ذوب یخ‌ها و انقراض تدریجی خرس‌های قطبی

تهران - ایرنا - خرس‌های قطبی بزرگترین گوشتخواران خشکی هستند اما با گرم شدن زمین زندگی آنها نیز با خطر مواجه شده به طوری که گفته می‌شود تا سال ۲۰۵۰ دوم سوم جمعیت ۳۰ هزار قلاده‌ای خرس قطبی نابود خواهد شد.

خرس ها موجودات زیبا و دوست داشتنی هستند، گونه ای بزرگ و با شکوه از این خانواده در قطب شمال زندگی می کند که به خرس قطبی معروف اند، متاسفانه جمعیت این گونه مانند دیگر عموزاده هایش در معرض خطر انقراض است به طوری که پیش بینی ها نشان می دهد تا سال ۲۰۵۰ دوم سوم جمعیت ۳۰ هزار قلاده ای خرس قطبی نابود خواهد شد.

زندگی خرس های قطبی به یخ و سرما وابسته است در واقع موجوداتی از سرزمین یخ ها هستند بنابراین اگر یخ نباشد آنها هم نیستند که متاسفانه به علت فعالیت های بشری و انتشار گازهای گلخانه ای به اتمسفر، زمین در مدت ۱۰۰ سال گذشته به طور غیر معمول ۷۴ صدم درجه گرمتر شده است، بنابراین ذوب شدن برف های قطب شمال و جنوب سرعت بیشتری گرفته اند، حالا خرس قطبی که نماد قطب شمال است با خطر انقراض روبرو شده زیرا زیستگاهش در حال نابود شدن است که اگر نجبیم این موجودات زیبا را از دست خواهیم داد.

خرس قطبی گونه ای بسیار جذاب و با ویژگی های منحصر به فرد است یک خرس قطبی نر ۳۵۰ تا ۷۰۰ کیلو وزن دارد و بزرگترین حیوان گوشتخوار خشکی محسوب می شود، در واقع اسم علمی آنها خرس دریایی است چون زندگی آنها با آن که پستاندار هستند به یخ و دریا وابسته است و اسم تاریخی آنها نیز خرس سفید است، جالب است بدانید پوست آنها تیره و موی تنشان نیز بی رنگ است و به خاطر برف و انعکاس رنگ سفید آن، سفید دیده می شوند.

غذای اصلی آنها خوک دریایی است که بوی آن را بر روی یخ ها از ۳۲ کیلومتری و تا ۸۰۰ متر زیر آب تشخیص می دهند تنها خرس هایی هستند که خواب زمستانی ندارند اما مانند بقیه می تواند ده ها روز بدون آب و غذا زندگی کنند، این حیوان زیبا در محدوده کشورهای کانادا، نروژ، دانمارک، روسیه و امریکا زندگی می کند و گردشگران به دیدنشان می روند، در سال ۲۰۱۵ این ۵ کشور تعهد نامه ای را برای حفاظت از جان این گونه در معرض خطر امضا کردند اما متاسفانه هنوز شکار این گونه به طور کامل غیر قانونی نیست و فقط محدود شده است.

برای حفاظت بیشتر از خرس هاس قطبی روز ۲۷ فوریه برابر با ۹ اسفند روز جهانی این موجودات زیبا نامگذاری شده که امید است با اطلاع رسانی و آگاهی مردم، از انقراض این گونه ارزشمند جلوگیری شود ، این خرس ها با وجود داشتن جثه تنومند و مهارت فوق‌العاده در شکار اما در معرض خطر جدی انقراض قرار دارند.

با نگاهی سطحی به زندگی این خرس ها می توان مانند همیشه ردپای انسان را در زیستگاه آنها یافت که موجب دخالت در طبیعت ، تغییر اقلیم و در نهایت تکه تکه شدن خانه این گونه ارزشمند شده است 

در واقع هشت زیرگونه خرس در دنیا وجود دارد که خرس های سفید قطبی یکی از آنهاست که حیات این موجودات زیبا با گرم شدن زمین در معرض تهدید قرار گرفته است ، مطالعات نشان داده کاهش یخ‌ های قطبی باعث شده تا خرس‌ های قطبی برای شکار به مسافت‌ های دورتر شنا کنند که این کار موجب می شود تا انرژی بیشتری را صرف کنند که به راحتی قابل جایگزینی نیست.

گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت نشان می دهد که تغییرات آب و هوا یک تهدید جدی برای این گونه ارزشمند محسوب می شود. به گزارش این اتحادیه، یخ های قطب شمال از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۱ میلادی، با نرخ ۱۴ درصد در ۱۰ سال (یک دهه)، در حال ذوب شدن هستند. ذوب شدن یخ ها، به ویژه در ماه های تابستان، خرس ها را بیشتر در معرض کمبود غذا و مشکلات باروری قرار می دهد. پیش بینی می شود در اواسط قرن، برخی از مناطق قطب شمال حدود پنج ماه بدون یخ باشند و این امر موجب کاهش ۳۰ درصدی جمعیت خرس های قطبی می شود که کاهش جمعیت خرس قطبی به عنوان یک گونه شکارچی، تاثیر مستقیمی بر اکوسیستم دارد.

جفت گیری خرس های قطبی در دوره مارس - ژوئیه اتفاق می افتد اما رشد یک تخم بارور شده فقط در ماه سپتامبر آغاز می شود، خرس قطبی ۱ تا ۳ توله به طور همزمان در یک دوره بین نوامبر و دسامبر به دنیا می آورد، خرس های قطبی تقریباً بین ۲۰ تا ۲۵ سال عمر می کنند اما با از بین رفتن یخ های موجود در دریاها که بزرگترین خطر برای خرس های قطبی محسوب می شود مشخص نیست یک خرس چقدر می تواند دوام بیاورد.

در کنار تمام اینها اما فعالیت های انسانی از سوی دیگر نیز حیات خرس ها را تهدید می کند یعنی اثرات اقدامات صنعتی انسان ها روی زندگی این خرس ها اثر گذار است. بقایای فرآورده های نفتی ممکن است به محل زندگی خرس های قطبی وارد شود که عامل کشنده ای برای آن ها محسوب می شود پس مراقب این غول های سفید باشیم.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =