۷ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۴۱
کد خبرنگار: 2046
کد خبر: 84243152
۶ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

علی مطهری نامزد ریاست جمهوری می‌شود

تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران در مجلس دهم امروز با برگزاری یک نشست خبری، نامزدی خود برای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، علی مطهری روز پنجشنبه همچنین افزود: با توجه به شرایط کشور و توانایی که در خود احساس می کنم لازم دیدم در انتخابات ریاست جمهوری حضور یابم.

نماینده ادوار مجلس خاطرنشان کرد: خود برای اداره کشور اصلح می‌دانم و معتقدم برای ترغیب مردم به مشارکت هر کس این توانایی را در خود ببیند باید برنامه خود را ارائه دهد.

مطهری ادامه داد: احزاب و گروه‌های سیاسی از تحریم انتخابات سخن نگویند و شورای نگهبان کسانی که قانون اساسی را قبول دارند و مشکل مالی ندارند را تایید کند که شور نشاط در انتخابات ایجاد شود.

این فعال سیاسی با تاکید بر این‌که در شرایط فعلی بالا بودن میزان مشارکت در انتخابات برای حل بسیاری از مشکلات سیاسی و بین المللی کشور مهم است، اظهار کرد: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند مشارکت بالا در انتخابات آینده  مساله تاثیر گذاری است. ایشان فرمودند که انتخاب اصلح در درجه دوم قرار می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: هدف ما باید این باشد که مشارکت در انتخابات را بالا ببریم. درست است که فشارهای اقتصادی و سختی معیشت مردم باعث گله مندی هایی شده است اما باید توجه داشته باشیم که اگر می‌خواهیم شرایط کشور به لحاظ سیاست داخلی و خارجی بهبود پیدا کند، لازم است مردم پای صندوق رای بیایند و نظر خود را اعلام کنند.  

این نماینده ادوار با اشاره به اهمیت میزان مشارکت مردم در انتخابات و حضور آنان در پای صندوق‌های رای، گفت: با کنار کشیدن از صندوق رای نه تنها مشکلات حل نمی‌شود بلکه افزوده می‌شود. هر مقدار مشارکت مردم افزون‌تر باشد انتخاب مردم واقعی‌تر خواهد بود.  

مطهری تاکید کرد: هم مردم باید در انتخابات مشارکت کنند و هم گروه‌ها و احزاب سیاسی در این انتخابات مشارکت کرده و مردم را برای شرکت در انتخابات تشویق کنند و سخن از کنار کشیدن به میان نیاورند و هم شورای نگهبان باید مقداری مهربان‌تر با داوطلبان برخورد کند و کسانی که قانون اساسی را قبول دارند و مشکلی ندارند را تایید کند تا شور و نشاط خوبی بر پا شود.  

وی با اشاره به برخی از مشکلات موجود در کشور اظهار کرد: در جهت حل برخی از مسائل و مشکلات کشور موفق و در برخی زمینه‌ها توفیق نسبی و در برخی زمینه ها هم موفق نبودیم. باید این کاستی‌ها را برطرف و شکاف طبقاتی را کم کنیم تا مشکلات برطرف شود.  

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: نمونه حکومت مد نظر ما حکومت حضرت امیر(ع) است. صحبت کردن درباره عدالت و حق کار آسانی است. هرکسی می تواند ساعت ها درباره ضرورت عدالت صحبت کند. اما معلوم نیست در عمل پایبند به عدالت و حق و انصاف باشد. خود ایشان می فرماید حق وسیع‌ترین چیزها است در مقام توصیف اما در مقام انصاف دادن و عمل سخت‌ترین است. اگر کسی توانست در میدان عمل به حقیقت عمل کند می‌توان به حرف او اعتماد کرد. ایشان چهار سال و چند ماه در عمل پایبند به حرف‌های خود در حوزه دموکراسی و آزادی بیان بودند و در مورد ایشان گفته شده است که در محراب عدالت شهید شد.  ما یک نمونه عالی از حکومت اسلامی را داریم و باید سعی کنیم حکومت ما هم در این حوزه باشد.

وی به بیان ضرورت عدالت ورزی در جامعه براساس ویژگی‌های حکومت‌داری حضرت علی (ع)  پرداخت و گفت: کسی که شهوت قدرت ندارد، می‌تواند در جامعه عدالت برقرار کند. اگر کسی بتواند در حد امکان خودش را به این الگو نزدیک کند کار بزرگی کرده است.  

مطهری افزود: من با توجه به شرایط داخلی و خارجی کشور احساس کردم باید وارد این میدان شوم و تصمیم گرفتم نامزدی خود برای انتخابات را اعلام کنم. انسانی که برای انجام وظیفه به میدان آمده باشد شکست معنی ندارد.  هر اتفاقی بیافتد برای ما خوشایند است. من صرفا احساس کردم در اینجا کسی مثل من باید وارد شود. به خدا توکل می کنیم و هرچیزی که پیش  آید خوب است.

وی درباره رایزنی با شورای نگهبان جهت تایید صلاحیتش پس از عدم احراز صلاحیت در انتخابات ۱۳۹۸ اظهار داشت: با شورای نگهبان رایزنی نداشتم اما دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی‌بینم. هیچ تلاشی برای رایزنی نکردم. نمی‌دانم در آن دوران چه شرایطی بود اما دلیلی برای رد صلاحیتم نمی‌بینم.

نماینده سابق تهران درباره دیدگاه‌هایش بیان کرد: در حوزه فرهنگ هیچ وقت من به سخت گیری معتقد نبودم اما معتقد بودم باید نظارتی باشد. اینکه بگویم امور فرهنگی باید رها باشد درست نیست اما با سختگیری هم موافق نیستم. در مورد مسائلی مثل حجاب هم گفتم در درجه اول خود دولت باید برنامه ای برای کارکنان خودش داشته باشد.  

وی ادامه داد: وقتی مردم ببینند دولت در موضوعی حساسیت دارد خودشان رعایت می‌کنند. در مجموع مردم ما احکام اسلامی و حساسیت‌های فرهنگی را رعایت می‌کنند. وقتی در کل کشور و نقاط دورافتاده در مجموع حجاب را رعایت می‌کنند.  

مطهری با بیان اینکه رعایت حجاب در کشور قابل قبول است، گفت: در سایر مسائل فرهنگی هم همین طور است. به نظر من ما باید در مورد موسیقی سنتی خود سرمایه گذاری بیشتری کنیم. این هنری است که ایران را به دنیا معرفی می‌کند.  

وی ادامه داد: ما تاکنون برنامه منسجمی برای حمایت موسیقی سنتی نداشتیم. یا در فیلم‌های سینمایی این نظارت که فیلم از نظر محتوا برای مردم مفید باشد، نداشتیم. این نظارت‌ها را مفید می‌دانم اما اعتقادی به سخت گیری و سفارشی کردن امور هنری ندارم. اصل بر این است که مردم با عقاید خود کارها را انجام دهند. مردم ما احکام اسلام را پذیرفته اند. همین حجاب را هم پذیرفته اند؛ آن طوری که دیگران تبلیغ می‌کنند نیست. همین که حکومت ترویج فساد و فحشا نکند ۹۰ درصد کار انجام شده و فرق ما با حکومت قبلی همین است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =