روحانی: طرح مهم آبرسانی در منطقه شرق کشور به زودی اعلام می‌شود

تهران- ایرنا- رییس جمهوری با بیان برنامه دولت برای شیرین سازی آب دریا برای استان‌های کرمان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و رضوی و سیستان و بلوچستان، گفت: دولت به زودی طرح مهم آبرسانی در منطقه شرق کشور را اعلام خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در پنجاه و دومین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، گفت: روز بسیار مبارکی برای همه عاشقان مولای ما امیرالمومنین است ولادت رادمرد بزرگی که همواره از سیره و عملش و از کلام مبارکش مخصوصاً نهج‌البلاغه استفاده می‌کنیم. او پدر ماست همانطور که پیامبر پدر ما هستند که فرمودند من و علی (ع) پدران این امت هستیم. 

رییس‌جمهوری افزود: به همه پدرانی که قلبشان به عشق امیرالمومنین می‌تپد این روز را تبریک می‌گویم مخصوصاً مرحوم نقوی، پدر بزرگواری که در این آزادراه فعالیت می‌کرد و به رحمت خدا رفت و همه عزیزانی که در این شرایط و سال سخت این رسالت بزرگ پدری را نسبت به فرزندان خودشان عمل می‌کنند.

روحانی با اشاره به اهمیت آزادراه غدیر گفت: بسیار خوشحالیم که در سال ۹۴ درباره اجرای این طرح تصمیم‌گیری شد و برنامه‌ این بود که سال ۹۹ افتتاح شود این کار در طول مدت نسبتاً کوتاه اجرا شد.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به ابنیه فنی اجرا شده در این پروژه، گفت: این پروژه فقط پنج و نیم کیلومتر پل دارد و از اتوبان‌ها و تقاطع مختلف عبور می‌کند.

وی با بیان اینکه آزاد راه غدیر برای مردم  رفاه، آسایش، سلامتی و امنیت می‌آورد، گفت: سلامتی به خاطر اینکه مقدار زیادی از دی‌اکسید کربن کاهش می‌یابد و امنیت به خاطر اینکه این اتوبان باعث می‌شود خودروها به سلامت از این مسیر سخت عبور کنند و وقت مردم کمتر گرفته شود و حدود ۹۰ دقیقه تا دو ساعت در وقت مردم صرفه‌جویی می‌شود.

روحانی با بیان اینکه آزادراه غدیر، راه ترانزیت شرق- غرب و غرب به جنوب را تامین می‌کند و بخشی از جاده ابریشم هست، خاطرنشان کرد: سال ۹۹ بیش از ۲۲۱ کیلومتر آزاد راه در یک سال و در سال جهش تولید افتتاح شد که ۲ و نیم برابر نرم آزادراهی است که در کشور افتتاح می‌شده است. این نشان می‌دهد که به‌رغم جنگ اقتصادی دشمن، تحریم، فشار و به قول خودشان فشار حداکثری نسبت به ایران شکست خورده است.

رییس‌جمهوری گفت: این به معنای صبر مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران و رهنمودهای مقام معظم رهبری است که در این سه سال ملت ما علی ‌وار و مردانه مقابل همه مشکلات ایستادند و تحمل کردند. زندگی امیرالمومنین برای همه مردم ما درس است. الحمدالله امروز این آزادراه بسیار مهم افتتاح شد.

روحانی در ادامه با بیان اینکه از مسیر تهران به سمت کرج، از کرج به سمت تهران، از غرب به سمت قم یا از شرق به سمت سمنان همیشه با معضل ازدحام و تراکم مواجه بوده ایم، گفت: در یکی، دوسال اخیر گام‌های بسیار مهمی در زمینه ترافیک برداشته شد و  آزادراه تهران- شمال بخشی از گره‌های ترافیکی را باز کرد. علاوه بر این تکمیل آزادراه همت گشایش دیگری ایجاد کرد.

وی افزود: قبلاً طرح حرم تا حرم گشایش دیگری را ایجاد کرده بود و امروز طرح غدیر را داریم.  امیدواریم طرح دیگری طراحی و عملیاتی شود که وزیر راه گفت که این طرح از شریف آباد تا جاجرود می‌تواند مشکل شرق و شمال را حل کند و در واقع تنفسی برای تهران است که ترافیک مقداری کاهش پیدا می‌کند و ترددها آسان شود و از لحاظ اقتصادی و محیط زیستی هم بهره‌ای که این آزاد راه شامل حال مردم شود.

روحانی تصریح کرد: چنین طرح‌های مهمی قبل از دولت تدبیر و امید، توسط دولت ساخته می‌شد و دولت شرکت‌های خصوصی را شریک می‌کرد یعنی تا ۷۰ درصد آن را دولت به عهده می‌گرفت و ۳۰ درصد را به بخش خصوصی می‌داد.

وی ادامه داد:  الان این عملیات معکوس می‌شود. یعنی دولت ۳۰ درصد انجام می‌دهد و ۷۰ درصد در اختیار بخش خصوصی یعنی بخش غیردولتی قرار می‌دهد و این بسیار مهم است و به همین صورت باید جلو برویم.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: دولت امروز در این پروژه بسیار عظیم و مهم ۳۰ درصد و  قرارگاه خاتم الانبیا ۷۰ درصد سرمایه گذاری کرده است و اجرای آن از سوی مردم و پیمانکاران بوده است. در واقع مدیریت توسط دولت و قرارگاه بوده و ما به طور منظم باید کارها را به تدریج به مردم واگذار کنیم.

وی اضافه کرد: دولت حداکثر باید طراحی و اولویت‌بندی‌ها را مشخص کند و  تسهیلات مالی را از طریق بانک‌ها و بازار سرمایه در اختیار شرکتها قرار دهد. دولت نظارت می‌کند برای اینکه طرح عادلانه اجرا شود چون کل آن می‌تواند توسط مردم و با پول آنها ساخته شود و خود مردم هم پول را پس بدهند یعنی از طریق بانک و بازار سرمایه که پول مردم است. 

روحانی گفت: پولی که دولت بابت این پروژه‌ها پرداخت می‌کند، اوراق است. اوراق پولی است که دولت از مردم می گیرد و سود می دهد بنابراین بسیار مهم است که کار را هم در سرمایه گذاری و  هم بازپرداخت به مردم واگذار کنیم.

روحانی با تبریک به همه کارگران مهندسان، طراحان، مدیران لایق قرارگاه خاتم الانبیا و همه مسوولان وزارت راه و شهرسازی بابت انجام این کار بسیار بزرگ، گفت: در طول این چند سال حدود ۳ هزار نفر روزانه مشغول کار و فعالیت بودند و کار بسیار ارزشمندی است که امروز در اختیار مردم قرار گرفت و این افتخار برای دولت تدبیر و امید در این شرایط سخت است.

وی با اشاره به اظهارات یکی از مسوولان وزارت راه و شهرسازی گفت: تا پایان این دولت ما هزار کیلومتر آزادراه افتتاح می‌کنیم، رقم بسیار مهمی است. برای اینکه مردم بدانند در کل رژیم گذشته ۳۴۶  کیلومتر آزادراه ساخته شده است. بعد از انقلاب اسلامی و تا آغاز دولت یازدهم ۱۷۱۰ کیلومتر آزادراه ساخته شده است و ما در این هشت سال در این شرایط سخت کرونایی و جنگ تحریم و فشار اقتصادی هزار کیلومتر آزادراه ساختیم.

رییس دولت دوازدهم گفت:  ما در این ۸ سال و در شرایط جنگ اقتصادی یکهزار کیلومتر آزادراه تحویل می‌دهیم این افتخار برای دولت و بخش خصوصی مهندسین طراحان ما هست که کار بسیار عظیم و بزرگی را در این مدت انجام می‌دهند.

روحانی ادامه داد: هم در بخش آزادراه و راه آهن پروژه‌های بسیار مهمی داریم. از آقای مهندس اسلامی می‌خواهم و در جایی که قرارگاه پیمانکار است، از قرارگاه هم می‌خواهم پروژه‌های عظیم و بزرگ را در این دولت به ثمر برسانیم و اگر پروژه‌ای هم تمام نشد، حداکثر کارمان را انجام دهیم و تحویل دولت بعد بدهیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه راه آهن چابهار - زاهدان از طرح‌های بسیار مهم است، گفت: همه تلاشمان را انجام بدهیم همه این پروژه یا بخش اعظم این پروژه در این دولت به افتتاح برسد.

به زودی طرح مهم آبرسانی در منطقه شرق کشور اعلام خواهد شد

روحانی اضافه کرد: دولت به زودی طرح مهم آبرسانی در منطقه شرق کشور را اعلام خواهد کرد. ما بخش بزرگ آب از منطقه خلیج فارس و دریای عمان به سیرجان منتقل کردیم که افتتاح شد و امیدواریم مرحله بعدی آن را تا پایان امسال تکمیل و افتتاح کنیم.

 وی افزود: طراحی برای شرق کشور این چنین است که آب دریا را شیرین کنیم و علاوه بر از کرمان و یزد برای اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان آبرسانی کنیم و ان شاالله این طرح‌ها نهایی می‌شود.

ربیس دولت دوازدهم اضافه کرد:  ما جلسات مهمی را در همین هفته گذاشتیم و طرح کلی را نهایی کردیم.ان شاء الله این کار بزرگ انجام می‌گیرد و شرق کشور ما حیات جدید پیدا می‌کند کما اینکه در این دولت غرب کشور با سدهای فراوان و کانال کشی‌های عظیمی که در غرب کشور انجام گرفته، حیات جدید پیدا کرده است. 

روحانی دو بخش آب و راه را از افتخارات دولت عنوان کرد و افزود: آب و راه و بقیه پروژه‌ها به عنوان افتخارات مهم دولت است که ان شاء الله تا پایان دولت و تا روز آخر این طرح‌ها را ادامه می‌دهیم و امیدواریم در شرایط مناسب‌تری از آنچه که ما دولت را تحویل گرفتیم تحویل دولت بدهیم و مردم عزیز ما بتوانند به آینده ایران و سربلندی ایران امیدوار باشند که حتماً چنین خواهد بود.

روحانی همچنین در حاشیه این مراسم، درباره افتتاح آزادراه غدیر، گفت: با افتتاح فاز اول این طرح بار ترافیکی بسیار بزرگ از روی کرج برداشته شد برای اینکه همه می‌خواستند از آنجا عبور کنند.  البته آزادراه غدیر هم به کرج و تهران بسیار کمک خواهد کرد.

رییس جمهوری افزود: ان شاء الله همانطور که وزیر راه گفت آن اتصال میان مسیر شرق و شمال یعنی از شریف آباد به سمت جاجرود هم باید انجام شود تا این حلقه کاملاً متصل شود و از  فشاری که روی تهران و کرج است، برداشته شود.

روحانی با قدردانی از تلاش‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای اجرای این پروژه مهم گفت: ما زمانی که آزادراه حرم تا حرم را افتتاح می‌کردیم همان جا با دوستان قرارگاه برای پروژه چرم‌شهر به آبیک بحث شد و از دوستان قول گرفتیم که در دولت تدبیر و امید این طرح شروع و اجرا شود و این کار شد.

وی راه آهن زاهدان را دیگر پروژه مهم قرارگاه ذکر کرد و گفت: تقریباً هر هفته به شکلی از وزیر راه حضوری و تلفنی پیگیری می‌کنم برای اینکه اگر مشکلی دارد، حل شود البته مشکل مالی پروژه را ما حل کردیم.

روحانی از قرارگاه خواست در پروژه راه آهن رشت-آستارا هم فعال‌تر شود و با اشاره به اهمیت آن، گفت: من چند بار به رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کردم که برای این پروژه تلاش شود. علاوه بر  این پروژه‌ مهم، پروژه‌های دیگری هم داریم  که بسیار مهم هستند و امیدوارم با کمک همه پیمانکاران خصوصی و تلاش و برنامه‌ریزی قرارگاه این کارها پیشرفت داشته باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =