۵۰ درصد اصفهانی‌ها عضو سهام عدالت هستند

اصفهان- ایرنا- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی اصفهان گفت: بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این استان سهامداران سهام عدالت هستند که ۶۸ درصد این جمعیت به صورت غیرمستقیم سهم خود را مدیریت می‌کنند.

علی صبوحی روز یکشنبه در گفت و گو اختصاصی با ایرنا با اشاره به وضعیت مشمولان سهام عدالت در استان افزود: از میان بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار سهامداران این استان، بیش از ۸۵۴ هزار نفر به صورت مستقیم و بیش از یک میلیون و ۸۰۶ هزار نفر به صورت غیرمستقیم سهم خود را مدیریت می‌کنند.

استان اصفهان پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

وی نوع مدیریت سهام‌ را وجه تمایز بین اداره مستقیم و غیرمستقیم توسط مردم بیان ‌کرد و اظهارداشت: در مدل مستقیم، افراد پس از آزادسازی سهام خود بدون واسطه میزان سهم خود را مدیریت می‌کنند ولی در روش غیرمستقیم  مالکیت و مدیریت سهام فرد، از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، ساماندهی شده و در سود یا زیان احتمالی به سهامدار بر اساس عملکرد این شرکت‌ها خواهد بود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی اصفهان یادآور شد: در روش غیرمستقیم اشخاص می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های منتخب حداکثر ۶۰ درصد از سهام خود را به شرکت سرمایه‌گذاری اصفهان بفروشند.

به گفته وی همه افراد در مدیریت مستقیم و غیرمستقیم از شرکت‌هایی که در آینده تاسیس خواهند شد نیز سهامدار می‌شوند.

صبوحی برگزاری انتخابات هیات مدیره سهام عدالت یک رویداد مهم اقتصادی برشمرد و گفت: کسانی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام انتخاب کرده اند، برای حفظ حقوق خود و بهره مندی از مزایای این سهام از جمله دریافت سود سهام، در انتخابات و مجمع عمومی سهام عدالت شرکت کنند.

وی مراجعه به سایت سجام و تکمیل اطلاعات شخصی و و احراز هویت را از مهمترین مراحل فرآیند انجام این اقدام برای شرکت در انتخابات هیات مدیره اعلام کرد و افزود: برای تسهیل شرایط، سهامداران، کارگزاری‌ها و بانک‌های منتخب به صورت رایگان جهت ثبت نام و احراز هویت الکترونیکی اقدام کرده که اسامی این مراکز بر روی وب سایت اداره کل امور اقتصادی و دارایی اصفهان به آدرس es.mefa.ir قرار گرفته است.

این مقام مسئول در حوزه اقتصادی اصفهان، اضافه کرد: نیازی به مراجعه حضوری به نهادهای اداری نیست و اطلاعات لازم و مراحل انجام این امور از طریق رسانه های رسمی کشور و سامانه‌های مرتبط مثل سهام عدالت اطلاع رسانی می‌شود.

وی با بیان اینکه حداقل ۵۰ درصد از سهامداران غیرمستقیم برای تشکیل مجمع عمومی استانی باید در سامانه سجام ثبت نام کنند، تصریح‌کرد: همکاری بیشتر مردم با توجه به محدودیت زمان برای ثبت نام در سامانه سجام لازم است.

وی یادآور شد: انتخابات هیات مدیره به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی اصفهان از افراد دارای صلاحیت برای عضویت در هیات مدیره شرکت سهام عدالت نیز دعوت به ثبت نام برای نامزدی این دوره از انتخابات شد و گفت: افراد صاحب صلاحیت فنی و حرفه‌ای و دارای دانش لازم پس از ثبت نام در سامانه استانی این انتخابات، مورد بررسی و ارزیابی در تعیین صلاحیت حرفه‌ای قرار می ‌گیرند و اسامی افراد جهت اخذ رای منتشر می‌شود.

وی سامانه "ستان" به آدرس  setan.seo.ir را برای ثبت نام نامزدهای انتخاباتی و سایر فرآیندهای این حوزه معرفی و خاطرنشان کرد: انتخاب و تشکیل هیات مدیره قوی در امر کیفی سازی کار و نتایج بهتر نقش خواهد داشت.

وی  توزیع متعادل ثروت و درآمد در کشور، توانمندسازی، افزایش ثروت و ایجاد درآمد دائمی برای خانوارهای نیازمند، تسریع در روند خصوصی سازی از طریق واگذاری گسترده سهام شرکت‌های دولتی، استفاده از روش‌های سالم‌تر و شفاف‌تر برای واگذاری سهام شرکت‌ها و افزایش کارآمدی دولت در عرصه وظایف حاکمیتی، از مهم ترین اهداف طرح سهام عدالت بیان کرد.

به گزارش ایرنا، در کل کشور ۱۹میلیون نفر روش مستقیم و ۳۰ میلیون نفر روش غیر مستقیم را برای مدیریت خود انتخاب کردند و بر این اساس تعداد ۳۰ میلیون نفر، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شدند.

سهامداران محترم سهام عدالت استان و کل کشور جهت آگاهی از دارایی خود می توانند به سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت به نشانی sahamedalat.ir مراجعه کنند.

بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور ۲۰ اسفند ماه امسال به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد که برگزاری مجامع، مدیریت شرکت‌های سرمایه گذاری استانی در اختیار هیات مدیره جدید قرار می گیرد، نقش این هیات مدیره و عملکرد آنها تاثیر بسزایی در سوددهی یا زیان‌دهی شرکت‌ها دارد که مطابق آن سهامدار منتفع و یا متضرر می شود، سهامداران با مشارکت در مجامع می‌توانند نقش بسزایی در انتخاب مدیران اصلح جهت مدیریت دارایی‌شان داشته باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =