ایران صرفا درقبال گام‌های عملی طرف خاطی به تعهدات برجامی بازمی‌گردد

تهران - ایرنا - « اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در ژنو در پاسخ به اظهارات غیرمنطقی مقامات غربی تاکید کرد که ایران صرفا در قبال گام‌های عملی آمریکا به عنوان طرف خاطی و ناقض برجام و اتخاذ اقدامات تصحیحی، به تعهدات برجامی بازمی‌گردد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، بقایی هامانه در نشست اصلی کنفرانس خلع سلاح تصریح کرد: قبل از اینکه انتظار داشته باشید ایران به عنوان طرف متضرر که پس از خروج آمریکا از این برجام و ناپایبندی اساسی کشورهای اروپایی به آن و مطابق این توافق اقداماتی را اتخاذ کرده است باید به تعهداتش بازگردد، ایالات متحده به عنوان طرف خاطی و نقض کننده برجام باید اقدامات تصحیحی اتخاذ و به تعهداتش در برجام بازگردد.

وی به مقامات غربی مواضع مقامات جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف را خاطرنشان کرد و خطاب به آنان گفت: درخواست از ایران برای پایبندی کامل به برجام که صرفا براساس مفاد همین توافق گام برداشته و اجرای برخی تعهداتش را کاهش داده است، نه تنها ناعادلانه، منحرف کننده و غیر مسئولانه است بلکه نشان از رویکردی متکبرانه و زورمدارانه دارد.

سفیر و نماینده دایم ایران در ژنو به ادعاهای چند روز پیش « بلینکن» وزیر خارجه آمریکا و مقامات برخی کشورهای اروپایی که از ایران خواسته اند با پایبندی کامل به برجام بازگردد، افزود: مضحک است که از ایران تقاضای بازگشت به برجام با پایبندی کامل می کنید درحالی که خود همچنان خارج از این توافق هستید و به طور فاحش آن را نقض می کنید و اروپایی ها هم نه تنها با ناقض اصلی مماشات می کنند بلکه به تعهدات خود هم عمل نکرده اند.

بقایی هامانه اظهارداشت: ایران از توافق خارج نشده ، دیگران را به نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت وادار نکرده، اصل بنیادین وفای به عهد را نقض کامل نکرده و از تعهدات خود با زورگویی شانه خالی نکرده است بلکه این آمریکا است که همچنان طرف خاطی و ناقض برجام  و خارج از این توافق است و میراث جنایتکارانه و متخلفانه « دونالد ترامپ» ناقض اصلی همه تعهدات و توافق ها را ادامه می دهد.

وی با تاکید به اینکه « فقط عمل به تعهدات و دیگر حرف ، وعده و وعید کافی است»، افزود: بارمسئولیت برای بازگشت به برجام و شروع مجدد اجرای تعهدات، جبران خساراتی که وارد کرده و سپردن تضمین به اینکه بار دیگر دبه نمی کند، بر دوش آمریکا به عنوان طرف خاطی و ناقض برجام است. 

سفیر و نماینده دایم ایران در ژنو خطاب به آمریکایی ها و اروپایی ها این اظهارات « محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را یادآور شد: « یک راه برای حرکت به جلو و با ترتیبی منطقی وجود دارد ، ایالات متحده به عنوان طرف تخطی‌کننده باید اقدامات تصحیحی اتخاذ کند ، به برجام متعهد شود؛ به صورت موثر تعهداتش را اجرا کند و ایران، با بازگرداندن اقدامات جبرانی‌اش پاسخ متقابل فوری خواهد داد».

آمریکا و غرب مانع تحقق دنیای عاری از سلاح های کشتار جمعی

بقایی هامانه در بخش دیگری از سخنانش در این نشست اظهار داشت که ایران به عنوان قربانی سلاح های کشتار جمعی که همچنان از زخم های سلاح های شیمیایی رژیم صدام رنج می برد، تاکید کرد که تنها تضمین برای جلوگیری از استفاده یا تهدید به استفاده از چنین تسلیحاتی، نابودی کامل و غیر قابل بازگشت آنها توسط کشورهای دارنده این تسلیحات است.

وی با تاکید بر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای پبشبرد هدف « دنیای عاری از سلاح های کشتار جمعی» به ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه که ابتدا از سوی ایران مطرح شده است، اشاره کرد و آمریکا و متحدان غربی اش را به خاطر حمایت از رژیم صهیونیستی و تجهیز آن به سلاح های هسته ای و ناکام گذاشتن هر ابتکاری جهت تحقق این ایده مقصر دانست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =