آمریکا پول ایران در کره جنوبی را به ۱+۵ گره زد

نیویورک- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هرگونه آزادسازی پول‌های توقیف‌شده ایران در کره جنوبی را نادرست دانست و آن را به گفت‌وگو در قالب گروه ۱+۵ مرتبط ساخت.

به گزارش ایرنا، ند پرایس روز چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود در پاسخ به این سوال که آیا کره جنوبی تصمیم دارد یک میلیارد دلار از پول توقیف شده ایران را آزاد سازد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: دولت کره جنوبی اعلام کرده است که آنها یک میلیارد دلار پول ایران را آزاد نکرده‌اند. ما همچنان در حال رایزنی با کره جنوبی در این زمینه هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: وزیر خارجه کره جنوبی هم در بیانیه ای اعلام کرد که دارایی مضبوط ایران تنها پس از رایزنی با آمریکا ازاد خواهد شد. کره جنوبی یکی از شرکای حیاتی ما است و نقش حیاتی در اجرای تحریم‌ها نه فقط درباره ایران که درباره کره شمالی هم دارد.

پرایس اضافه کرد: این موضوع باید در متن دیپلماسی مورد بحث قرار گیرد نه در این تریبون. به همین دلیل است که ما از هفته گذشته پیشنهاد گفت‌وگو در قالب ۱+۵ را ارائه دادیم تا در آن دیپلماسی شرکت کنیم.

وی با تکرار ادعای پیشنهاد گفت وگو در قالب ۱+۵ با ایران، درباره احتمال اعطای دوباره معافیت هسته‌ای به ایران، گفت: درباره موضوعات خاصی که روی میز مذاکره مطرح خواهد شد و چه پیشنهادی داده می‌شود، اینجا صحبت نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ما از تلاش رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اجرای کامل راستی آزمایی از فعالیت هسته‌ای ایران حمایت می کنیم و به مدیرکل و آژانس اعتماد کامل داریم.

پرایس با تاکید بر اینکه فعالیت هسته‌ای ایران یک موضوع قابل توجه در دولت آمریکا است، اظهار کرد: این یک چالش فوری برای ما است، صحبت فقط عمل در برابر عمل نیست، پس از خروج آمریکا از برجام، ایران هم از توافق هسته ای دور شد.

وی مدعی شد: ما خواستار محدودیت دائمی و قابل تایید برنامه هسته‌ای ایران هستیم تا اطمینان یابیم که ایران نمی‌تواند سلاح اتمی دست یابد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اینکه تا چه زمانی منتظر پاسخ ایران خواهند ماند، گفت: صبر ما نامحدود نیست، همانطور که رئیس جمهوری گفت او از طریق دیپلماسی به دنبال آن است که ایران به سلاح اتمی دست نخواهد یافت. از این رو، ما مایلیم در قالب ۱+۵ به طور مستقیم با ایران وارد مذاکره شویم.

پرایس در پاسخ به این سوال که اگر ایران نقض گسترده ای از توافق هسته ای داشته است چرا آمریکا یا کشورهای دیگر بر اساس سازوکار برجام اقدامی نکرده اند، گفت ما دیگر عضو کمیسیون مشترک برجام نیستیم و نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.

مشورت با صهیونیست‌ها

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اینکه آیا در موضوع ایران کارگروه استراتژیکی بین آمریکا و اسرائیل وجود دارد، گفت: من به طور خاص در مورد آن توضیحی ندارم.

پرایس افزود: به طور گسترده‌تر یادآوری می‌کنم که این دولت و رئیس جمهوری بایدن تعهد خود به امنیت اسرائیل را راسخ می‌دانند. شما البته می‌دانید که از زمان معاونت رئیس جمهوری (اوباما)، بایدن نقش مهمی را در مذاکرات تفاهم نامه ۲۰۱۶ در زمینه کمک‌های امنیتی به اسرائیل ایفا کرد.

وی ادامه داد: در آن زمان و امروز نیز بزرگترین تعهد برای کمک به امنیت در تاریخ آمریکا با توجه به تفاهم نامه ۳.۸ میلیارد دلاری امضا شده توسط ایالات متحده و اسرائیل در سال ۲۰۱۶ وجود دارد. ما کمک ۳.۳ میلیارد دلاری را در قالب بودجه نظامی خارجی و ۵۰۰ میلیون دلار برای برنامه‌های همکاری دفاع موشکی در هر سال برای یک دوره ۱۰ ساله تعیین کردیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه «دولت بایدن-هریس تعهدات خود را در تفاهم نامه ۲۰۱۶ بدون هیچ گونه شرطی حفظ می‌کند»، ادعا کرد: «ما همچنین در مورد چالش‌های مشترک خود و همچنین برای جلوگیری و مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران و تأثیر بد آن در منطقه با متحدان و شرکای خود هماهنگ می‌کنیم».

پرایس اظهار کرد: تردیدی نیست که اسرائیل می‌تواند روی ایالات متحده حساب کند و ما همچنان به ایده حاشیه نظامی باکیفیت اسرائیل، مطابق با قوانین ایالات متحده متعهد هستیم. بنابراین، مطمئناً این هماهنگی نزدیک پیش خواهد رفت.

وی در پاسخ به این سوال که بلینکن در مورد سیاست ایران با سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها مشورت کرده است و اینکه این رایزنی نزدیک برای استراتژی آمریکا در قبال ایران چقدر مهم است، گفت: رایزنی با شرکا و متحدان ما ، برای استراتژی ما برای ایران بسیار مهم است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اظهارات صهیونیست‌ها در مخالفت با بازگشت آمریکا به برجام هم گفت: ما متعهد هستیم که از نزدیک با شرکا و متحدان خود از جمله کشورهای منطقه مشورت کنیم. البته، ۱ + ۵ قالبی بود که در نهایت  در سال ۱۳۹۴ به برجام رسید.

پرایس افزود: متحدان و شرکای نزدیک ایالات متحده در منطقه در این زمینه سهیم هستند که اسرائیل یکی از آنها است. به همین دلیل ما متعهد شده‌ایم که این مشاوره‌ها را انجام دهیم و از نزدیک با شرکای اسرائیلی خود مشورت کنیم. شما مشاهده کرده‌اید که اکنون در چند تماس بین وزیر بلینکن و اشکنازی و حتی رئیس جمهوری با نخست وزیر نتانیاهو صحبت کرده است. این هماهنگی و مشاوره نزدیک در چندین سطح مختلف انجام می‌شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha