۶ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۲۵
کد خبرنگار: 986
کد خبر: 84242811
۱ نفر

برچسب‌ها

برف و سرما استان اردبیل را دربرگرفت

اردبیل - ایرنا - سرمای شدید در ششمسن روز اسفند ماه تمام مناطق استان اردبیل را در برگرفته و در بعضی شهرستان‌ها با بارش برف و کولاک همراه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بارش برف سبک در اردبیل با سرما و  وزش باد سرد از جانب شمال‌شرق با بیشینه سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت همراه بوده و سبب کولاک در گذرگاه‌های این شهر شده است.    

موج هوای سرد علاوه بر اردبیل دیگر نقاط این استان را نیز در بر گرفته و در شهرستان‌های نیر ، نمین ، پارس‌آباد و بیله‌سوار با بارش برف و کولاک همراه است.

ساکنان جلگه گرمسیر مغان که از ابتدای پاییز و زمستان امسال از برف محروم بودند اکنون و در حالی‌که ۶ روز از پایان چله زمستان سپری می‌شود، هوای سرد و برفی را تجربه می‌کنند.

استقرار برودت منفی ۵ درجه در شهرستان‌های گرمسیر پارس‌آباد و بیله‌سوار در این هنگام سال کم‌سابقه است.

دمای کنونی ایستگاه مرکزی و فرودگاه اردبیل،خلخال و نیر منفی ۸، نمین و سرعین منفی ۹ و گرمی ، فیروزآباد کوثر و مشگین‌شهر منفی ۲ درجه سانتی‌گراد است.                   

این موج برف و سرما ناشی از ریزش توده هوای سردی است که از بالکان و شرق اروپا تا منتهی‌الیه شرق روسیه گسترش یافته و از گستره‌های آبی خزر و سیاه رطوبت دریافت می‌کند.

مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به اطلاعیه سطح زرد هواشناسی مبنی بر نفوذ هوای سرد و ناپایدار و وقوع پدیده‌هایی چون بارش برف در نواحی شرقی، شمالی و قسمتی از پهنه مرکزی استان اردبیل تا پنجشنبه از ساکنان منطقه خواسته است تا موارد احتیاط و ایمنی را رعایت کنند.

پرهیز از سفرهای غیرضروری و در صورت لزوم همراه داشتن زنجیرچرخ و تجهیزات کامل زمستانی، پرهیز از کوهنوردی و بیابان نوردی، بازبینی دمای مکان‌های حساس به سرما، صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز شهری و رانندگی با احتیاط و رعایت سرعت مطمئنه از جمله این موارد هستند.

مرکز پایش راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل با اشاره به بارش برف در تمام نقاط این استان و کولاک خفیف در بعضی مقاطع اعلام کرد: تمام جاده‌های اصلی منطقه باز هستند و رانندگان در صورت ضروت سفر باید زنجیرچرخ و تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته باشند و با احتیاط و رعایت سرعت مطمئنه برانند.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. ساکنان منطقه از اواخر بهمن با برف و سرمای پی در پی مواجه هستند و بر اساس نقشه‌های همدیدی و پیش‌یابی هواشناسی به نظر می‌رسد هوای سرد و برفی بطور متناوب طی نیمه اول اسفند در منطقه حاکم شود.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =