ویلیام برنز: از استراتژی رئیس جمهوری آمریکا در قبال برجام حمایت می‌کنم

نیویورک- ایرنا- گزینه رئیس جمهوری آمریکا برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، برجام را سکویی برای توافقی طولانی‌تر و محکم‌تر دانست و گفت از استراتژی جامع بایدن در قبال ایران حمایت می‌کند.

به گزارش ایرنا، ویلیام برنز روز چهارشنبه در کمیته اطلاعات سنای آمریکا که برای بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وی برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد و افزود: تمام زندگی من با خدمت عمومی شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در طول دهه‌ها به عنوان یک دیپلمات در خاورمیانه و روسیه و به عنوان یک مقام ارشد در دولت های هر دو حزب احترام زیادی برای همکاران خود در سیا قائل بودم که در کنار آنها در نقاط سخت دنیا خدمت می کردم.

گزینه بایدن برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، اضافه کرد: مهارت آنها در جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل بود که اغلب به من به عنوان یک مذاکره کننده فرصت همکاری می‌داند و کمک کرد یک سفیر موثر باشم.

برنز اظهار کرد: بینش آنها که به من کمک می‌کرد تا انتخاب‌های متفکرانه‌ای در دشوارترین موضوعات سیاسی داشته باشم. آموختم که اطلاعات خوب ارائه شده با صداقت و کرامت، اولین خط دفاعی آمریکا است.

وی با بیان اینکه فضای جهانی امروز نسبت به ۶ سال گذشته که از دولت خارج شده، متفاوت است، گفت: فضای امروز به طور فزاینده ای پیچیده و رقابتی است، این جهانی است که تهدیدهای معروف از طریق تروریسم و ​​گسترش سلاح‌های هسته‌ای به روسیه متجاوز، کره شمالی تحریک‌آمیز و ایران متخاصم ادامه دارد.

گزینه بایدن برای سیا اظهار کرد: همچنین جهان از چالش های قابل ملاحظه‌ای روبرو است که در آن آب و هوا تغییر و ناامنی‌های سلامت جهانی خسارت سنگینی به مردم آمریکا وارد می کند. جهانی که در آن تهدیدهای سایبری خطر بیشتری برای جامعه ما به وجود می آورد که در آن رهبری چپاولگر چینی بزرگترین آزمون ژئوپلیتیکی هستند.

برنز با بیان اینکه در صورت تأیید اولویت های مهم او چین، تکنولوژی، مردم و شرکای خارجی خواهند بود، گفت: رئیس جمهوری بایدن، از از رقابت چین به عنوان کلید امنیت ملی ما در دهه‌های آینده نام برد که به یک استراتژی بلند مدت دو حزبی و چشمگیر احتیاج دارد که توسط تجدید داخلی و اطلاعات محکم پشتیبانی می‌شود.

وی افزود: زمینه هایی وجود دارد که در آن منافع متقابل ما کار با چین خواهد بود؛ از تغییر اقلیم تا منع گسترش سلاح های هسته‌ای. من یادآور می‌شوم که شی جین پینگ خودش بدون مشکل و ضعف نیست، با این حال مناطق زیادی وجود دارد که چین شی یک دشمن مستبد قدرتمند است که به طور متقابل توانایی‌های خود را برای سرقت مالکیت معنوی تقویت می‌کند.

گزینه بایدن برای سیا ادامه داد: مردم خود را تحت فشار قرار می‌دهد، به همسایگان زور می‌گوید و گسترش جهانی خود و نفوذ خود را در جامعه آمریکایی ایجاد می کنند.

وی درباره حمله سایبری که از آن به حمله سولارویندز یاد می‌شود هم گفت: این یک مطلب هوشیار کننده برای همه ما در بخش خصوصی و عمومی است. ما دیدیم که چینی‌ها و رهبران روسیه چگونه می‌توانند تعیین کنند تا از این موارد استفاده کنند.

گزینه بایدن برای سازمان جاسوسی آمریکا افزود: برای نخستین بار، این مساله را در سال ۲۰۱۱ در مسکو دیدم که آنها یک حمله بسیار تعیین شده به استونی را انجام دادند. بنابراین فکر می کنم ضروری است که سیا حتی برای ایجاد توانایی‌های ما برای شناسایی این نوع از حملات، سخت‌تر کار کند.

برجام

برنز درباره گسترش سلاح اتمی و ایران هم گفت: من فکر می کنم ایالات متحده به هر تلاشی که بتواند ادامه می دهد تا جلوی ایران در دستیابی به سلاح اتمی را بگیرد.

وی ادامه داد: من همیشه فکر کرده‌ام که کلید اصلی مقابله با انواع تهدیدهایی که امروز از ایران ناشی می‌شود، یک استراتژی جامع است که جلوگیری ایران از تولید سلاح هسته‌ای یکی از آنها است.

گزینه بایدن برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اضافه کرد: این باید یک استراتژی باشد که با تهدید اقدامات ایران مقابله کند چه این تهدیدها، توسعه موشک بالستیک باشد، خواه بی‌ثبات‌سازی منطقه، تعویض سایر دولت‌ها یا نقض حقوق بشر مردم خود باشد.

برنز اظهار کرد: بر این اساس است که رئیس جمهوری می‌گوید اگر ایران به انطباق کامل با تعهدات توافق بازگردد، آماده است که اقدام مشابه انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه برجام باید یک سکو باشد، یادآور شد همانگونه که بلینکن وزیر خارجه تأکید کرده است، برجام طرحی برای ساختن محدودیت‌های هسته‌ای طولانی‌تر و مستحکم‌تر و همچنین برخورد با سایر زمینه‌های تهدید اقدامات ایران است.

گزینه بایدن برای سیا اظهار کرد: به نظر می‌رسد که این یک استراتژی شفاف است. اگر تأیید شوم، نقش من کمک خواهد کرد تا بهترین فکر ممکن را به عنوان سیاست گذارانی که استراتژی آن را دنبال می کنند، ارائه دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha