سردار دهقان: توان دفاعی ایران هرگز وابسته به سلاح اتمی نیست

تهران - ایرنا - سردار حسین دهقان وزیر دفاع سابق جمهوری اسلامی ایران با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حرام بودن تولید و استفاده از سلاح هسته ای، تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران هرگز توان دفاعی خود را به سلاح اتمی گره نزده و نخواهد زد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، سردار حسین دهقان در گفت و گو با بخش انگلیسی شبکه خبری فرانس ۲۴، با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری داشته و جزو معدود کشورهای جهان است که معاهده ان پی تی را امضا کرده، تصریح کرد: ما هرگز گامی بسوی توسعه تسلیحات هسته ای برنداشته و برنخواهیم داشت.

وی افزود: ممنوعیت ساخت سلاح هسته ای یک فتوای دینی از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی است. جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تولید، ذخیره و استفاده از سلاح های کشتار جمعی و در صدر همه این ها با سلاح اتمی مخالف است.

سردار دهقان یاآورد شد: تمام جهان می داند تنها کشوری که نسبت به تولید، ذخیره و استفاده از بمب اتم اقدام کرده است، آمریکاست. در واقع جنگ سرد در نتیجه حرکت کشورها به سمت تولید سلاح هسته ای شکل گرفت و آنها نام آن را بازدارندگی گذاشتند.

ما هرگز چنین عقیده ای نداشته و نخواهیم داشت که توان دفاعی خود را وابسته به سلاح اتمی بدانیم.

وزیر سابق دفاع ایران در پاسخ به سوالی در خصوص برجام نیز گفت: چند کشور توافقی را با ایران انجام داده اند واین توافق پیوست یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شده است. این توافق از نظر جمهوری اسلامی ایران برای همه طرف ها تعهدآور است و اینکه آمریکایی ها به عنوان یک طرف توافق از آن خارج شدند و خود را مقید به انجام تعهدات خود ندانستند، نقض صریح اصول حاکم بر مناسبات بین المللی است.

سردار دهقان افزود: آمریکایی هر ادعایی که در زمینه برجام دارند، باید ابتدا به همان شرایط سال ۲۰۱۵میلادی که برجام مورد توافق و اجماع قرار گرفت، برگردند و همه تحریم ها و محدودیت ها در حوزه ها بانکی، بیمه ای و... علیه ملت ایران را لغو کنند. اگر این اتفاق بیفتد، ایران هم به تعهدات خود باز خواهد گشت.

وی همچنین این گلایه را خطاب به اروپایی ها مطرح کرد که آنها بعد از خروج امریکا از برجام هیچ اقدام عملی و جدی وتعیین کننده را در راستای تعهدات برجامی خود انجام ندادند.

سردار دهقان درباره تصمیم اخیر مجلس شورای اسلامی درخصوص پروتکل الحاقی گفت: پذیرفتن پروتکل الحاقی از سوی ایران داوطلبانه بود و بخشی از ان پی تی نیست. قانونی که مجلس ایران در باره پروتکل الحاقی تصویب کرد، هدف از آن ترغیب طرف های دیگر به عمل تعهداتشان بود و به هرحال همکاری های ایران با آژانس ادامه خواهد یافت.

وزیر دفاع سابق ایران در پاسخ به سوالی درخصوص نقش ایران در تحولات منطقه گفت: اتفاقا ما این سوال را از غربی ها داریم که اروپایی ها و امریکایی ها در منطقه ما چه می کنند؟ این منطقه ما و خانه ماست. این آنها بودند که با دخالت در منطقه ما، باعث آغاز جنگ ۸ ساله رژیم بعث وقت عراق علیه ایران شدند.

وی با تاکید بر نقش ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه گفت: اگر ایران با تروریست های داعش مقابله نمی کرد، غربی ها امروز باید هزینه های زیادی بابت چیزی می دادند که خودشان آن را باعث شده بودند. ایران هزینه های زیادی برای امنیت منطقه و  جهان پرداخت کرد واین تعجب آور است که برخی غربی ها درباره نقش ایران در امنیت منطقه سوال می کنند.

سردار دهقان تاکید کرد: حرف ما این است که بیگانگانی که به منطقه ما امدند و باعث ناامنی منطقه ما شدند، باید این منطقه را ترک کنند.

وزیر دفاع سابق ایران درخصوص بحران جنگ یمن و جنایات رژیم سعودی علیه مردم یمن و سکوت مدعیان حقوق بشر گفت: ما بخاطر ارزش های انقلابی خود، از مردم یمن دفاع می کنیم وبه این حمایت ادامه خواهیم داد و کسانی که این بحران را ایجاد کرده اند باید مورد سوال قرار بگیرند و نه ایران که به حمایت و دفاع از مردم مظلوم یمن برخاسته است.

وی تاکید کرد: عربستان سعودی باید از یمن خارج شود، خسارت ها را جبران کند و آمریکا هم نشان دهد که به دنبال صلح و امنیت و رفاه مردم است. طبیعتا ایران در هیچ نقطه زمانی و مکانی مقابل خواست و اراده مردم هیچ کشوری نخواهد ایستاد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =