بیش از یک هزار میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون در کردستان پرداخت شد

سنندج - ایرنا - معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: امسال برای ارتقای ضریب مکانیزاسیون یک هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی پرداخت شده است.

خلیل فعله گری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این استان در سال جاری ۹۲۴ میلیارد ریال اعتبار برای ارتقای ضریب مکانیزاسیون اعتبار داشت افزود: که تا کنون ۱.۳ برابر ( ۱۳۶ درصد) بیشتر از این سهمیه جذب شده است.

وی اضافه کرد: با استفاده از یک هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده در سال جاری یک هزار و ۵۴۷ دستگاه ادوات جدید کشاورزی از جمله تراکتور، کمباین و انواع دنباله بند خریداری و در اختیار بهره برداران قرار گرفته است.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: این اعتبار برای تجهیز و نوسازی ناوگان مکانیزاسیون در تمام زیر بخش‌های کشاورزی شامل زراعت، باغبانی، دام وطیور، شیلات و آبزیان، گیاهان دارویی، جنگل و مرتعداری هزینه شده است.

فعله گری افزود: سال گذشته نیز مبلغ ۸۲۴ میلیارد ریال تسهیلات از محل خط اعتباری شماره هفت در راستای افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان با همکاری بانک کشاورزی استان جذب شده است.

وی گفت: ضریب مکانیزاسیون این استان هم اکنون به ۲.۱۱ اسب بخار در هر هکتار رسیده که این شاخص حدود پنج صدم اسب بخار از ۱.۷ اسب بخار میانگین کشوری بالاتر است.

این استان دارای ۲۷ هزار دستگاه تراکتور، یک هزار و ۳۱ دستگاه کمباین و ۶۰ هزار دستگاه ادوات کشاورزی است که حدود ۶۰ درصد از این وسایل عمری بالای ۲۵ سال دارند و نیازمند نوسازی هستند.

در نتیجه این رتبه هم اکنون حدود ۱۰۰ درصد عملیات خاک ورزی، ۹۸ درصد کاشت، ۶۰ درصد داشت، ۹۵ درصد برداشت محصولات کشاورزی (عمدتاً زراعت) در استان کردستان به صورت مکانیزه انجام می‌شود.

استان کردستان دارای ۲۸۲ هزار هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است.

کردستان دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =