توافق ایران و آژانس در صدر اخبار رسانه های چین و ژاپن

تهران- ایرنا- توافق موقت و سه ماهه جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای در جریان سفر رافائل گروسی دبیرکل این نهاد به تهران و توقف پروتکل الحاقی از سوی تهران، در صدر اخبار رسانه های شرق آسیا از جمله کشورهای چین و ژاپن قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، "سی جی تی ان" تلویزیون جهانی چین روز چهارشنبه در گزارشی ضمن پرداختن به این موضوع نوشت: تهران در جریان سفر آژانس بین المللی انرژی هسته ای به تهران با این نهاد به توافق رسیده است اما در عین حال اعلام کرده است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی تحت توافق هسته ای ۲۰۱۵ را متوقف کرده است.

گزارش با یاداوری اینکه تهران معتقد است همه اقدامات ایران در صورت اجرای تعهدات آمریکا قابل برگشت است آورده است: تهران با این حال با ادامه حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) موافقت کرده است.

خبرگزاری رسمی چین هم در گزارشی نوشت: توافق جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) و سازمان انرژی اتمی ایران، علاوه بر اینکه برای رفع مشکلات دو طرف زمان بیشتری خریده است امید مذاکرات دیپلماتیک بین تهران و واشنگتن را برای کاهش تنش ها و عبور از بن بست هسته ای هم افزایش داده است.

شینهوا با یادآوری اینکه پس از امضای برجام در سال ۲۰۱۵، ایران موافقت کرد که به صورت داوطلبانه به بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای اجازه بازدید دهد نوشت: با این حال، تصمیم ایران برای کنار گذاشتن تعهدات داوطلبانه خود یعنی پروتکل الحاقی آژانس انرژی هسته ای، هشدار غربی ها را افزایش داد.

رادیو بین المللی چین هم ضمن انعکاس توافق ایران و آژانس به توئیت محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مورد توقف پروتکل الحاقی اشاره کرد و به نقل از نوشت: به الزام قانون، ما اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کردیم. این اقدام کاملا در انطباق با بند ۳۶ برجام است، چرا که رییس‌جمهور آمریکا هنوز نقض از سوی ایالات متحده را متوقف نکرده و سه کشور اروپایی به عدم رعایت تعهداتشان ادامه می‌دهند.

گزارش آورده است: ظریف تاکید کرده است که تفاهم با آژانس بین المللی انرژی هسته ای نشان‌دهنده حسن نیت جمهوری اسلامی ایران است. تمام اقدامات جبرانی بازگشت‌پذیر هستند.

"ان. اچ. کی" تلویزیون رسمی ژاپن هم در گزارشی آورده است: ایران اگرچه با آژانس بین المللی انرژی هسته ای به یک توافق سه ماهه دست یافته است اما در راستای اجرای مصوبه مجلس، اعلام کرده به دلیل امتناع آمریکا از لغو تحریم های اقتصادی تهران دسترسی بازرسان بین المللی به سایت های هسته ایش را محدود کرده است.

گزارش می افزاید: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز گذشته /سه شنبه/ گفته است دولت اجرای پروتکل الحاقی پیمان هسته ای ۲۰۱۵ (برجام) را متوقف کرده است. این پروتکل به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد تا از تاسیسات هسته ای ایران بازرسی های سرزده انجام دهد.

بر اساس این گزارش، دولت ایران هشدار می دهد که اگر آمریکا طی سه ماه تحریم ها را لغو نکند تصاویر دوربین های نظارتی در سایت های هسته ای را بدون ارائه به آژانس پاک خواهد کرد.

"ان. اچ. کی" می گوید: دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تمایل خود برای انجام گفت و گو با ایران را نشان داده است، اما از دولت ایران می خواهد که توافق  ۲۰۱۵ را رعایت کند هر دو کشور پافشاری می کنند که اول طرف دیگر باید اقدام کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha