افزایش مبتلایان به کرونای انگلیسی در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تاکنون ۹ مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در خراسان جنوبی شناسایی شده است و احتمال انتشار ویروس جهش یافته در هر جایی از استان وجود دارد.

محمد دهقانی فیروزآبادی روز چهارشنبه درباره انتشار ویروس جهش یافته کرونا در خراسان جنوبی گفت: طی سه روز گذشته تست ۲ نفر از کسانی که مشکوک به کرونای انگلیسی بودند، مثبت گزارش شد و بعد از آن تمامی اعضای خانواده و کسانی که در تماس نزدیک با این افراد در ۲ هفته گذشته بودند، مورد رصد قرار گرفتند.

وی افزود: از اطرافیان این افراد که مبتلا به ویروس جهش یافته یا انگلیسی بودند، تست انجام شده و هفت نفر دیگر از اطرافیان آنان مثبت شدند که در حال حاضر ۹ مورد مبتلا به کرونای جهش یافته یا انگلیسی را در استان داریم و تست آنها هم برای توالی یابی به انستیتو پاستور ارسال خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: بعد از این با توجه به اینکه در سایر نقاط کشور هم با این ویروس جهش یافته مواجه بوده‌ایم مطمئنا هیچ جای استان در امان نیست و احتمال اینکه این ویروس در هر جایی از خراسان جنوبی دیده شود، وجود دارد.

وی گفت: این آزمایش‌ها با کیت مخصوصی که کرونای جهش یافته را تشخیص می‌دهد، انجام می‌شود و نشان می‌دهد این افراد به ویروس کرونایی مبتلا شدند که ویروس کرونای معمول کشور ما نیست و جهش پیدا کرده که به احتمال زیاد کرونای جهش یافته انگلیسی یا ممکن است سایر جهش یافته‌ها باشد.

دهقانی افزود: برای اینکه نوع جهش مشخص شود که آیا کرونای انگلیسی است یا آفریقایی و سایر موارد به انستیتو پاستور ارسال می‌شود تا توالی یابی این جهش مشخص شود و بعد از آن نوع توالی را به ما اعلام می‌کنند.

وی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونای جهش یافته در سطح کشور، احتمال اینکه در استان خراسان جنوبی هم با این پدیده مواجه شویم، وجود داشت.

دبیر ستاد استانی مدیریت کرونا ادامه داد: در کشور به تعدادی از آزمایشگاه‌های ویروس شناسی اجازه انجام تست کرونای انگلیسی با کیت‌های مخصوص توسط انستیتو پاستور و وزارت بهداشت داده شد که آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم جزو این موارد است.

وی بیان کرد: براساس پروتکل‌ها، در مورد کسانی که به طور همزمان ۲ یا چند نفر از اعضای خانواده مبتلا به کرونا می‌شوند و کسانی که پیشرفت بیماری در آنها خیلی سریع اتفاق می‌افتد چون احتمال اینکه کرونا از نوع ویروس انگلیسی باشد، برای آنها تست ویژه کرونای انگلیسی انجام می‌شود.

دهقانی درخصوص ویژگی‌های این ویروس گفت: ویروس جهش یافته قدرت سرایت خیلی بالا و سریع دارد که نسبت به ویروس معمولی خیلی سریع‌تر و راحت‌تر به افراد منتقل می‌شود و بلافاصله بقیه را درگیر می‌کند.

وی گفت: همچنین گروه‌های سنی پایین‌تر مثل جوانان، نوجوانان و بچه‌ها را ممکن است به راحتی درگیر و مبتلا کند ضمن اینکه میزان مرگ و میر آن نسبت به ویروس قبلی بیشتر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: در زمینه پیشگیری تاکید موکد داریم به ویژه اینکه ذکر شده افراد از ۲ ماسک استفاده کنند زیرا احتمال انتقال ویروس و عفونت به میزان قابل توجهی کمتر می‌شود به این صورت که ماسک زیری باید ماسک سه لایه جراحی باشد و ماسک رویی یک ماسک پارچه‌ای برای اینکه ماسک زیری را به طور کامل به صورت بچسباند به صورتی که از اطراف ماسک هوا وارد نشود و تنفس از طریق ماسک و فیلتر باشد.

وی تاکید کرد: هم‌استانی‌ها پروتکل‌های بهداشتی از قبیل شست و شوی مکرر دست‌ها، خودداری از تردد غیرضروری، حضور در تجمعات، دورهمی‌ها و شب نشینی‌ها، بازارها و مغازه‌ها را رعایت کنند تا مانع از انتشار این ویروس شویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند روز دوشنبه (چهارم اسفند) اعلام کرد: تست اولیه ۲ مورد محتمل ابتلا به کرونای انگلیسی در بیرجند با استفاده از کیت تشخیصی مربوطه انجام و نتیجه تست اولیه مثبت شده است.

وی افزود: این تست‌ها برای تایید و توالی یابی به انستیتو پاستور ارسال شده است و در صورت تایید نهایی، مراتب به اطلاع هم‌استانی‌ها خواهد رسید.

اولین مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان جنوبی اوایل اسفند ۹۸ در پی همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اعلام شد و پس از گذر خیزهای اول و دوم بیماری در فروردین و تیر امسال، روند بیماری بار دیگر در مهر امسال صعودی شد که این روند تا آبان و آذر ماه ادامه یافت به طوری که آمار مبتلایان روزانه (۲۴ ساعت) سه رقمی و فوتی‌های کرونا در این استان دورقمی شد.

به دنبال اجرای محدودیت‌های جامع از اول آذر ماه و همراهی مردم و اصناف به تدریج موارد ابتلا به کرونا، بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌ها، تست‌های مثبت، موارد بستری و فوتی در خراسان جنوبی کاهش یافت.

در حال حاضر قاینات تنها شهرستان نارنجی خراسان جنوبی است که از یک هفته قبل به دنبال افزایش موارد مثبت و بستری در این شهرستان از زرد به نارنجی تغییر وضعیت داد.

همچنین پنج شهرستان استان شامل بیرجند، زیرکوه، فردوس، نهبندان و طبس در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند و پنج شهرستان سربیشه، درمیان، بشرویه، خوسف و سرایان در وضعیت آبی (کم خطر) باقی ماندند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =