رفع اشکالات موجود در سامانه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد

تهران- ایرنا- مشاور برنامه‌ریزی راهبردی رییس دانشگاه آزاد در باره بعضی اشکالات موجود در سامانه‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه گفت: این سامانه ها با هماهنگی متخصصان در حال عیب‌یابی و جاگذاری سیستم است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از دانشگاه آزاد، بهروز طهماسب کاظمی درباره بررسی مسائل جاری عمده واحدهای دانشگاه آزاد اظهار داشت: پرهزینه بودن، لختی، انعطاف‌ناپذیری و تمرکز بیش از حد از ویژگی‌های سازمان مدیریت گذشته دانشگاه بود که زیر سایه سنگین نظم حاصل از بروکراسی آهنین بین واحدها و سازمان مرکزی پنهان شده بود.

مشاور برنامه‌ریزی راهبردی رییس دانشگاه آزاد گفت: اضافه کردن مأموریت‌ها و فعالیت‌های سیستم هر روز به پیچیدگی و سنگینی سازمان در تصمیم‌گیری می‌افزود و کوچک‌سازی ساختار در واحدها و سازمان مرکزی و سبک کردن بار نیروی انسانی در این سیستم بدون داشتن یک نظام هوشمند اطلاعاتی، نتیجه‌ای جز قفل شدن سیستم، به تأخیر افتادن امور، از دست رفتن فرصت‌ها و ایجاد چالش های بزرگ‌تر در پی نداشت.

وی افزود: تنها علاج راهبردی این چالش‌ها که در اثر ساختار تصمیم گیری غیر یکپارچه، اما متمرکز مدیریت دانشگاه به وجود آمده بود، ایجاد هرچه سریع‌تر سامانه‌های یکپارچه داده‌ها و اطلاعات دانشگاه و متناسب‌سازی و هماهنگ کردن سازمان مدیریت دانشگاه با این سامانه‌ها است.

مشاور برنامه‌ریزی راهبردی رییس دانشگاه آزاد با اشاره به بعضی اشکالات موجود در سامانه های آموزشی و پژوهشی دانشگاه، گفت: مدیران و در رأس همه ریاست دانشگاه بر همه اشکالات وارده در گزارش‌های واصله از واحدها و دانشجویان واقف بوده و با هماهنگی با متخصصین این سامانه‌ها در حال عیب‌یابی و جاگذاری سیستم در نظام مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی با طبقه‌بندی این اشکالات در چهار دسته یادآور شد: اشکالات ناشی از داده‌های ناهمگن و نامنظم موجود در سیستم های غیرمتمرکز واحدهای دانشگاهی، زمان‌بر بودن بومی‌سازی سامانه با سازمان علمی آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد، ناآشنایی همکاران واحدها با سامانه جدید و اثرات ناشی از جابجایی تقویم آموزش عالی کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا از جمله این اشکالات بود.

طهماسب کاظمی تاکید کرد: بسیاری از همکاران هنوز توقع دارند مدیریت اقدامات در دو بخش درون واحدی توسط سامانه‌های غیریکپارچه و مکاتبات رسمی بین واحدها و سازمان مرکزی انجام شود. این در حالی است که با رفع اشکالات موجود بسیاری از فعالیت‌ها و اشتباهات فعلی موجود در مدیریت علمی و پژوهشی دانشگاه برای همیشه به صفر خواهد رسید و فعالیت‌های جدیدی متناظر با سازمان جدید مدیریتی بدون هرگونه خطا به وجود خواهد آمد.

طهماسب کاظمی خاطرنشان کرد: همکاران به منظور رفع مشکلات موجود، مواردی را که در سیستم با آن روبرو می‌شوند با دلسوزی به مدیران مربوطه منتقل کنند تا شاهد تولد دوباره دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک سازمان یکپارچه داده ها و اطلاعات و شبکه هوشمند علمی- آموزشی باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد با پیگیری همکاران ذیربط سامانه، اشکالات جزیی مورد اشاره هر چه سریع‌تر مرتفع شود.

رییس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد با تبیین مزیت های اصلی تبدیل دانشگاه به شبکه واقعی از طریق سامانه‌های جدید، اظهار داشت: سامان‌دهی، نظارت و رصد دقیق وضعیت دانشگاه و برنامه‌ریزی مطلوب و متناسب با واقعیات در تمامی حوزه ها از نتایج بکارگیری این سامانه‌هاست و با تکمیل زنجیره این سامانه‌ها چرخه میرایی سازمان که در اثر نظام بروکراتیک و سنتی اداره دانشگاه به وجود آمده بود، رفع شده و دانشگاه وارد فاز جدیدی از رشد و بالندگی خود خواهد شد.

طهماسب کاظمی با تاکید بر رصد مستمر و روزانه ریاست دانشگاه آزاد اسلامی از وضعیت موجود تمامی واحدهای دانشگاهی گفت: پیگیری مسائل دانشجویان، اساتید و کارکنان یکی از دغدغه های مهم رییس و اعضای هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی است و برگزاری این جلسات نیز به همین منظور و با هدف تبادل نظرات، احصاء مسائل و پیگیری در جلسات هیات رییسه در واحدهای مختلف در سطح کشور تشکیل می‌شود.

در ادامه این جلسه، مدیران گروه‌های آموزشی به نمایندگی از استادان و جمعی از کارکنان دانشگاه مسائل، مشکلات، مطالبات و پیشنهادات خود را برای پیگیری از سوی هیات رییسه دانشگاه مطرح کردند و در گفتگوهای چندساعته مسائل و مشکلات جاری و صنفی همکاران و راهکارهای پیشنهادی آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =