۶ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۹
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84242179
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه  نشست افغانستان را برگزار می کند

مسکو - ایرنا- نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که روسیه در حال تدارک نشستی برای بررسی و حل مسائل افغانستان است.

به گزارش ایرنا، ضمیر کابلوف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان و رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو با شرکای خود شاخص های نشست بین المللی افغانستان را مورد موافقت قرار می دهد. 

وی افزود: در زمان حال مراحل موافقت برای برگزاری این نشست جریان دارد. 

به گفته کابلوف، قبلا امکان برگزاری نشست بین المللی افغانستان تا پایان ماه جاری (ماه فوریه) مورد بررسی قرار گرفت اما در زمان حاضر درباره جزییات این دیدار گفت و گوها جریان دارد. 

پیشتر "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که درصورت تمایل طرف های افغان، مسکو برای میزبانی نشست مذاکره و صلح افغانستان آمادگی دارد.

به گزارش ایرنا، زاخارووا در نشست خبری هفتگی در وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما امکان برگزاری نشست بین طرف های افغان در مسکو در آینده را رد نمی کنیم و در صورت اعلام نیاز و اگر طرف های افغان علاقه مند به برگزاری مذاکرات صلح باشند، ما برای میزبانی این گفت و گوها آماده هستیم. 

 سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: طرف های افغان درگیر بحث هایی درباره مسائل فنی شده و در مسائل کلیدی سازش ملی در افغانستان وارد گفت وگو نشده اند. 

 زاخارووا خاطرنشان کرد: موضوع شکل گیری نظام حکومتی در افغانستان و برقراری آتش بس پایدار و سایر مسائل مهم مطرح است.

کابلوف نیز به تازگی گفت که تنها راه حل نهایی بحران کنونی افغانستان تشکیل دولت موقت است.

به گزارش ایرنا، طلوع نیوز افغانستان روز پنجشنبه هفته گذشته به نقل از «ضمیرکابلوف» نوشت : مسکو ترجیح می‌دهد تا تمامی طرف‌های درگیر در افغانستان بر سر ایجاد یک دولت موقت به توافق برسند.

مقام روس گفت:لازم است یک دولت ائتلافی که قادر به حل  مشکلات افغانستان باشد، تشکیل شود.

وی افزود:دولت روسیه به وی ماموریت داده  در چارچوب گروه سه (آمریکا، روسیه و چین ) زمینه آغاز گفت وگو بین گروه های افغان را تسهیل کند.

کابلوف گفته است در گفت وگو با خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در افغانستان امکان برگزاری نشست بعدی صلح در مسکو بررسی شده است.

وی با تاکید بر آغاز گفت وگو بین دولت افغانستان و طالبان و برقراری آتش بس گفت که پافشاری طالبان درباره تشکیل امارت اسلامی باعث مزاحمت در گفت وگوهای صلح می شود.

در حال حاضر بجز دولت افغانستان احزاب سیاسی، طالبان و برخی از اعضای هیأت مذاکره نیز ایجاد دولت موقت را راه حل بحران این کشور می دانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha