انتخابات شوراهای اسلامی و شور انتخاباتی در قزوین

قزوین – ایرنا – آرام آرام با نزدیک شدن به زمان ثبت نام شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری تنور انتخابات نیز در قزوین در حال گرم شدن است و شور انتخاباتی استان را فرا می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، با نزدیک شدن به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برخی از احزاب و گروه های سیاسی استان، فعالیت خود را زودتر از موعد آغاز کرده و برای برگزاری نشست ها و کارگروه های مرتبط اقدام کرده اند.

به عنوان مثال، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در استان قزوین، مدتی پیش با تعیین رئیس و دبیر ائتلاف، فعالیت خود را آغاز کرد و برخی از احزاب جدید هم در قزوین اعلام موجودیت کرده و فعالیت خود را آغاز نمودند.

در این میان آنچه که سوای فعالیت احزاب و گروه‌های مختلف حایز اهمیت بوده، تلاش برای جلب مشارکت حداکثری مردم برای حضور در انتخابات است که می‌تواند برای دشمنان این مملکت که همواره چشم به مشارکت حداقلی مردم در انتخابات دوخته‌اند پیام روشنی به دنبال داشته باشد.

۲ انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، مهمترین رخداد کشور در سال ۱۴۰۰ به شمار می رود که دارای ابعاد داخلی و بین المللی زیادی است و باید با تلاش تمامی دستگاه‌ها و نهادها با مشارکت حداکثری مردم برگزار شوند.

۶۸۲ روستای استان قزوین واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراها

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین در این باره گفت: باید مسوولان، احزاب و گروه های سیاسی، زمینه مشارکت حداکثری مردم را در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای سال آینده فراهم کنند.

منوچهر حبیبی با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم برای برگزاری باشکوه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز شده است، افزود: انتخابات سال آینده در تمام نقاط شهری و روستایی استان برگزار می شود و باید برنامه ریزی مناسبی برای برگزاری بدون مشکل و نقص این انتخابات داشته باشیم.

حبیبی گفت: ۶۸۲ روستای استان قزوین واجد شرایط برگزاری انتخابات شورای روستایی هستند و دهیاران و بخشداران وظیفه دارند شرایط مناسب را برای حضور حداکثری مردم در ۲ انتخابات پیش رو فراهم کنند.

حبیبی با تاکید بر لزوم آماده‌سازی و راه‌اندازی زیرساخت‌های لازم برای برگزاری انتخابات مکانیزه و الکترونیکی در سال آینده، اضافه کرد: به دلیل شرایط کرونایی، انتخابات سال ۱۴۰۰ به‌ صورت مکانیزه پیش بینی شده است و در شهرها به‌ صورت تمام الکترونیکی برگزار می شود.

رییس ستاد انتخابات استان قزوین گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات مهمترین عامل اقتدار کشور در سطح ملی و معادلات بین‌المللی است و باید مورد توجه جدی مسوولان، مردم، احزاب و گروه‌های سیاسی قرار داشته باشد.

وی با بیان اینکه مقدمات برگزاری انتخابات باشکوه در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا فراهم شده است، اظهار داشت: در انتخابات پیش رو باید علاوه بر مدیریت فرآیند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، شرایط کرونایی را نیز مدیریت کنیم.

افزایش ۱۵ درصدی صندوق‌های رأی قزوین در انتخابات پیش رو

حبیبی، مهم‌ترین موضوعات انتخابات پیش رو را برگزاری انتخابات بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی عنوان کرد و افزود: همین شرایط ایجاب می‌کند تا افزایش ۱۵ درصدی صندوق‌های رأی را در انتخابات پیش رو داشته باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین افزایش مشارکت مردم را در انتخابات با استفاده از توان، امیدآفرینی و انگیزه مورد تاکید قرار داد و ادامه داد: دهیاران، بخشداران و فرمانداران نباید جانبدارانه صحبت کرده و از شخص، حزب یا جناحی خاصی حمایت کنند.

حبیبی اضافه کرد: ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از ۲۰ اسفندماه از طریق فضای مجازی و نرم افزار انتخاباتی وزارت کشور آغاز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در انتخابات سال آینده یک هزار و ۲۷۷ شعبه اخذ رأی برای انتخابات ریاست جمهوری و یک هزار و ۵۶۶ شعبه برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان قزوین پیش بینی شده است. 

استمرار مسیر انقلاب با حضور آگاهانه مردم میسر است

دبیر حزب اعتدال در استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: جمهوریت و مردم مداری از مبانی اساسی نظام مقدس ما است و استقرار و استمرار این مسیر با حضور آگاهانه و مسئولانه مردم مقدور و میسور بوده و خواهد بود .

محسن قاسمی افزود: اینکه در اندیشه، منش و روش امام (ره)و مقام معظم رهبری و شهدای عزیز مردم محوری مشاهده می شود بر همین اساس است بنابراین مشارکت شور آفرین مردم در انتخابات برای امنیت و منافع کشور بسیار حیاتی است و به تعبیر و تاکید مقام معظم رهبری یک امکان و ذخیره برای کشور محسوب می شود.

وی اضافه کرد: راه ایجاد مشارکت حداکثری و شور آفرین مردم در انتخابات این است که نهادها و مراجع دخیل در برگزاری انتخابات مثل نهادهای نظارتی،اجرایی،استعلامی ،احزاب،تشکل ها و رسانه ها رو به سوی مردم داشته باشند . 

قاسمی گفت: مردم باید به معنای واقعی احساس کنند صاحب انتخابات و انتخاب شوندگان هستند و به آنها نگاه حین انتخاباتی نداشته باشیم و بعد انتخابات فراموش شوند .

وی اضافه کرد: اگر رفتار، گفتار و کردار ما بر مدار مردمداری و مردم سالاری باشد و این احساس در مردم شکل بگیرد بی گمان مشارکت مردم حداکثری خواهد شد و در این شرایط مردم هر کسی را انتخاب کنند مبارک خواهد بود.

این فعال سیاسی گفت: اگر مردم را آزرده نکنیم تا مردم آزادانه انتخاب کنند، این انتخاب همان ذخیره و فرصت برای کشور و استان خواهد بود.

فرصت انتخابات باید به معنای واقعی برای همه مردم فراهم شود

دبیر حزب اتحاد ملت ایران در استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به نزدیک شدن به زمان ثبت نام انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هنوز برای اعلام شکل گیری شور انتخاباتی در استان زود است و باید صبر کرد تا شرایط لازم برای یک انتخابات پرشور در استان و کشور فراهم شود.

یوسف کرمی افزود: اگر شرایط تغییر و ضرورت حضور آگاهانه و پرشور همه مردم در انتخابات معنی و مفهوم واقعی خود را پیدا کند آن موقع مردم و جریانات سیاسی با تمام توان به قصد اثرگذاری در میدان انتخابات حاضر می شوند و به وظیفه سیاسی و شهروندی خود عمل خواهند کرد.

وی با اشاره به مهمترین مولفه های لازم برای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو، افزود: سوال اصلی مردم در تمام انتخابات در سه دهه گذشته همین بوده است چون انتخابات مفهوم خاص خودش را دارد و مبنای این مفهوم هم از حقوق اساسی شهروندی تبیین می گردد.

کرمی اضافه کرد: بر اساس همین منشور احدی حق اعمال نفوذ به هر شکل ممکن در انتخابات را خارج از دلایل مستند قانونی نخواهد داشت و فرصت انتخابات باید به معنای واقعی برای همه فراهم باشد تا مولفه های لازم برای تحقق مشارکت حداکثری در انتخابات شکل بگیرد.

وی افزود: هر اقدامی که خارج از دلایل مستند قانونی، حق این فرصت را از فردی یا گروهی سلب و به گروهی یا فرد دیگری اعطا نماید، امری غیر انسانی، غیراخلاقی و غیر قانونی خواهد بود.

این فعال سیاسی با اشاره به تحلیل خود درباره پیروز آتی انتخابات شوراها در استان، افزود: وقتی شرایط حضور برای همه به صورت یکسان فراهم باشد دیگر برای جامعه پیروزی افراد و احزاب مهم نیست چون توفیق افراد پیروز ناشی از یک رقابت پرشور و عادلانه خواهد بود.

وی اضافه کرد: در این صورت، جامعه مجال پیدا می کند تا عملکرد منتخبان را در انتخاب بعدی مبنا و ملاک قرار دهد و به همین شکل فرصت برخورداری جامعه از توان افراد شایسته نیز فراهم می شود.

اعتماد و آگاهی مردم زمینه ساز مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو است

دبیر حزب اراده ملت ایران در استان قزوین نیز ضمن انتقاد از نگاه ابزاری و حین انتخاباتی به مردم به خبرنگار ایرنا گفت: اگر مردم به آن درجه از اعتماد و آگاهی برسند که حضور آنها در انتخابات برای تعیین سرنوشت خود و کشور است مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو رقم خواهد خورد.

سید جمال خضری گفت: امروزه متاسفانه وضعیت معیشتی و اقتصادی موجب ایجاد جو روانی و منفی در عرصه های سیاسی و اجتماعی شده است و امیدواریم مسوولان با همدلی و هم افزایی برای حل مشکلات مردم و افزایش روحیه و انگیزه آنها برای مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو تلاش کنند.

وی با پیش بینی مشارکت حداکثری در انتخابات شوراهای استان، اضافه کرد: موضوع انتخابات شوراها جدای از انتخابات سراسری است و به دلیل محلی و استانی بودن، تعداد ثبت نام کنندگان و رای دهندگان بالایی را خواهد داشت.

خضری اضافه کرد: با توجه به این میزان مشارکت بالا انتظار داریم تناسب میان اختیار شوراها و انتظارات مردم از شوراها ایجاد شود و قانون به سمتی برود که مدیریت شهری نه صرف شهرداری به شوراها سپرده شود.

۲ انتخابات مهم پیش رو، صرف نظر از اینکه کدام کاندیدا یا حزب و گروهی پیروز میدان باشد از نظر مشارکت حداکثری مورد تاکید نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری است و باید مورد توجه تمامی آحاد جامعه و مسوولان و مدیران باشد.

امروزه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا با استفاده از تنگناهای اقتصادی و مشکلات معیشتی، مردم را از حضور در پای صندوق های رای مایوس کنند و کارگزاران و خدمتگزاران نظام باید زمینه را برای تحقق مشارکت حداکثری و سرخوردگی و شکست دشمنان نظام و انقلاب فراهم سازند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =