امسال  ۳۱.۵ میلیون قطعه ماهی از مبدا تولید بیمه شدند

تهران - ایرنا - قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی اعلام کرد: ۳۱ میلیون و ۵۱۰ هزار قطعه ماهی از مبدا تولید در سال زراعی جاری زیر پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفتند.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « محمد ابراهیم حسن نژاد » افزود: طرح بیمه آبزیان از مبدا تولید با همکاری این صندوق و سازمان های شیلات و دامپزشکی کشور و تشکل های آبزی پروری در سال زراعی جاری کلید خورد.

وی افزود: تلاش می شود با همکاری تشکل های آبزی پروری، سطح بیمه آبزیان از مبدا تولید به همه زیر بخش های ماهیان گرمآبی و سردآبی گسترش یابد.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی تصریح کرد: پرورش دهندگان میگو نیز می توانند از بیمه مبدا تولید آبزیان، بهره مند شوند و درباره بکارگیری شیوه ها و فناوری های روز در عملیات بیمه گری در اراضی کشاورزی نیز در چند سال گذشته به منظور ارزیابی دقیق تر، سریع تر و شفافیت در عملیات بیمه گری در مزارع بیمه شده و آسیب دیده از حوادث طبیعی از فناوری روز مانند سنجش از راه دور استفاده می شود.

حسن نژاد افزود: اکنون به کمک تصاویر ماهواره ای، سنجش میزان تولید و آسیب وارده به محصولات در مزارع، انداره گیری و مشخص می شود.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی با بیان این که سنجش از راه دور با کمک شرکت های دانش بنیان انجام می شود، گفت: برای نخستین بار در سال ۹۸ با وقوع سیل خوزستان از تصاویر ماهواره ای برای سنجش و ارزیابی میزان خسارت به مزارع گندم در کوتاهترین زمان استفاده شد و امسال نیز در چند نقطه کشور این کار انجام می شود.

وی توضیح داد: سال آینده سنجش از راه دور با همکاری شرکت های دانش بنیان، علاوه بر گندم در محصولات زراعی مختلف توسعه خواهد یافت و برای 

 جلب رضایت بیشتر بیمه گذاران، تلاش می شود روش های بیمه را بهینه و در این ارتباط از روش های شاخص محور و بیمه شاخص عملکردی استفاده کرده ایم.

وی افزود: این روش ها هم موجب شفافیت بیشتر در تعیین خسارت می شود و هم مخاطرات اخلاقی کمتری دارد.

حسن نژاد با اشاره به این که طرح بیمه شاخص عملکردی در سال گذشته در ۱۶ استان کشور اجرا شد، توضیح داد: شاخص های عملکردی به تناسب استعداد و میزان تولید محصولات در مناطق مختلف تعریف شده و روش اجرایی آن متفاوت است و اکنون این بیمه نامه بیشتر در مورد زراعت جو و گندم است.

به گزارش ایرنا، شهریورماه امسال براساس تفاهم نامه ای میان سازمان شیلات ایران  و صندوق مزبور مقرر شد پوشش بیمه‌ای، غرامت کامل خسارت تولیدکنندگان آبزیان را از مبادی تولید، تکثیر تا عرضه را بپردازد زیرا با توجه به بیماری‌های موجود در بخش آبزیان تولیدکنندگان این بخش با زیان روبرو بودند و هزینه‌های معدوم‌سازی نیز بالا بود، اما اکنون با ارتقای پوششی حتی هزینه تجهیزات معدوم‌سازی به تولیدکنندکان پرداخت می‌شود.

صندوق بیمه بیش‌از  ۱۵۰ محصول کشاورزی را در بخش‌های زراعت، باغبانی، منابع طبیعی، دام ، طیور و ابزیان،  موانع تولید و گلخانه‌ها زیر پوشش دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha