افزایش ۵۰ برابری عمر توربین‌ها با نانوپوشش‌ ایرانی

تهران- ایرنا- یک شرکت فناور موفق شد سطح پره های توربین را با فناوری نانو پوشش دهی کند که با این اقدام عمر پره‌های توربین ۵۰ برابر افزایش یافت.

به گزارش روز چهارشنبه ستاد توسعه فناوری نانو، حسن علم‌خواه رییس هیات‌مدیره این شرکت افزود: با خروج شرکت زیمنس از ایران به بهانه تحریم‌ها، فرآیند طراحی توربین‌ها در داخل کشور نیمه‌کاره ماند.

علم خواه ادامه داد: این کار توسط متخصصان داخلی به پایان رسید و در بخش پوشش‌دهی شرکت مسئولیت ایجاد پوشش‌های سخت روی پره توربین‌ها را به عهده گرفت. در طراحی اولیه زیمنس از پوشش‌های سخت رایج استفاده می‌شد، اما از پوشش‌های میکرومتری حاوی مواد نانوساختار استفاده کردیم و به دو برابر استاندارد مورد نظر زیمنس رسیدیم. همچنین مقاومت به خوردگی ۴۰۰ ساعت مورد نظر زیمنس را به ۹۰۰ ساعت رساندیم.

وی با بیان اینکه استفاده از پوشش‌های نانو موجب افزایش عمر و استحکام محصولات می‌شود، گفت: طیف وسیعی از مشتریان می توانند از پوشش‌های نانو استفاده کنند. درحال حاضر از صنایع مختلف نظیر قطعه‌سازی، قالب‌سازی و ابزارسازی از این خدمات استفاده می‌کنند.

علم خواه درباره فناوری مورد استفاده این شرکت گفت: از روش رسوب‌گذاری فیزیکی از فاز بخار (PVD) که یکی از پرکاربردترین روش‌های لایه‌نشانی برای دستیابی به پوشش‌های نانوساختار با خواص مطلوب است، استفاده می‌کنیم. در حال حاضر به دلیل تقاضاهای بالایی که برای خدمات‌دهی داریم، به دنبال تولید دستگاه PVD هستیم که پیش‌بینی می شود تا نیمه‌های سال آینده این دستگاه به بهره‌برداری برسد.

وی یادآور شد: در حال حاضر پره‌های ۲۴ توربین را با ساختارهای ‌نانو پوشش‌دهی کرده‌ایم و قرارداد پوشش‌دهی ۲۴ توربین دیگر نیز منعقد شده است. در طول سال جاری ۱۲ توربین شرکت توربور کمپرسور نفت آسیا (OTEC) و ۱۲ توربین شرکت توربین‌های گازی خاورمیانه (MIGT) را پوشش‌دهی کردیم. هر توربین ۶۴۴ پره دارد که با این پوشش‌های نانوساختار، عمر پره‌ها ۵۰ برابر افزایش یافته است. با توجه موفقیت‌آمیز بودن پوشش‌دهی این توربین‌ها، قرارداد پوشش‌دهی ۲۴ توربین دیگر منعقد شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =