مقام سابق آمریکا: مسئله برجام باید قبل از انتخابات ایران حل شود

تهران –ایرنا – عضو تیم مذاکره کننده دولت وقت آمریکا در گفت و گوهای برجامی معتقد است مسائل پیرامون برجام بین تهران و واشنگتن باید تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ایران حل شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، مونیز، استاد فیزیک هسته‌ای و وزیر سابق انرژی آمریکا در دولت باراک اوباما به سی ان ان گفت: برای آنکه دو طرف توافق گام های دوجانبه ای بر دارند، نیاز به جسارت سیاسی دارند تا این مساله  طی سه ماه آینده حل شود.

مونیز در باره اقدام دولت قبلی آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در خروج از برجام که باعث ایجاد یک چالش بین المللی شد، تاکید کرد دو طرف باید با اراده و جسارت سیاسی، تلاش کنند این مسئله را ظرف سه ماه آینده حل کنند.

مونیز افزود که فعالیت های سیاسی برای بازگشت به برجام وظیفه گروسی نبوده بلکه وظیفه دولت بایدن، اروپایی ها و  چین و روسیه است.

عضو سابق تیم مذاکره آمریکا در توافق هسته ای 2015 درباره سفر اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، انجام این سفر را در شرایط زمانی کنونی مهم ارزیابی کرد و گفت: گروسی با انجام این سفر در موقعیت منحصر فردی قرار داشت که بتواند  از ادامه دریافت اطلاعات در زمینه فعالیت هسته ای ایران ایران اطمینان یابد؛ بنابراین چنانچه هرگونه توافقی طی سه ماه آینده حاصل شود ، مهم خواهد بود چرا که اگر وقفه ای در نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران ایجاد شود، ممکن است کار مشکل شود زیرا این نظارت ها تنها مکانیزم راست آزمایی فعالیت های هسته ایران است.

وی درباره بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب درخصوص غنی سازی اورانیوم 60 درصد، بدون اشاره به وجود زرادخانه های عظیم و مخفی رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین تهدید برای منطقه، مدعی شد که ایران درحال انجام یک بازی باخت است و تصور می کند برداشتن چنین گام هایی می تواند اهرمی برای مذاکرات باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز 4 اسفند در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان با بیان اینکه کشتار غیرنظامیان و مردم بی‌گناه روش آمریکایی‌ها و غربی‌ها است و جمهوری اسلامی این روش را قبول ندارد و بر همین اساس به سلاح هسته‌ای فکر هم نمی‌کند، تاکید کردند: اما ما برای کسب توانایی‌های هسته‌ای متناسب با نیازهای کشور مصمم هستیم و به همین علت، حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هرجا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهد کرد مثلاً برای پیشران هسته‌ای یا کارهای دیگر ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم.

عضو تیم مذاکره کننده برجامی آمریکا در دولت اوباما  در پاسخ به این سوال سی ان ان که  از لحاظ دیپلماتیک با وضعیت کنونی، شرایط را چگونه می بینید و آیا دولت بایدن در موضع ضعف قرار دارد، گفت: دولت بایدن تلاش دارد تا دیپلماسی را در قبال ایران جایگزین دیگر گزینه ها کند و فکر می کنم این یک موضع قوی باشد، اما همانگونه که اقای عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفته است که اگر آمریکا می خواهد در زمینه برجام گام به گام جلو رود ما هم گام به گام جلو خواهیم رفت، این چیزی است که ما باید انجام دهیم.

مونیز افزود: صریح بگویم ما زمان زیادی نداریم که حالا کدام طرف گام اول را بردارد. زمان کوتاه است و تعارف بردار نیست. باید گام های دوجانبه برداشته  شود تا آنکه درنهایت به نقطه ای برسیم که به اجرای برجام برسیم.

نیاز حضور اعراب خلیج فارس پای میز گفت و گوهای برجام نیست

ارنست مونیز درد پاسخ به این سوال مجری سی ان ان که در صورت برگزار شدن مذاکرات برجامی ، آیا کشورهای عربی حوزه برجام هم باید دور این میز حضور یابند، گفت: نیازی به حضور آنها در مذاکرات برجام نیست.

او افزود: البته لازم است که دولت جو بایدن باید گفت و گوها و رایزنی ها را با کنگره و هم پیمانان خود در خاورمیانه شروع کند تا زمینه را برای گام های بعدی آماده کند و مانع از سد شدن راه دیپلماسی برجامی از سوی آنها شود و به نظرم رایزنی هایی در این زمینه آغاز شده که باید ادامه یابد. همچنین در مراحل بعدی برای ورود به گفت و گوهای فراتر از برجام، که البته به دولت بعدی ایران خواهد  کشید، می توان درباره مسائل منطقه ای هم صحبت کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha