۶ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۴
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84241727
۰ نفر

برچسب‌ها

کاوشگر مریخ‌ چین وارد مدار این سیاره شد

تهران- ایرنا- کاوشگر مریخ چین با نام «تیان ون۱» صبح امروز چهارشنبه به وقت محلی با موفقیت وارد مدار معین کره مریخ با حداقل فاصله ۲۸۰ کیلومتر و حداکثر فاصله ۵۹ هزار کیلومتر از مدار این سیاره شد.

به گزارش ایرنا از آژانس ملی فضانوردی چین، این کاوشگر قرار است به مدت ۳ ماه در این مدار مأموریت های علمی خود را برای رصد مریخ انجام دهد.

این کاوشگر به تجهیزاتی چون دوربین های با کیفیت عالی و طیف سنج مجهز است و می تواند وضعیت جغرافیایی برای فرود و شرایط جوی مکان فرود خود را رصد و بررسی کند.

پس از پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر در روز ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ (۲ مرداد ۱۳۹۹)، این مریخ‌کاو به مدت ۲۱۵ روز در فضا پرواز کرد و هم کنون ۲۱۲ میلیون کیلومتر با کره زمین فاصله دارد.

چین در تلاش برای رسیدن به فعالیت‌های فضایی رقیب خود یعنی آمریکا و تایید جایگاهش به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی، میلیاردها دلار در ماموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ، سرمایه گذاری کرده است.

ماموریت چین به مریخ از جمله شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می‌کند و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۲ است.

چین پیش از این هم در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ تلاش کرده بود، اما این ماموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی پس از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین سوخت.

این بار چین نه تنها بطور مستقل برای اجرای این ماموریت وارد عمل شده، بلکه همزمان مجموعه‌ای از یک مدارگرد و یک مریخ نورد را به مریخ فرستاده است تا سرعت انجام ماموریت‌هایش را افزایش دهد.

سرعت پیشرفت برنامه‌های فضایی چین در دو دهه اخیر قابل توجه بوده است. در سال ۲۰۰۳ میلادی یانگ لیوی به عنوان اولین فضانورد چینی رهسپار مدار زمین شد و سال گذشته نیز فضاپیمای «چانگ ای-۴» توانست با «موفقیت کامل» روی نیمۀ پنهان ماه بنشیند.

در صورت موفقیت چین در فرود آوردن کاوشگر روی سطح مریخ، این کشور وارد کلوپ نخبگان فضا خواهد شد. فرود روی مریخ کار بسیار دشواری است و تا کنون تنها ایالات متحده توانسته است فضاپیماها را با موفقیت روی سیاره سرخ فرود آورد. در حال حاضر همچنان دو کاوشگر «این‌سایت» و «کنجکاوی» هر دو متعلق به ناسا، روی سطح مریخ مشغول فعالیت هستند.

شش فضاپیمای دیگر نیز (سه فضاپیمای آمریکایی، دو اروپایی و یک هندی) هم اکنون از مدار مریخ، در تلاش برای کسب دانش بیشتر درباره این سیاره هستند.

آمریکا نیز بتازگی کاوشگر مریخ خود را با نام «استقامت» بر سطح این کره فرود آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha