گفتمان قرآنی را متناسب با نیازهای جامعه ترویج دهیم

تهران- ایرنا- رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: باید گفتمان قرآنی را متناسب با نیازهای جامعه و اولویت‌های انقلاب اسلامی ترویج کنیم.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان دارالقرآن الکریم حجت الاسلام محمد قمی در اختتامیه طرح توسعه آموزش عمومی تفسیر قرآن کریم و سی‌ و دومین نشست رؤسای ادارات امور قرآنی ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور گفت: بردن قرآن به خانه‌های مردم خط درستی است که این سوگیری باید با قوت انجام شود؛ ولی این فعالیت‌ها باید تقویت شود. لذا جامعه قرآنی باید تقویت شود و تقویت آن در گرو توسعه آن است. این موضوع مانند کوهی است که اگر قله آن درخشان است، به دلیل دامنه وسیع آن است.

وی با اشاره به افکارسنجی انجام شده در جامعه دانشگاهی اظهار کرد: طی این افکارسنجی، بالغ بر ۹۷ درصد اعتقاد قاطع به خدا دارند و بالای ۹۰ درصد قرآن را با کلماتش از سوی خدا می‌دانند. این باور با همه ملاحظات افکارسنجی انجام شده است و نشان‌دهنده این است که باور به خدا وجود دارد اما مؤانست، ارتباط و بهره‌مندی نیست و ما جرعه‌ای از معارف قرآنی را به عنوان جامعه ایرانی نمی‌نوشیم. این خسارت بزرگ و جبران‌ناپذیری است که باید به آن پایان دهیم.
قمی با تأکید بر اینکه قوی‌شدن ما به توسعه جامعه قرآنی، در گرو قوی شدن به کار توسعه گفتمانی بسیار قدرتمند است گفت: این نیاز امروز انقلاب اسلامی است. ما حق نداریم کارهای سیاسی انجام دهیم اما گفتمان قرآنی را متناسب با نیازهای جامعه و اولویت‌های انقلاب اسلامی باید ترویج دهیم. توسعه فرهنگ قرآنی و گفتمان قرآنی متناسب با فرهنگ و اولویت‌های امروز جامعه برگردن ما است؛ لذا بهترین فرصت این کار در ماه مبارک رمضان است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: ما به بهره‌مندی‌های افزون‌تر از حقایق آسمانی در جامعه‌ای نیاز داریم که باطنش مکتبی است. جامعه عمیقاً مکتبی امروز ما جهادش امید است و این امید هرچه که گفتمان انقلاب امروز است را محقق می‌کند. محوریت قرآن در ماه مبارک رمضان نه تنها باید واگویه شود، بلکه باید به مفاهمه گذاشته شود. هرچند دشواری‌های افزون‌تری پیش روی جامعه قرار داده شده است که نیازمند اهتمام مضاعف و اجتماع مومنانه است.

وی تاکید کرد: در گام دوم انقلاب که کارها دشوارتر و سرعت حوادث افزون‌تر و تقریباً گسترده‌تر شده است، قطعاً فتوحات هم گسترده‌تر خواهد شد؛ لذا طلیعه این فعالیت‌ها ماه رمضان خواهد بود و عملیات گسترده تبلیغی در این ماه در مدار قرآن و بسیار قدرتمند باید پیش گرفته شود.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: امسال جامعه تبلیغ در ماه رمضان اقدام متفاوت و سخت‌گیرانه‌ای را پیش خواهد گرفت که تنوع در وادی گفتمان کردن اولویت‌های انقلاب اسلامی بر مدار قرآن از مضامین آن خواهد جوشید. این فعالیت‌ها به ساده‌ترین بیان‌ها در نسبت ملموس و قابل درک و لمس برای جامعه در خواهد آمد و در این مسیر کوتاهی نخواهیم کرد. لذا از همین امروز برای عملیات ماه رمضان با همدیگر عهد خواهیم بست تا اقدامی موثر را رقم بزنیم.

این فعالیت‌ها اعم از اینکه شرایط کرونایی هم باشد، کوتاه نخواهیم آمد و به انواع روش‌های مختلف و به بهترین وجه که قابل سنجش و ارزیابی باشد، این فعالیت‌ها را انجام خواهیم داد؛ لذا تقویت جامعه مکتبی، جامعه قرآنی و مجموعه‌های قرآنی و تقویت سازمان دارالقران الکریم را در این فعالیت‌ها خواهیم داشت، اما هدف‌گیری اصلی ترویج معارف قرآنی در ماه رمضان است.

قمی با تجلیل از عملکرد رئیس سازمان دارالقرآن الکریم گفت: جهت‌گیری، سمت‌وسو و خط اصلی فعالیت‌های قرآنی درست است و عمق و توجه مضاعف به فرمایشات مقام معظم رهبری کار بسیار خوبی است که شورای عالی توسعه فعالیت‌های قرآنی انجام داده‌ اما مسئله اصلی اهتمام افزون‌تر به تدبر، تفسیر مضامین و مفاهیم قرآن کریم است. البته معنای آن بی‌اعتنایی به ظاهر قرآن، روخوانی، روانخوانی، قرائت خوب، حفظ و کتابت نیست. یعنی این موارد نیز که موضوعیت دارند، نیل به مفاهیم قرآن کریم و همه‌گیر کردن قرآن و معارف است که باید افزون‌تر باشد.

سی‌ودومین نشست روسای ادارات امور قرآنی ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور با حضور حجج اسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز، حمید محمدی، دبیر شورای عالی توسعه فعالیت‌های قرآنی کشور و مهدی اخوان صباغ، رییس سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =