ورود همزمان دو سامانه بارشی سرد به کشور

تهران- ایرنا- سازمان هواشناسی از ورود همزمان دو سامانه بارشی امروز (چهارشنبه) به کشور خبر داد که تا روز شنبه موجب بارش باران و برف و کاهش دما تا ۱۵ درجه و احتمال کولاک یخبندان و اخلال در تردد در بسیاری از استان‌ها خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان هواشناسی، این سازمان در هشدار سطح نارنجی از نفوذ سامانه نسبتا سرد در روز چهارشنبه ( ششم اسفند) و پایان آن در روز پنج‌شنبه خبر داد.

بر این اساس بارش برف، کاهش دما و یخبندان، رخداد مه و کاهش دید افقی، در مناطق کوهستانی کولاک برف، بارش برف و یخبندان، علاوه بر ارتفاعات و دامنه ها در مناطق ساحلی و جلگه ای کرانه های خزر نیز پیش بینی می شود. البته بارش در مناطق جنوبی بصورت باران خواهد بود.

امروز چهارشنبه در گیلان، غرب مازندران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و پنج‌شنبه در گیلان، جنوب غرب و غرب اصفهان، کرمان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب خراسان جنوبی بارش ها ادامه دارد.

 اختلال در تردد، کاهش دید، تاخیر یا احتمال لغو پروازها، کولاک در گردنه های برفگیر و کوهستانی، احتمال رخداد بهمن در مناطق مستعد، لغزندگی جاده‌ها، آب گرفتگی معابر و بالاآمدن آب رودخانه‌ها از اثرات این سامانه است.

همچنین نفوذ هوای سرد با ورود سامانه دوم به کشور از روز چهارشتبه آغاز و تا روز شنبه ادامه دارد.

کاهش ۶ تا ۱۰ درجه ای دما در استان های ساحلی خزر، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دما در شمال شرق و کاهش ۴ تا ۸ درجه ای دما در شمال غرب از چهارشنبه تا بامداد شنبه کاهش ۸ تا ۱۲ درجه ای دما در شرق، جنوب شرق و کاهش ۵ تا ۱۰ درجه ای دما در دامنه های جنوبی البرز از پنج شنبه تا بامداد شنبه پیش بینی می شود.

روز چهارشنبه شمال غرب و سواحل شمالی و شمال شرق و روز پنج شنبه شمال غرب و جنوب شرق و شمال شرق و غرب استانهای مرکز و سواحل شمالی و استانهای البرز، قزوین، تهران، قم، سمنان و مرکزی درگیر این سامانه هستند.

روز جمعه شمال غرب و سواحل شمالی و مرکز و شمال شرق و غرب و شرق و مناطق جنوب شرق و استانهای سمنان، قزوین، البرز و شمال تهران اثر مخاطره را خواهند داشت.

 افزایش مصرف سوخت، افت فشار گاز، خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی و یخ زدگی و لغزندگی جاده ها از اثرات ورود این سامانه است.

پرهیز از سفرهای برون شهری بویژه در مناطق کوهستانی، آمادگی ماشین‌آلات برف روبی و نمک‌پاشی، تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، ممانعت از صعود کوهنوردان، آمادگی تجهیزات برف روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، کنترل و بازگشایی آبروها، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌شود.

 مدیریت توزیع حامل های انرژی و رعایت مصرف بهینه انرژی، محافظت از تاسیسات کشاورزی و سیستم های آبیاری، احتیاط در تردد، استفاده از کودهای پتاسه و آمینو اسید جهت مقابله با تنش سرمایی ناشی از کاهش دما از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی همزمان با ورود سامانه دوم بارشی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha