اعتراض شدید پاکستان به تداوم اسلام ستیزی فرانسه، خشم پاریس را برانگیخت

اسلام‌آباد - ایرنا - وزارت امور خارجه فرانسه در اعتراض به اظهارات اخیر رئیس جمهوری پاکستان علیه تداوم رویکرد اسلام ستیزانه پاریس و سرزنش تصویب لایحه مقابله با بنیادگرایی اسلامی، کاردار پاکستان را احضار کرد.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز چهارشنبه اعلام کردند که سرزنش تصویب لایحه اخیر در مجلس عوام فرانسه از سوی «عارف علوی» رئیس جمهوری پاکستان، خشم پاریس را برانگیخت.

پاکستان که سفیر در پاریس ندارد، طی ماه‌های اخیر نیز بارها از رویکرد اسلام ستیزانه رهبران فرانسه به شدت انتقاد کرده و دولت پاریس را به حمله به اسلام و همچنین تشویش به اسلام هراسی متهم کرد.

روابط اسلام‌آباد و پاریس پس از حوادث یک سال اخیر مبنی بر تشدید اسلام هراسی در فرانسه تیره شده و حتی پاکستان هیچ سفیری را عازم آن کشور نکرده است.

براساس این گزارش، وزارت امور خارجه فرانسه با احضار کاردار پاکستان در پاریس، خشم خود را از انتقاد تند رئیس جمهوری پاکستان نسبت به تشدید اسلام هراسی در فرانسه و تلاش این کشور برای سرکوب جامعه مسلمانان ابراز کرد.

مرکز دیپلماسی دولت پاریس مدعی شد که لایحه تصویب شده در مجلس عوام فرانسه هیچ عنصر تبعیض آمیز ندارد بلکه اصول اساسی آزادی دین و عقاید را دنبال می‌کند.

وزارت خارجه فرانسه، از پاکستان خواست را رویکرد سازنده‌ای برای روابط دوجانبه اتخاذ کند و افزود: پاریس هیچ تمایزی میان ادیان مختلف قائل نیست و هر قانونی به طور مساوی برای تمام مذاهب اعمال می‌شود.

عارف علوی شنبه گذشته (۲ اسفند) طی سخنرانی در کنفرانس بین المللی آزادی مذهب و حقوق اقلیت‌ها در کاخ ریاست جمهوری پاکستان در اسلام‌آباد، تصویب لایحه به اصطلاح مقابله با بنیادگرایی اسلامی در مجلس عوام فرانسه را بشدت مورد انتقاد و سرزنش قرار داد و خطاب به مقام‌های این کشور گفت: پاریس به جای اسلام ستیزی و نفرت پراکنی در جهت وحدت مردم گام بردارد.

وی اقدام پارلمان فرانسه را مغایر با منشور سازمان ملل و روح هماهنگی اجتماعی که اروپا مدعی موجودیت آن در جامعه است، دانست، و افزود: شما (فرانسه) باید مردم را گرد هم آورید نه این ‌که به روش‌های خاص به دنبال سرکوب یک مذهب باشید.

اوایل آذرماه امسال نیز انتقاد شدید خانم «شیرین مزاری» وزیر امور حقوق بشر پاکستان از سیاست جنجالی پاریس درباره مسلمانان و مقایسه این رویکرد با یهودستیزی در دوره نازی‌ها خشم دولت فرانسه را درپی داشت.

وزارت امورخارجه پاکستان آبانماه گذشته با احضار سفیر فرانسه، اعتراض شدید خود علیه سخنان رییس جمهوری فرانسه و تشویق وی نسبت به عوامل اسلام‌ستیز را به دولت پاریس ابلاغ کرد.

«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان چهارم آبانماه اظهارات مواضع رییس جمهوری فرانسه درباره انتشار کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر اسلام را موجب جریحه‌دار شدن احساسات مسلمان جهان دانست و تاکید کرد: اظهارات مکرون باعث تشدید اسلام‌ هراسی و فضاسازی برای افراط ‌گرایان می‌شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار جهان