کتاب جامع آموزش سازهای سنتی آذربایجان در ارومیه چاپ شد

ارومیه- ایرنا- مسوول واحد انتشارات و کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: کتاب آموزش ساده ناغارا به عنوان یکی از سازهای کوبه‌ای با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چاپ رسیده است.

فرشید مرامی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کتاب با نام "ناغارا دونیاسی" که نوشته بهزاد جوست، مدرس موسیقی است، با تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز چاپ گرفته است.

برای نوشتن کتاب، ۲ سال زمان صرف شده است

نویسنده کتاب "ناغارا دونیاسی" و مدرس آموزش سازهای موسیقی نیز در مورد این کتاب به خبرنگار ایرنا گفت: این کتاب در خصوص آموزش با متد استاد چنگیز مهدی‌اف استاد موسیقی جمهوری آذربایجان‌ به چاپ رسیده و برای آن، ۲ سال زمان صرف شده است.

بهزاد جوست درخصوص دلایل تهیه و چاپ کتاب اظهار کرد: به خاطر نبود یک کتاب یا منبع آموزشی ساده برای آموزش دوستداران موسیقی که بتوانند بدون آموزش عملی یا حضور یک استاد موسیقی اقدام به یادگیری کنند، تصمیم به نوشتن یک کتاب در این زمینه گرفتم.

وی اضافه کرد: در این کتاب، سعی شد علاوه بر نکاتی برای آموزش تئوری موسیقی، بار تکنیکی، تاریخی به همراه ریتم ایران و موسیقی آذربایجان را در خود داشته باشد ضمن اینکه در طول آموزش‌های کتاب، تاریخچه هر ریتم نیز به همراه مفهوم ریتم آن گنجانده شده است.

وی ادامه داد: بهمن امسال مجوز چاپ کتاب را دریافت کردیم و اکنون با پایان فروش چاپ اول، در حال چاپ دوم هستیم و همراه کتاب نیز یک لوح فشرده آموزش تصویری در اختیار علاقه مندان قرر می گیرد.

مدرس سازهای موسیقی سنتی آذربایجانی با اشاره به اینکه از ۲۰ سالگی به صورت حرفه‌ای موسیقی را دنبال می‌کند، گفت: در طول سال‌ها، در کنار اساتیدی چون "تابع خیام"، "حمید بهجت"، "مهران فرشباف" و چند استاد دیگر نسبت به آموزش مهارت‌های موسیقی اقدام کرده و به صورت شخصی به‌عنوان سفیر فرهنگی موسیقی آذربایجان در جشنواره‌ها و مراسم مختلف در شهرهای مختلف کشور نظیر تهران، عسلویه و اراک و همچنین در کشورهای همسایه نظیر ترکیه حضور یافته‌ام.

جوست با اشاره به ابداع یک ساز کوبه‌ای جدید با نام "ناغاج" گفت: این دستگاه یکی از ابداعاتی است که برای آن چند سال زمان صرف کرده‌ام که متاسفانه بعد از ۶ سال برای ثبت آن به نتیجه‌ای نرسیده و همکاری‌ لازم در این خصوص صورت نگرفته است.

ناغارا از سازهای قدیمی و کوبه‌ای است که ریتم آن موسیقی سنتی آذربایجان است و امروزه در کشورهای منطقه قفقاز و حتی ترکیه نیز کاربرد دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =