نوری المالکی: حمله به مراکز دیپلماتیک به وجهه عراق آسیب می‌زند

بغداد- ایرنا- رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر پیشین عراق حمله به مراکز دیپلماتیک را باعث آسیب رسیدن به وجهه عراق دانست و از دستگاه‌های امنیتی این کشور خواست تا از این مراکز مطابق میثاق‌های بین‌المللی حفاظت کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «المسله» عراق، در بیانیه دفتر «نوری المالکی» آمده است: المالکی امروز در دیدار «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق با وی در دفترش، بر لزوم تقویت قدرت نظام و اعمال حاکمیت قانون و حفظ امنیت و ثبات این کشور تاکید کرد.
براساس این بیانیه، المالکی در این دیدار از دستگاه‌های امنیتی عراق خواست تا از مراکز دیپلماتیک براساس میثاق‌ها و عرف‌های بین المللی حفاظت کنند و برای جلوگیری از حمله علیه آنها تلاش کنند زیرا این حمله به وجهه و روابط عراق با کشورهای جهان خدشه وارد می کند.
رئیس ائتلاف دولت قانون از نیروها و جریان های سیاسی عراق خواست تا این گونه اقدامات را رد کرده و در کنار دستگاههای امنیتی این کشور در پاسداری از اعتبار نظام و امنیت شهروندان عراقی بایستند.
المالکی هشدار داد که برخی طرفها با حمله به مراکز دیپلماتیک و فرودگاهها و برهم زدن اوضاع، خواهان ثبات عراق نیستند.
در همین راستا، «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح عراق پیشتر در بیانیه ای به حمله راکتی دوشنبه شب به منطقه سبز بغداد واکنش نشان داد و آن را غیر قابل توجیه خواند و تصریح کرد: بازگشت به (مرحله) حمله به مراکز دیپلماتیک و ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان بغداد را به شدت محکوم می کنیم.
وی افزود که این اقدام به هر بهانه ای که باشد، غیرقابل توجیه است و دستگاههای امنیتی باید وظیفه خود در حفاظت از مراکز دیپلماتیک را انجام دهند.
«شیخ قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز امروز در توییتی نوشت: تداوم هدف قرار گرفتن منطقه سبز با وجود تصمیم واضح هیئت هماهنگی مقاومت عراق و با این ترتیبی که هربار روی مناطق مسکونی سقوط می‌کند؛ بدون اینکه هرگونه آسیب واقعی یا خسارتی در سفارت داشته باشد، سوالات زیادی را درباره طرفی که از این اقدام سود می‌برد، ایجاد می کند.
وی افزود: اطلاعاتی داریم که ممکن است در زمان مناسب آن را افشا کنیم.
«محمود الربیعی» سخنگوی دفتر سیاسی جنبش الصادقون وابسته به عصائب اهل الحق نیز به نوبه خود در توییتی حمله راکتی دوشنبه شب به منطقه سبز بغداد را تلاشی برای خدشه وارد کردن به وجهه الحشد الشعبی و جنبش های مقاومت دانست.
در همین راستا، سخنگوی نظامی کتائب حزب الله عراق حمله راکتی دوشنبه شب به منطقه «سبز» در مرکز بغداد را کار دست های پلید برای برهم زدن اوضاع این کشور دانست.
سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی و رئیس ائتلاف عراقیون در عراق نیز امروز در توییتی نوشت: همچنان برخی رفتارهایِ فردیِ محکوم شده، مراکز دیپلماتیک بویژه در منطقه سبز در مرکز بغداد پایتخت عراق را - بدون توجه به عواقب وخیم آن – هدف قرار می دهد.
وی افزود: کمترین عواقب آن، زیرسوال رفتن و ایجاد تردید نسبت به وجهه عراق و اعتبار نظام آن در برابر افکار عمومی جهان است؛ علاوه بر اینکه (این اقدام) جان ساکنان مناطق پیرامونی را در معرض خطر قرار می دهد.
حکیم بار دیگر از دولت عراق خواست تا حفاظت لازم از مراکز دیپلماتیک را تامین و برای حفظ وجهه عراق و امنیت شهروندان آن، با این کارها با قاطعیت برخورد کند.
منطقه سبز در مرکز بغداد که تعدادی از سفارتخانه‌های خارجی از جمله سفارت آمریکا و دفاتر نهادهای بین المللی و ساختمان های مهم حکومت عراق در آن واقع است، دوشنبه شب شاهد حمله ای راکتی بود.
ستاد اطلاع رسانی امنیتی عراق در بیانیه ای درباره این حمله راکتی اعلام کرد: بعد از بررسی دقیق مشخص شد که دو راکت در منطقه سبز و یک راکت در منطقه الحارثیه سقوط کرده است.
در این بیانیه تصریح شد: سه راکت از محله السلام (الطوبجی) شلیک و باعث آسیب دیدن سه خودروی غیرنظامی شد.
این بیانیه افزود: یگان های فرماندهی ستاد عملیات بغداد سکوهای شلیک راکت ها را پیدا کردند.
درپی این حمله، آژیر خطر در سفارت آمریکا به صدا درآمد.
هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =