آسوشیتد پرس‌: آژانس، غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی ایران را تایید کرد

تهران- ایرنا- خبرگزاری آسوشیتدپرس دقایقی پیش گزارش داد که آژانس اتمی تایید کرده است که ایران غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را آغاز کرده است.

به گزارش سه شنبه ایرنا، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه که به کشورهای عضو ارسال کرده و یک نسخه از آن توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس رویت شده، آمده است که ایران از  ۱۶ فوریه (۲۸ بهمن) ۱۷.۶ کیلوگرم اورانیوم غنی سازی ۲۰ درصد به ذخایر خود افزوده است.
در گزارش آژانس همچنین آمده است که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به دو هزار و ۹۶۷ کیلوگرم (۲,۹۶۷.۸) افزایش یافته است، این در حالی است که ذخایر اورانیوم ایران در دوم نوامبر (۱۱ آبان) دو هزار و ۴۴۲ کیلوگرم (۲,۴۴۲.۹) گزارش شده بود.  

لارنس نورمن خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال مستقر در بروکسل نیز در پیام توییتری مدعی شد : در گزارش آژانس اتمی ذکر شده است که ایران همچنین در حال نصب دو آبشار سانتریفیوژ IR-۶ در فردو برای کمک به تولید اورانیوم غنی سازی شده ۲۰ درصدی است.  

نورمن در توییت دیگری به نقل از گزارش آژانس اتمی ادعا کرد : در سایت زیرزمینی نطنز، ایران اکنون نصب ۲ آبشار IR-۲M را به پایان رسانده و یکی از آنها را با اورانیوم تغذیه می کند.

گروسی یکشنبه گذشته در آستانه پایان ضرب‌الاجل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها راهی تهران شد تا پیرامون تغییر سطح همکاری‌های با ایران گفت‌وگو کند. او در این سفر با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد. این دیدارها منجر به صدور بیانیه‌ای مشترک بین ایران و آژانس شد که بر اساس آن فعالیت‌های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه در ایران پیدا کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این باره می‌گوید: ما از ۲۷ بهمن به صورت رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند ماه قانون مجلس در این باره اجرا خواهد شد و به همین دلیل اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است.

وی با بیان این که اجرای مصوبه مجلس به معنای قطع همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست و قانون مجلس نیز چنین چیزی را نخواسته است، تصریح کرد: همکاری ایران با آژانس ادامه پیدا می‌کند اما این همکاری فراتر از پروتکل الحاقی نخواهد رفت و در این چارچوب همکاری خواهیم کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =