موردی از  شیوع کرونای جهش یافته انگلیسی در ابرکوه ثبت نشد

یزد - ایرنا - رییس ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در ابرکوه با بیان اینکه تاکنون موردی از نوع جهش یافته انگلیسی آن در این شهرستان گزارش نشده است، گفت: مردم و مسوولان بایستی حساسیت بیشتری نسبت به گذشته برای رعایت مسایل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی داشته باشند.

محمدحسین امامی عصر سه شنبه در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا شهرستان با تاکید بر پرهیز از سفر ،خواستار رعایت حداکثری و دقیق پروتکل‌های بهداشتی از سوی اتحادیه‌ها و اصناف و آحاد مردم شد.

 سرپرست فرمانداری ابرکوه ،کاهش موارد تردد در فضای عمومی و مکان های شلوغ ، به حداقل رساندن رفت و آمد با اطرافیان و موارد دیگر را از جمله مهم ترین راهکارهای مناسب برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته یا کرونای عادی ذکر کرد.

امامی با اشاره به شیوع ویروس جهش یافته کرونا نوع انگلیسی در خوزستان گفت: ابرکوه در مسیر تردد مسافران  استان های خوزستان ، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و فارس به یزد ، خراسان جنوبی و رضوی قرار دارد، مسوولان به همین دلیل نگران انتشار این ویروس در منطقه هستند .

رییس ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا شهرستان ابرکوه با قدردانی از تلاش و خدمت رسانی کادر درمانی به بیماران تصریح کرد: مردم بایستی برای پیشگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ نسب به تعطیلی بوستان ها و کنترل جمعیت در آرمستان ها و ممنوع بودن اعیاد رجبیه و شعبانیه به صورت عمومی با مسوولان همکاری کنند.

رییس کمیته امنیت غذایی و بهداشت ابرکوه همچنین تاکید کرد: اصناف به مشتریان بدون ماسک خدمات ارایه نکنند و با توجه به دستورالعمل ستاد کرونا تا ساعت ۲۰.۳۰ دقیقه و تالارها هم تا ساعت ۲۱ اجازه فعالیت دارد در صورت ارایه  خدمات پس از این ساعت با آنها برخورد قانونی می شود.

اعلام آمادگی بنیاد برکت برای آغاز واکسینه در ابرکوه

امامی همچنین خاطرنشان کرد: بنیاد برکت برای آغاز اجرای واکسینه در این شهرستان در صورت صدور مجوز اعلام آمادگی کرد.

همچنین رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابرکوه با ارایه گزارشی از روند مبارزه با شیوع بیماری کووید ۱۹ ، گفت: افزایش سه برابری ( ۳۸۶ نفر) افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بهمن ماه نسبت به موارد مثبت در دی ماه که ۱۳۲ نفر بود، سبب نگرانی است.

 دکتر عبدالحسین اکرمی با بیان اینکه تاکنون از ۲ هزار و ۳۴۵ نفر در درب منازل و کارگاه ها آزمایش کرونا انجام شد، ادامه داد: از این تعداد تست ۱۳۸ نفر مثبت بود .

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در ابرکوه با بیان اینکه تا آخر بهمن ماه هشت هزار و ۳۵۴ نفر تست انجام دادند،یادآور شد: روند کنترل ویروس در شهرستان به خوبی اجرا شد.

وی اضافه کرد: پنج درصد جمعیت شهرستان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند و ۲۰ درصد جمعیت هم درگیر این بیماری بودند و ۱۶ درصد هم از آنها تست انجام شد.

رییس شبکه بهداشت و درمان ابرکوه با تاکید بر اینکه رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک ، حضور نیافتن در تجمع و دورهمی ها نقش بسزایی در کنترل کووید ۱۹ دارد، خاطرنشان کرد: از ۴۵۰ نفر کادر بهداشت و درمان شهرستان ۳۵ درصد آنها با وجود تلاش در جلوگیری از شیوع بیماری به آن مبتلا شدند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند

به گزارش ایرنا، شیوع ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» برای نخستین بار اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد و بتدریج به سایر کشورهای دنیا سرایت کرد و  در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شد  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =