مجلس به دولت برای فروش اموال سازمان زندان ها مجوز داد

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس، دولت را مکلف کردند برای تامین غذا و پوشاک زندانیان، اموال در اختیار سازمان امور زندان‌ها را به فروش برسانند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در نشست علنی نوبت سوم امروز -سه شنبه- در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با پیشنهاد الحاقی به تبصره ۶ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

به موجب این مصوبه دولت مکلف است نسبت به فروش اموال منقول و غیرمنقول در اختیار سازمان امور زندان‌ها، جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به مبلغ ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اقدام کرده و درآمد حاصل پس از گردش خزانه به ردیف ۱۰۸۲۰۰ جدول (۱۰- ۱) بابت غذا و پوشاک زندانیان واریز می‌شود.

در حال حاضر در لایحه بودجه ۱۴۰۰ سرانه سه وعده غذا ۲۴۵ هزار جیره‌بگیر (زندانی، سرباز، کارمند شیفتی) معادل ۱۵۰ هزار ریال منظور شده است که با توجه به تورم نیاز به افزایش منابع درآمدی برای تأمین غذا و پوشاک زندانیان وجود دارد.

این پیشنهاد از سوی سیدکاظم دلخوش اباتری سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مطرح و مورد تأیید نمایندگان مجلس قرار گرفت.

مددجویان کمیته امداد و بهزیستی یک بار از پرداخت عوارض معاف می‌شوند

نمایندگان مجلس در جریان بررسی جزییات لایحه بودجه مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را برای پرداخت عوارض ناشی از انشعاب برق و گازبرای یک بار معاف کردند.

نمایندگان مجلس در بررسی جزییات لایحه بودجه در  ششمین جلسه نوبت سوم  سه شنبه  شب با  الحاقی ۱۵ ،۱۶و۱۷ تبصره ۶ لایحه بودجه موافقت کردند و الحاقی ۱۸ این تبصره  به پیشنهاد نماینده تویسرکان حذف شد.

در بند الحاقی ماده ۱۵آمده است:­برخورداری از معافیت های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هرگونه جایزه و مشوق های صادراتی منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است.

بند الحاقی ۱۶ تبصره ۶ می گوید: ­مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد ریال جهت خرید تضمینی توتون و تنباکو  توسط شرکت دخانیات ایران هزینه قابل قبول مالیاتی این شرکت تلقی می گردد.

بند الحاقی ۱۷ تبصره ۶ می گوید:­در اجرای جزء(۲) بند(چ) ماده(۸۰) قانون برنامه ششم توسعه، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی، عوارض شهرداری و دهیاری و هزینه های انشعاب آب، فاضلاب، برق و گاز برای واحدهای مسکونی اختصاص یافته به آنان براساس الگوی مصرف، فقط برای یکبار معافند.

بند الحاقی ۱۸ تبصره ۶ به پیشنهاد محمد مهدی مفتح نماینده تویسرکان حذف شد در این بند آمده بود:۱- به استناد ماده(۴) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب ۱۳۹۴/۸/۱۰وزارت نیرو موظف است از تیرماه سال ۱۴۰۰ دستورالعمل جامع تعیین هزینه انشعاب برق را بر حسب ریال بر کیلووات ساعت با در نظر گرفتن هزینه تمام شده تأمین برق مشترکین جدید به تفکیک هر شهرستان و هریک از مناطق شهرداری کلان‌شهرها و نیز با در نظر گرفتن عملکرد بهینه اقتصادی شرکت‌های توزیع نیروی برق تدوین کند و هزینه تمام شده تأمین برق در هر منطقه شهرداری و شهرستان  را ابلاغ نماید. شرکت توانیر موظف است بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده، هزینه انشعاب برق را در هر شهرستان و هر یک از مناطق شهرداری کلانشهرها تعیین کند. منابع حاصل از فروش انشعاب صرفاً برای تأمین برق مشترکین جدید هزینه خواهد شد.

۲- در راستای تحقق عدالت اجتماعی، وزارت نیرو موظف است از تیرماه سال ۱۴۰۰ عوارض انشعاب برق را متناسب با میانگین قیمت زمین در هر یک از مناطق شهرداری کلانشهرها ومتراژ واحد مسکونی متقاضیان برق دریافت نماید. در این راستا وزارت نیرو موظف است هریک از کلانشهرها را بر حسب قیمت متوسط زمین مناطق مختلف شهرداری به سه دسته قیمتی تقسیم و وجوه حاصل شده به حساب شرکت توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و صدردصد (۱۰۰%) آن به عنوان یارانه حمایتی تأمین برق، صرف حمایت از تأمین برق متقاضیان در شرکت‌های توزیع مناطق محروم کشور می‌شود. 

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =