آمریکا خواستار توقف درگیری‌ها در استان مأرب یمن شد

تهران – ایرنا- در حالی که جنگ یمن به هفتمین سالگرد خود نزدیک می‌شود، آمریکا و غرب تاکنون درخواستی برای توقف این جنگ نداشته‌اند، اما با پیشروی انصارالله در استان مأرب به عنوان یک استان راهبردی، نماینده ویژه واشنگتن در امور یمن خواستار توقف درگیری‌ها در این منطقه شده است.

به گزارش ایرنا، از خبرگزاری رسمی دولت مستعفی یمن (سبا نت) "تیموتی لیندرکینگ" که به تازگی از سوی "جوبایدن" رییس جمهوری آمریکا به عنوان نماینده ویژه وی در امور یمن منصوب شده است، سه‌شنبه در جریان دیدار با "احمد بن مبارک" وزیر خارجه دولت مستعفی و فراری یمن اعلام کرد که حل بحران یمن، راه‌حلی نظامی ندارد.

وی مدعی شد که کشورش از یکپارچگی، ثبات و امنیت یمن حمایت می‌کند، هرچند گفت که واشنگتن حامی دولت عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی یمن است.

بن مبارک نیز ادعا کرد حمله انصارالله به استان مأرب هزینه انسانی زیادی به دنبال داشته است.

به گزارش ایرنا، درخواست‌های بین المللی برای توقف جنگ در مارب، بی‌تردید نشان داد، کسانی که این درخواست‌ها را مطرح کرده و شعار صلح سر می‌دهند، هیچ ارتباطی با موضوع بشردوستانه ندارد، بلکه آنها در تلاش برای تامین منافع خود و متحدان‌شان هستند که کنترل استان مأرب را در دست داشتند.

این کشورها(متحدان مزدوران یمنی وابسته به دولت مستعفی یمن) ثروت یمن را برای تأمین مالی جنگ و پر کردن حساب‌های بانکی خود در خارج از یمن به یغما می‌برند. این کشورها پیش از این در خصوص وضعیت دهشناک انسانی یمنی‌ها به دلیل ادامه جنگ ائتلاف متجاوز و محاصره اقتصادی آن در هفت سال گذشته، موضعی نگرفته و  برای توقف جنگ اقدامی نکرده اند.

نفاق جهانی تنها به این ختم نمی‌شود و قدرت‌های بین‌المللی نه تنها در مورد ادامه جنگ و محاصره یمن سکوت کرده‌اند، بلکه صرفا برای حفظ منابع نفتی و موقعیت راهبردی مأرب به دنبال برقراری آتش بس در این استان هستند. موضوع جنگ در مارب ادعاهای دروغ ائتلاف سعودی و حامیان غربی آنان را برملا کرد. گروه تروریستی «داعش» مشارکت خود در جنگ‌ مارب با حمایت ائتلاف سعودی و دولت مستعفی یمن را اعلام کرد. این اعتراف نشان داد که قدرت‌های غربی به حمایت از گروه‌های تروریستی و استفاده از آنان در درگیری مأرب روی آورده‌اند.

حمایت این کشورها از تروریست‌ها بر خلاف ادعای آنها که مدعی مبارزه با تروریسم هستند روی می دهد، این موضوع نشان داد زمانی که منافع و اهداف این کشورها مطرح باشد، آنها به حمایت تمام قد از گروه‌های تروریستی برمی‌خیزند، مسأله‌ای که از نظر ناظران، دادن چراغ سبز به تشکیلات تروریستی در یمن برای ادامه جنگ و محاصره این کشور است.

جنبش انصارالله بیش از هر زمان دیگری، به موضع جامعه جهانی پی‌برده است، به طوری که رهبران آنها درگیری یمن را مسأله مرگ و زندگی قلمداد کرده و هرگونه عقب‌نشینی برای کنترل شهر مأرب را منتفی دانسته‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha