رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز: کرونا انگلیسی وارد فارس شد

شیراز-ایرنا-‌رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: نتیجه سه تست از چهار مورد مشکوک به ویروس جهش یافته موسوم به کرونا انگلیسی در استان فارس، مثبت اعلام شد.

مهرزاد لطفی، سه شنبه در نشست ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا، وضعیت فارس را در زمینه مدیریت این بیماری قابل قبول دانست و افزود: اکنون در مرحله چهارم شروع همه‌گیری بیماری کرونا قرار داریم و بر اساس آزمایش‌های انجام شده، نتایج چهار تست مشکوک به ویروس جهش یافته موسوم به انگلیسی امروز (پنجم اسفندماه ۹۹) مشخص شد که نتیجه سه مورد از این آزمایش‌ها مثبت است.

وی ادامه داد: یک مورد از تست‌های مثبت کرونا انگلیسی در فارس از کشور امارات وارد این استان شده و ۲ مورد مثبت دیگر نیز در یک خانواده شناسایی شده است.

لطفی، با تاکید بر اینکه از امروز (سه‌شنبه) رسماً کرونا انگلیسی در فارس وجود دارد، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تهران تنها مراکزی در کشور هستند که دستگاه‌های پیشرفته تشخیص کرونا در موارد جهش یافته را در اختیار دارند و به زودی تست‌های کرونا انگلیسی در استان فارس در شیراز آزمایش و نتیجه آن مشخص خواهد شد.

وی، وضعیت عمومی سه نفر که تست ابتلای آنها به کرونا انگلیسی در فارس مثبت اعلام شده، خوب توصیف کرد.

لطفی، تاکید کرد: از مردم و شهروندان استان فارس درخواست می‌کنیم به دلیل ثبت ویروس جهش یافته کرونا در این استان از سفرهای غیرضروری به ویژه در نوروز ۱۴۰۰ خودداری کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیرازو خدمات بهداشتی درمانی شیراز همچنین اظهار داشت: تاکنون ابتلای ۱۷۴ هزار و ۲۱۸ به بیماری کرونا در استان فارس ثبت شده است.

لطفی، با بیان اینکه ۱۷ مرکز آزمایشگاهی تشخیص کویید ۱۹ در فارس فعال است، افزود: ۲۸ درصد تست‌های کرونا در این استان مثبت بوده و تاکنون سه هزار و ۲۳۳ نفر نیز براثر ابتلا به کرونا در این استان فوت کرده‌اند.

وی ادامه داد: ۴۴ مرکز ۱۶ ساعته تشخیص کرونا در شیراز ‌ و ۵۳ مرکز دیگر در سایر مناطق استان فارس فعال است که در حال حاضر روزانه حدود ۹۰۰ تا یک هزار نفر به این مراکز مراجعه می‌کنند.

به گفته لطفی، هم اکنون ۵۰۰ تخت بیمارستانی در فارس توسط بیماران مبتلا به کرونا اشغال شده است که از این تعداد ۱۰۰ تخت در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) قرار دارد.

واکسیناسیون جانبانبازان قطع نخاع و سالمندان فارس

این مقام مسوول در حوزه سلامت فارس، در مورد واکسیناسیون کرونا در این استان بیان داشت: در مرحله نخست، ۴۶۰ دوز از واکسن کرونا روسی به کادر درمانی بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) تزریق شده که هیچیک از دریافت کنندگان واکسن، عوارض شدیدی نداشته‌اند.

لطفی اضافه کرد: پنج هزار و ۹۰۰ دوز دیگر از واکسن کرونا به فارس تخصیص داده شده که به جز پرسنل بیمارستانی، از شنبه هفته آینده (نهم اسفندماه ۹۹) به جانبازان قطع نخاعی و سالمندانی که در آسایشگاه‌ها زندگی می‌کنند تزریق خواهد شد.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از ابتدای شیوع کرونا تا کنون ۲۷۰ نشست ستاد دانشگاهی مقابله با بیماری کرونا با یک هزار و ۷۲۶ مصوبه برگزار شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها