مجالس در طول تاریخ انقلاب اسلامی نگاه مثبتی به ایثارگران داشتند

تهران - ایرنا - معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید با تشریح وضعیت قوانین و مقررات در مورد ایثارگران، گفت: حدود ۲۶۰۰ قانون و حکم و مقرری در مورد جامعه ایثارگری وجود دارد. مجالس در طول تاریخ انقلاب اسلامی نگاه مثبتی نسبت به ایثارگران داشتند اما برخی قوانین به مرحله عملیاتی و اجرا نرسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا ،‌ مهدی ایزدی روز سه شنبه در نخستین همایش ملی کارگروه تخصصی حقوقی و قضایی نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدا نشست با تشکل‌های شاهد و ایثارگر را از جلسات مفید سازمانی خواند و گفت: سازمانی می‌تواند پیشرو باشد که از ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی استفاده کند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه گفت: بهترین بازرس و ناظر بر عملکرد جامعه و سازمان‌ها، به‌طور عام مردم و به‌طور خاص تشکل‌های مردم‌نهاد هستند. بنیاد شهید و امور ایثارگران هرچقدر هم بر خود نظارت داشته باشد و از سازمان‌های رسمی نظارتی استفاده کند باز هم ممکن است اشکالاتی وجود داشته باشد.

ایزدی با اشاره به اینکه عموم مردم ناظر بی‌طرف و خیرخواه هستند که نوع خاص آن در تشکل‌ها شکل گرفته است، اضافه کرد: اگر این تشکل‌ها نقش نظارت را انجام دهند چون از جنس جامعه مخاطب هستند، هم انتظارات واقعی را به‌عنوان نمونه آماری خوب می‌فهمند، هم در جریان واقعیات سیستم هستند و هم اشکالات را خوب درک می‌کنند پس بهترین ناظر هستند.

تشکل بزرگ معتمدین معین با حدود ۱۶ هزار نفر عضو

وی با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری تشکل‌های شاهد و ایثارگر گفت: پدید آمدن تشکل‌ها و استفاده از ظرفیت‌های جامعه ایثارگری برای حل مشکلات جامعه ایثارگری، منجر به تشکیل تشکل بزرگ معتمدین معین با حدود ۱۶ هزار نفر عضو شد ولی ادامه فعالیت آن با فراز و نشیب همراه بود.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: خوشبختانه با حضور مهندس اوحدی در بنیاد شهید و امور ایثارگران و رویکردهای جدیدی که اتخاذ شد، دوباره پویایی و تحرک تشکل‌های ایثارگری را شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: آنچه در جامعه ایثارگری پایدار و ماندگار است، مردم و تشکل‌ها هستند که از قبل بوده‌اند و احتمالاً ده‌ها دوره مدیریتی را خواهند دید؛ لذا بهترین گزینه برای نظارت بر کار و سیستم بنیاد هستند و می‌توانند بازخورد مناسبی ارائه دهند. تشکل‌ها نباید فقط نظاره‌گر باشند، بلکه اثربخشی‌ آن‌ها در انعکاس بازخوردها است لذا ما به نقش نظارتی و کمکی تشکل‌ها اعتقاد داریم.

فراکسیون ایثارگران مجلس ۱۷۹ عضو دارد

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حضور ایثارگران در مجلس، اضافه کرد: امروز بزرگ‌ترین فراکسیون مجلس، فراکسیون ایثارگران است که حدود ۱۷۹ عضو دارد؛ یعنی تقریباً بیش از نیمی از جمعیت مجلس ایثارگر هستند و باید از این ظرفیت برای ارائه پیشنهادات مناسب برای رفع مشکلات و ساماندهی مقررات استفاده کرد.

تشکل‌های شاهد و ایثارگر ظرفیت‌های بسیار خوبی در استانها دارند

عادل مهری، مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر هم ضمن تبریک میلاد امام جواد(ع) و اعیاد پیش رو، گفت: تشکل‌های شاهد و ایثارگر ظرفیت‌های بسیار خوبی در استان‌ها به لحاظ حقوقی دارند و این امکان فراهم است که درخواست‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در این کارگروه مطرح و بررسی شود و اعضای کارگروه تمایل به برداشتن باری از روی دوش ایثارگران دارند.

در این نشست رییس کارگروه حقوقی و قضایی شاهد و ایثارگر و چند تن دیگر از اعضای این کارگروه به بیان نظرات خود در موضوعات مختلف تخصصی حقوقی در حوزه ایثارگران پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha