جهاد کشاورزی خراسان رضوی نسبت به احتمال سرمازدگی محصولات هشدار داد

مشهد- ایرنا- سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص ورود سامانه جوی جدید به این استان و کاهش چشمگیر دما و احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی هشدار داد.

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه ای که این سازمان روز سه شنبه صادر کرد و نسخه ای از آن را در اختیار ایرنا قرار داد آمده است: با ورود سیستم سرد از غرب و شمال استان از روز سه شنبه پنجم اسفند ماه  ۹۹ که همراه با کاهش دمای شبانه به خصوص مناطق سردسیر استان و پیش بینی حداقل دمای زیر صفر درجه در سحرگاه چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه است روند کاهش دما شدت پیدا می کند به طوری که پیش‌بینی می‌شود حتی در صبح پنجشنبه در طی روز دمای منهای ۲ درجه سانتی‌گراد را تجربه کنیم.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: پیش بینی می‌شود صبحگاه جمعه دمای مشهد به منهای هفت درجه سانتی‌گراد تا منهای ۱۰ درجه سانتی‌گراد برسد و رسیدن دمای هوا در شهرهایی چون قوچان، فریمان، چناران و نیشابور به منهای 12 درجه سانتی‌گراد دور از دسترس نیست.

"بر این اساس شروع بارشها با باران و سپس برف به خصوص در مناطق کوهستانی خواهد بود و از روز شنبه روند افزایش دمای روزانه آغاز خواهد شد به طوری که روز یکشنبه بین سه تا پنج درجه سانتی گراد افزایش دمای روزانه خواهیم داشت."

در بخش دیگری از این هشدار به کشاورزان و باغداران  و  همچنین دامداران و صاحبان واحدهای تولیدی بخش کشاورزی تاکید شده است: گلخانه‌داران و تولیدکنندگان واحدهای طیور و دام نسبت به تنظیم تاسیسات حرارتی واحدهای خود تمهیدات ایمنی لازم را به کار برند.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به کاهش دمای شبانه در مناطق سردسیر، کشاورزان باید نسبت به حفظ و مراقبت از ماشین‌آلات کشاورزی و تجهیزات آبیاری نوین اقدامات لازم را به عمل آورند ضمن این که کشاورزان در صورت امکان آبیاری پیوسته به صورت غرقابی یا آبیاری بارانی می‌توانند از میزان خسارت بکاهند.

سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود که ۹۰۰ هزار هکتار از این سطح مربوط به محصولات زراعی و ۳۰۰ هزار هکتار آن محصولات باغی است.

بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =