فرماندهان مرزی سردشت و سلیمانیه عراق تفاهمنامه همکاری امضا کردند

مهاباد- ایرنا- فرمانده هنگ مرزی سردشت گفت: با هدف حل و فصل مشکلات مرزی و ارتقای سطح توان طرفین برای ایجاد امنیت پایدار در مرزهای مشترک ایران و شمال عراق، تفاهمنامه همکاری با "رمضان احمد الداودی" فرمانده مرزبانی سلیمانیه عراق امضا شد.

سرهنگ وحید قویدل روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این تفاهمنامه که در حاشیه نشست مشترک فرماندهان دو طرف در شهر "قلعه دیزه" عراق منعقد شد، طرفین بر افزایش تعامل و همکاری‌های دوجانبه برای رفع مشکلات مرزی تاکید کردند.

وی، هدف از امضای این تفاهمنامه را تلاش برای افزایش سطح همکاری‌ها و روابط متقابل بیشتر در راستای ایجاد امنیت پایدار و مطلوب در مرزهای ۲ کشور دانست و اضافه کرد: با توجه به تحرکات و نقشه‌های شوم دشمنان، ضرورت دارد سطح تعاملات طرفین افزایش پیدا کند.

فرمانده هنگ مرزی سردشت با بیان اینکه این تفاهنامه در ۶ بند مهم تدوین و به امضا ۲ طرف رسید، گفت: در این تفاهمنامه بر ضرورت گسترش و تحکیم روابط و همکاری‌های متقابل، رفع موانع اقتصادی در بازارچه‌های مرزی و ارتقای معیشت قانونی مرزنشینان تاکید شده است.

سرهنگ قویدل اضافه کرد:  طرفین در این نشست همچنین موانع گسترش مبادلات تجاری در بازارچه مرزی کیله سردشت نیز بررسی شد که ضمن تاکید بر افزایش و رونق مراودات تجاری مقرر شد نشست تخصصی با حضور مسوولان گمرک ۲ کشور و فعالان اقتصادی منطقه در این زمینه برگزار شود.

وی افزود: نشست مشترک فرماندهان هنگ مرزی شهرستان سردشت با سلیمانیه عراق هر چند ماه یکبار جهت بررسی و تبادل نظر برای رفع موانع و مشکلات مرزی برگزار می شود که نشست اخیر در شهر قلعه دیزه عراق برگزار شد.

شهرستان مرزی سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفری در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و دارای چهار شهر و ۶ دهستان و ۲۷۰ روستا با سه بخش ربط، مرکزی و وزینه است.

این شهرستان با کشور عراق ۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد و دارای یک بازارچه مرزی است که سالانه بیش از ۴۰۰ میلیون دلار از این بازارچه کالا به کشور عراق صادر می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =