نخستین مورد ابتلا به کرونا انگلیسی در سیستان و بلوچستان ثبت شد

زاهدان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا انگلیسی در فردی ۶۱ ساله در زاهدان به ثبت رسید.

دکتر محمد هاشمی شهری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این فرد شهروند زاهدانی بوده که با پرواز از ایتالیا وارد فرودگاه زاهدان شده بود و هم‌اینک حال او مطلوب ارزیابی شده است.

وی شیوع جهانی ویروس کرونای جهش یافته و در راس آنها ویروس موسوم به ویروس انگلیسی را مهمترین تهدید سلامت مردم عنوان کرد و گفت: انگلیسی‌ها در روزهای نخست شناسایی این ویروس جهش یافته اعلام کردند که قدرت انتقال این ویروس بیشتر از نوع قبلی است اما هم‌اینک مطمئن شده‌ایم که این ویروس بریتانیایی هم بشدت واگیر دار بوده هم میزان بیماری‌زایی و کشندگی بیشتری دارد و هم محدود به یک گروه سنی خاص نیست و افراد جوانتر و سالم تر جامعه را هم قربانی می‌کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عادی انگاری را دومین خطر در برخورد با رویدادهای آینده برشمرد و افزود: مردم ما در یکسال اخیر سختی‌ها و مشکلات متعددی را به خاطر انطباق سبک زندگی خود با دستورالعمل‌های بهداشتی متحمل شده‌اند و اعضای نظام بهداشت و درمان هم طبیعتا این دشواری‌ها را درک می‌کنند و تجربه کرده‌اند اما هنوز هم باید به مقاومت خود در برابر این همه گیری ادامه دهیم تا تلفات کمتری داشته باشیم.

وی گفت: با افزوده شدن ۲۹ کرونایی دیگر در شبانه روز گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان به این ویروس به۲۷ هزار و ۷۵۴ نفر رسید.

هاشمی با بیان اینکه هم‌اینک ۶۷ بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند افزود: همچنین ۱۲ ‌بیمار کرونایی در بیمارستان‌های این استان تحت درمان قرار دارند.

وی اظهارداشت: از مردم عزیز تقاضا می‌شود در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود: با وجود به ثمر نشستن طرح‌های پیشگیرانه و با وجود اینکه از روند کاهشی موارد ابتلا، موارد بستری و موارد فوت ناشی از بیماری خوشحال و خرسندیم اما بشدت نگران ورود استان به موج بعد همه گیری کرونا نیز هستیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =