بودجه ۲ میلیاردی جشنواره به حمایت از هنرمندان این رویداد اختصاص دارد

تهران- ایرنا- دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک با اشاره به کمی تعداد آثار اجرای عمومی نمایش عروسکی و تحمیل شرایط کرونا به دلیل کم‌کاری هنرمندان تئاتر تاکید کرد: تمام بودجه ۲ میلیاردی جشنواره به حمایت‌ از هنرمندان عرصه نمایش عروسکی کشور اختصاص دارد.

نشست رسانه‌ای هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک صبح امروز (سه‌شنبه، پنجم اسفند) در تالار وحدت با حضور مهدی حاجیان دبیر اجرایی این دوره از رویداد، محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی و مدیر روابط‌عمومی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران برگزار شد.

نام و خاطره زنده نام گلزار محمدی در تمام لحظات جشنواره جاری و ساری است

 حاجیان در ابتدای این نشست ضمن پاسداشت و تکریم یاد زنده‌نام گلزار محمدی دبیر این رویداد که به دلیل عارضه بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت یادآور شد: رسالت و وظیفه تمامی هنرمندان عرصه نمایش عروسکی زنده نگه داشتن نام، یاد و خاطره این هنرمند فقید و فعال در عرصه نمایش عروسکی است.

وی گفت؛ پذیرفتن سمت دبیر اجرایی این رویداد کمترین کاری بود که می‌توان برای سنگ بنای برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک انجام داد که گلزار محمدی بیش از نگاه هنرمندانه با عشق و احترام به هنر نمایش عروسکی محقق کرده بود.


 اتفاقی که برای نخستین بار در جشنواره نمایش عروسکی افتاد
 حاجیان با تاکید بر لزوم حمایت از هنرمندان عرصه تئاتر در تمام بخش‌ها ازجمله در حوزه نمایش عروسکی به سبب شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت های نمایشی خاطرنشان کرد؛ متأسفانه حوزه نمایش عروسکی چه در قالب برگزاری رویداد جشنواره ای که به شکل دوسالانه شاهد برپایی آن هستیم و چه در حوزه اجرای عمومی در قیاس با دیگر گونه‌های تئاتری کشورمان از فقر تولید و عدم استمرار  اجرای آثار نمایشی رنج می‌برد.

برهمین اساس بر آن شدیم طی اتفاقی که برای نخستین بار در تمام جشنواره های ذیل نگاه حمایتی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، کمک هزینه تولید آثار نمایشی را در راستای تولید عروسک و همت هنرمندان برای آماده‌سازی اجرای آثار نمایشی جهت حضور در این رویداد را به شکلی مجزا و برای نخستین بار در ۲ کمک‌هزینه به هنرمندان اهدا کنیم.

دبیر اجرایی جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک تصریح کرد: همچنین در راستای کمک در حوزه اقتصاد و معیشت هنرمندان تئاتر به‌ویژه هنرمندان عرصه نمایش عروسکی در همراهی با انجمن هنرهای نمایشی و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی بودجه ۲ میلیاردی این جشنواره به شکل مستقیم به هنرمندان عرصه نمایش عروسکی حاضر در این رویداد تعلق خواهد گرفت.

اولویت اول و آخر جشنواره تهران‌مبارک صیانت از هنرمندان و مخاطبان است
 
حاجیان با بیان آنکه برگزاری رویداد نمایش عروسکی تهران‌مبارک طبق تقویم قرار بود در مرداد ۹۹ هم‌زمان با اعیاد غدیر و قربان برگزار شود گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری این جشنواره را در تاریخ مقرر نداشتیم و طی تصمیم شورای سیاست‌گذاری و مدیرکل اداره هنرهای نمایشی بنابر آن شد که بعد از جشنواره تئاتر فجر در اسفند از تاریخ دهم تا هفدهم شاهد برگزاری جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک باشیم.
وی با اشاره به آنکه اولویت اول و آخر سیاست کلان این رویداد صیانت از هنرمندان، مخاطبان و تمامی دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره بود گفت: فراخوان هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک نهم آذرماه ۱۳۹۸ در ۱۱ بخش از سوی شورای سیاست‌گذاری این رویداد به شکل رسانه‌ای در اختیار تمام هنرمندان قرار گرفت.
 
کارنامه موفق جشنواره تهران‌مبارک در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی
 
حاجیان با بیان آنکه در حوزه اجرای آثار نمایشی طی رایزنی‌هایی که با همکاران و هنرمندانمان برگزار کردیم از گام نخست تا پایان جشنواره تمام مراحل از طریق فضای مجازی صورت گرفته بود یادآور شد: امسال برای آنکه هنرمندان عرصه تئاتر عروسکی به دلیل شرایط کرونای به مشکل در حوزه تولید برنخورند بازبینی اولیه را حذف کرده‌ایم و با محدود کردن آثار پذیرفته شده در نهایت طرح‌های نهایی مورد تصویب با محوریت جلوه‌های اجرایی و صحنه‌ای، طراحی عروسک و ارائه ایده‌های خلاقانه تولید آثار به هنرمندان این عرصه اعلام شد.

وی ضمن تقدیر از تعامل و همراهی نهادها و دست‌اندرکاران عرصه تئاتر در سراسر کشور در میزبانی از شرایط تمرین و ساخت عروسک هنرمندان حاضر در این رویداد گفت: در تمامی موارد رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی به هنرمندان این عرصه و مسئولان ابلاغ شد و خوشبختانه طی تمامی این مراحل حتی شاهد یک مورد از ابتلا به ویروس کرونا نبودیم که این کار یکی از کارنامه‌های موفق جشنواره به شمار می‌رود.
 
با احترام به کادر درمان، هنرمندان ایثارگران جبهه فرهنگی کشور در روزهای کرونایی هستند
 
دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک ضمن تقدیر از تلاش کادر درمان و جامعه پزشکان و پرستاران در مسیر کنترل ویروس کرونا، آن‌ها را ایثارگران به نام این روزهای کشور خواند و یادآور شد: با احترام به تمامی کادر درمان معتقدم هنرمندان تئاتر نیز که برای ارتقاء سطح اعتماد به نفس و تزریق شادی به عموم مردم تمام خطرها را به جان خریدند و در حال تولید و اجرای آثار نمایشی هستند نیز به‌عنوان ایثارگران عرصه فرهنگ و هنر شناخته می شوند. از همین جایگاه از آن‌ها تمام قد تقدیر و تشکر می‌کند.
  

بعد از پذیرش آثار طی ۲ قسط به سبب شرایط اقتصادی موجود، تورم جاری در جامعه و هزینه‌بر بودن تولید عروسک و نمایش‌های عروسکی کمک‌هزینه‌های دوگانه به هنرمندان اهدا شد. همچنین قسط اول کمک‌هزینه آثار حاضر در بخش نهایی جشنواره به آن‌ها اهداء شده و ۵۰ درصد باقی‌مانده تا پایان جشنواره با گروه‌ها تسویه خواهد شد و شاهد بدهی اداره کل هنرهای نمایشی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرمندان حاضر در این رویداد نخواهیم بود که این مهم با همت و همدلی انجمن هنرهای نمایشی و اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ محقق شده است.
 
 

تاکید بر حوزه آموزش و پژوهش و انتشار سه کتاب تخصصی تئاتر عروسکی
 
حاجیان از دیگر ویژگی‌های مهم هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک را تأکید بر حوزه آموزش و پژوهش دانست و یادآور شد هم‌زمان در ایام جشنواره شاهد انتشار ۳ کتاب تخصصی در حوزه هنرهای نمایشی خواهیم بود که این آثار توسط بانوان هنرمند و اساتید دانشگاه در حوزه تئاتر عروسکی ترجمه شده‌است و در این رویداد ضمن رونمایی در اختیار هنرمندان نیز قرار خواهد گرفت.
دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک تصریح کرد: همچنین تمامی آثار این دوره از جشنواره از طریق ۴ بستر تلویزیون تئاتر ایران، تیوال، نمایش‌نت و هاشور در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت که بخش مهمی از آثار به شکل رایگان و تعدادی دیگر نیز با هزینه بسیار محدود ۸ هزار تومان برای خرید اکانت به دوستداران هنر تئاتر ارائه خواهد شد.
 
تقدیر از دو چهره نامدار تئاتر عروسکی کشور
 
حاجیان افزود: همواره با برگزاری جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک برگزاری پاتوق کودکان یکی از بخش‌های مهم در راستای سرگرمی و معرفی هرچه بیشتر نمایش عروسکی به گروه سنی کودک و نوجوان بود که امسال به دلیل شرایط کرونا شاهد برگزاری این بخش نیستیم.

 شورای سیاست‌گذاری این رویداد برای جایگزینی بخش پاتوق کودکان مسابقه طراحی عروسک مبارک با همراهی کودکان و نوجوانان و والدین آن‌ها را برگزار کرده که در اختتامیه این جشنواره علاوه بر آثار ارسال شده و نمایش‌های کوتاه تولیدشده در منزل توسط کودکان و نوجوانان، آثار برتر مورد تقدیر قرار خواهد گرفت. مطابق رسم همیشگی جشنواره تئاتر عروسکی تهران‌مبارک، امسال نیز در اختتامیه این رویداد از ایرج محمدی از نمایشگران عرصه تئاتر عروسکی و استاد و پژوهشگران بنام دانشگاههمچنین محمدحسن ابوئی از هنرمندان عرصه نمایش عروسکی به ویژه تولید آثار نمایشی در حوزه تئاتر دانش آموزی و توجه به عروسک‌های سنتی و ملی ایران در مراسم اختتامیه تجلیل و تقدیر به عمل خواهد آمد.
 

آثار حاضر در جشنواره، اجرای عمومی خواهند داشت
 
حاجیان با ابراز تاسف از آنکه حوزه نمایش عروسکی چه در زمینه تولید و چه در عرصه اجراهای عمومی همواره در گونه‌های مختلف نمایشی با مهجوریت فراوان مواجه شده گفت: امسال با همیاری و همت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا داریم تمام آثار حاضر در جشنواره طی سال آتی در سایه کم‌رنگ شدن شیوع ویروس کرونا در تهران و دیگر استان‌های کشور اجرای عمومی خود را پشت سر بگذارند.
 
تمام عواید فروش آثار به گروه‌های نمایشی اهدا می‌شود
 
در ادامه مراسم محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی جشنواره و مدیر روابط‌عمومی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آنکه جشنواره تئاتر عروسکی تهران‌مبارک از تاریخ دهم تا هفدهم اسفند ماه برگزار خواهد شد گفت: جدول پخش آثار در ۴ بستر مجازی تیوال، هاشور، نمایش‌نت و تلویزیون تئاتر ایران به زودی منتشر خواهد شد.
وی افزود: تماشای تمامی آثار برای هنرمندان، میهمانان و خبرنگاران رایگان خواهد بود و همچنین بخش عمده‌ای از آثار به شکل رایگان در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت و برای تعداد محدودی دیگر از این آثار هزینه ۸ هزار تومانی برای خرید در نظر گرفته شده که کلیه عواید حاصل از این فروش نیز به گروه‌های نمایشی اختصاص پیدا خواهد کرد.
 
تلاش برای ارائه آثار به کودکان بیمار و کودکان کار
 
حسن‌زاده با تاکید بر آنکه در این دوره از جشنواره در همراهی با نهاد وزارت آموزش‌وپرورش، کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان و سازمان بهزیستی کشور تفاهم‌نامه‌های متعددی را به امضا رسانده‌ایم تصریح کرد: با توجه به فرهنگ‌سازی و جریان‌سازی عرصه تئاتر، خاصه تئاتر عروسکی بنا داریم تا این‌بار با افزودن گستره دامنه مخاطبان؛ کودکان کار، کودکان بیمار و کودکان بدسرپرست را در همراهی با نهادهای نام‌برده به جمع مخاطبان این رویداد بیفزاییم تا طی هفته برگزاری این جشنواره شاهد نشستن گل لبخند بر لبان این کودکان، همچنین تاکید بر عرصه جریان سازی نمایش عروسکی و اطلاع‌رسانی در حوزه نحوه مقابله با ویروس کرونا باشیم.
 
چرا جشنواره تهران‌مبارک میزبان مخاطبان در سالن‌های نمایشی نیست؟
 
مهدی حاجیان در پاسخ به پرسش خبرنگار فرهنگی ایرنا در باره نحوه تبلیغات این رویداد به ویژه تبلیغات محیطی ضمن پذیرش این نقد گفت: در همراهی با سازمان زیباسازی شهرداری تهران همچنین کلیه نهادها و بسترهای اطلاع‌رسانی تلاش کردیم تبلیغات جشنواره نمایش عروسکی را که امسال به شکل ویژه تمام اجراهای آن در بستر فضای مجازی به مخاطبان معرفی خواهد شد را بیش از پیش به هنرمندان و به مخاطبان معرفی کنیم.
وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر کمک هزینه‌ها و بودجه جشنواره گفت: بیشتر اشاره کردم که ۲ قسط به عنوان کمک‌هزینه ساخت عروسک و تولید اجرای آثار نمایشی و مبلغی مجزا به عنوان قسط اول کمک‌هزینه گروه‌های راه‌یافته به بخش نهایی جشنواره پرداخت شده و تا پایان جشنواره۵۰ درصد باقی‌مانده تعهد اداره کل هنرهای نمایشی به هنرمندان پرداخت خواهد شد و شاهد بدهی نخواهیم بود.
حاجیان با بیان آنکه کل بودجه ۲ میلیاردی جشنواره به حمایت از هنرمندان عرصه نمایش عروسکی کشور اختصاص پیدا کرده است تصریح کرد همچنین به محض اجرای عمومی آثار حاضر در جشنواره شاهد بستن قرارداد و اهدای کمک هزینه‌های دیگر خواهیم بود و مبلغ اهدایی به گروه‌های نمایشی حاضر در جشنواره به‌عنوان کسری از بودجه حمایتی در جهت اجرای عمومی به شمار گرفته نخواهد شد و کمک‌هزینه‌های جشنواره‌ای به شکل مجزا و جداگانه از کمک‌هزینه اجرای عمومی در نظر گرفته شده است.
حاجیان در پاسخ به پرسشی مبنی بر تجربه برگزاری جشنواره تئاتر فجر در حوزه میزبانی محدود از مخاطبان و استفاده نکردن از آن تجربه در جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک گفت: نخست آنکه شاهد شیوع ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور هستیم که بنا را بر آن قرار دادیم تا این‌بار از ظرفیت آثار نمایشی در حوزه میزبانی از مخاطبان استفاده نکنیم و تمام آثار جشنواره را در قالب فضای مجازی به مخاطبان ارائه دهیم.
دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک ادامه داد: همچنین بعد از قریب یک سال تعطیلی فعالیت‌های اجرای آثار نمایشی، آرام آرام شاهد رونق گرفتن اجراهای عمومی تئاتر هستیم و تلاش کردیم با استفاده نکردن از سالن‌ها وقفه‌ای ولو در حد یک هفته جشنواره نیز در تنور گرم شده اجراهای نمایشی ایجاد نسازیم و تمام آثار حاضر در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران‌مبارک را در قالب فضای مجازی به مخاطبان ارائه دهیم.
حاجیان همچنین در پاسخ به پرسش چهارم و آخر خبرنگار ایرنا مبنی بر پراکندگی استان‌های حاضر در جشنواره هجدهم نمایش عروسکی تهران‌مبارک گفت: از میان ۵۷ اثر حاضر در جدول نهایی اجرای آثار نمایشی ۲۹ اثر به تهران و ۲۸ اثر از ۱۶ استان کشور در این دوره از رویداد حضور دارند که با احتساب این مسئله قریب ۵۰ درصد آثار حاضر در این دوره از جشنواره تهران‌مبارک آثار هنرمندان استانی و شهرستانی کشورمان را شامل می شود.  

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =