طرح گردشگری پل دختر میانه در اولویت دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی است

تبریز-ایرنا- معاون استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار ویژه شهرستان میانه گفت: طرح گردشگری قلعه دختر، پل دختر و کاروانسرای پل دختر و طرح مطالعاتی بیست و سه پل را از طرح‌هایی خواند که در اولویت دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید قرار دارند.

محمدرضا مشایخی روز سه شنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان با محوریت گردشگری اعلام کرد: این جلسه برای تصویب طرح های بوم گردی و گردشگری و ارسال مصوبه ها برای گردش کار به استان و کشور تشکیل شده است.

وی افزود: خوشبختانه چندین طرح در مراحل پایانی برای اقدام قرار دارد که اولین آنها طرح بوم گردی و گردشگری در روستای نشق پایین دست ارتفاعات بزقوش بوده که اخذ مجوزهای لازم اداری آن به اتمام رسیده و در مرحله پرداخت تسهیلات است.

مشایخی با اشاره به ظرفیت های بوم گردی و گردشگری در شهرستان میانه و وجود میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری و طبیعی گفت: طرح های بوم گردی و گردشگری باید در اولویت پرداخت تسهیلات کارآفرینی باشند.

فرماندار ویژه شهرستان میانه همچنین از ایجاد مرکز اطلاع رسانی گردشگری در این شهرستان خبر داد .

شهرستان میانه به عنوان پهناورترین شهرستان شمال غرب کشور که در جنوب شرقی آذربایجان شرقی قرار دارد، آثار تاریخی و اماکن دیدنی متعددی دارد و از کندوان و ترکمانچای گرفته تا کاغذکنان و بخش مرکزی شهرستان میانه، هر کدام، ده‌ها اثر و جاذبه دیدنی را در خود جای داده است .

پل دختر: 

 این پل با ۸۰۰ هزار سال قدمت بر روی رودخانه قزل اوزن واقع است.
پل دختر ۳ دهنه پل دارد که بزرگ‌ترین دهنه آن یعنی دهنه میانی شکسته شده است و پل را به دو نیمه تقسیم کرده است.
با اینکه هم اکنون امکان تردد بر رو این پل وجود ندارد، اما در گذشته اصلی‌ترین راه عبور کاروانیان در مسیر جاده ابریشم بوده است.

قلعه دختر: 

این قلعه در دوره ساسانیان بر بلندی‌های رشته کوه قافلانکوه ساخته شده، در ۲ کیلومتری پل‌دختر واقع شده و در گذشته به عنوان پایگاه دیده بانی برای پایش منطقه به کار می‌رفته است.
قلعه دخترجزو آثار ملی کشور ثبت شده است.

کاروان سرای جمال آباد: 

این کاروان سرا در ۳۵ کیلومتری شهرستان میانه و در روستای جمال آباد واقع است.
کاروان سرای جمال آباد در مسیر جاده ابریشم ساخته شده و محل گذر و اسکان کاروانیان و تجار بوده است.
این کاروان سرا مربوط به دوره ایلخانی و در عهد شاه عباس صفوی مرمت و بازسازی شده است.
این اثر سال ۱۳۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل شهر چای: 

این پل همزمان با احداث ۳۳ پل اصفهان با ۲۳ پایه بر روی قارلانقو چای ساخته شده است.
داشتن حجره یا اتاق بر روی هر کدام از پایه‌های این پل، از ویژگی‌های آن به شمار می‌رود که به احتمال زیاد به عنوان اقامتگاه کاروانیان استفاده می‌شده است.

موزه آثار تاریخی میانه: 

۱۴۰ اثر تاریخی مربوط به سه هزار سال پیش تا دوره قاجار، در این موزه نگهداری می‌شود و برای تماشای عموم به نمایش گذاشته شده است.

مسجد سنگی ترک، شهر سوختهٔ کاغذکنان، بقعهٔ امامزاده اسماعیل و قلعه نجف قلی خان هم از دیگر جاذبه‌ها و آثار باستانی شهرستان میانه است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha