معاون وزیر بهداشت: در مددکاری از بیماران موفق نبوده‌ایم

تهران- ایرنا- معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پروتکل‌های جدید مددکاری از بیماران در نظام سلامت رونمایی کرد و گفت: به رغم همه تلاش‌های صورت گرفته در حوزه مددکاری بیماران موفق عمل نکرده‌ایم.

به گزارش ایرنا از وبدا، مراسم رونمایی از پروتکل های جدید مددکاری اجتماعی در نظام سلامت، سند کسب و کار فرم های مددکاری اجتماعی و معرفی برترین ها به مناسبت روز ملی- جهانی مددکاری صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد.

قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت افزود: مهمترین نقیصه کشور آموزش ناکافی است و در ایران به آموزش های اجتماعی آن طور که باید توجه نشده است و از آنجایی که روند آموزش در کشور صحیح نیست، مشکلات متعددی به وجود می آید. فهم نسبت به مددکاری باید در همه رشته ها اعم از پزشکی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که از سلامت روان صحبت می شود در مرحله نخست افراد باید اختلالات سلامت روان را بشناسند و سپس درباره سلامت روان با آنها صحبت شود؛ ابتدا باید فهم موضوع در افراد ایجاد شود.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: اگر بخواهیم اقدامی ریشه ای در کشور انجام دهیم باید به همه گروه های پزشکی فهم شناخت مشکلات بیماران را آموزش دهیم زیرا با تصمیم یک پزشک ممکن است سرنوشت انسانی تغییر کند.

رایگان کردن هزینه های درمان، مشکل بیماران را رفع نمی کند

وی با بیان اینکه فقط رایگان کردن هزینه های درمان مشکل آنها را رفع نمی کند، بیان کرد: باید از نظر روحی هم بیماران را آماده کرد. زمانی که پزشکان همه این مولفه ها را نشناسند به خوبی نمی توانند روند درمان را طی کنند. مدل های بین المللی مختلفی از درمان در دنیا وجود دارد اما باید بتوانیم همه مدل ها را با توجه به فرهنگ کشور خودمان استفاده و ملی کنیم. باید به دنبال شناسایی بزرگترین مشکل مردم در کشور باشیم، گاهی اوقات بیماری، اولویت دوم خانواده محسوب می شود و اگر مسئولان اولویت اول آنها که مسائل اقتصادی است را رفع نکنند، حاضر به درمان نمی شوند.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: در فرهنگ ما گاهی افراد حاضرند جان خود را از دست بدهند اما خانواده آنها از نظر مالی در مضیقه نباشند به همین جهت باید ساختاری را برای این افراد در نظر بگیریم.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از آموزش برای فهم صحیح دانش آموختگان نسبت به مسائل اجتماعی گفت: در ایران بیشتر از مسائل اجتماعی به موضوعات سیاسی پرداخته می شود، هرچند ایرادی ندارد اما باید عقب افتادگی موجود در فهم موضوعات اجتماعی را رفع کنیم.

جان بابایی با اشاره به تاکید دین اسلام بر انقاق و مددکاری گفت: متاسفانه در شناخت مفاهیم قرآن دچار عقب افتادگی هستیم، ما در استفاده از منابع دینی خود هم جفا کرده ایم؛ از ظرفیت دینی که تا این اندازه بضاعت معنوی در بحث انفاق دارد، به خوبی استفاده نکرده ایم.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: دریایی از ثروت در کشور وجود دارد که مسئولان برای بهره مندی از آنها باید تنها موانع قانونی را رفع کنند. باید موضوعات را سیاست گذاری و جهت دهی کنیم. استفاده از ظرفیت مردمی در بالارفتن فرهنگ جامعه هم بسیار موثر خواهد بود.


نقش کلیدی مددکاری در مبارزه با شیوع کرونا
 محمد نصیری، رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر نیز در این مراسم با بیان اینکه امروزه همه می دانند تنها راه مبارزه با شیوع کرونا یک مسیر اجتماعی است نه درمانی، عنوان کرد: نقش مددکاری اجتماعی در مبارزه با شیوع کرونا کلیدی و اساسی است که همه باید به این نقش اهمیت داده و از آن حمایت کنند.

وی  افزود: جمعیت هلال احمر به عنوان پشتیبان وزارت بهداشت که طی یک سال گذشته فشار مضاعفی را تحمل کرده است، آمادگی دارد برای توجه به همه شئون مددکاری در این وزارتخانه هم در حوزه پشتیبانی تخصصی و هم در حوزه مالی اقدامات لازم را انجام دهد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha