۵ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۴۳
کد خبرنگار: 1452
کد خبر: 84240759
۱ نفر

برچسب‌ها

بانوان کوهنورد همدانی تاریخ ساز شدند

همدان- ایرنا- رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان گفت: بانوان کوهنورد این استان برای نخستین بار موفق به فتح قله سبلان از مسیر یخچال شمالی شدند.

علیرضا گوهری روز سه شنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا اظهار داشت: مینا بیات و لیلا فرضایی دو بانوی کوهنورد همدانی به همراه تیم هدایتگر توانستند این صعود را روز گذشته در ۱۲ ساعت انجام دهند.

وی بیان کرد: این صعود فنی توسط تیمی ۶ نفره انجام شد و سعید عریانپور سرپرستی برنامه را برعهده داشت.

گوهری اضافه کرد: این صعود از منطقه شابیل آغاز شد و با مسیرسازی از مسیر یخچال شمالی توسط تیم فنی، فتح قله سبلان با موفقیت انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: صعود از این مسیر دشوار و یخی افتخار بسیار ارزنده برای بانوان کوهنورد همدانی به شمار می‌رود و برای نخستین بار در تاریخ کوهنوردی استان شاهد این اقدام تحسین برانگیز بودیم.

گوهری با تاکید بر اینکه هیات کوهنوردی توجه ویژه به توسعه کوهنوردی و صعودهای ورزشی بانوان دارد، گفت: بانوان همدانی از توان بالقوه در صعودهای مهم برخوردار هستند و همدان در این حوزه سرآمد کشور است.

 قله ۴۸۱۱ متری سبلان در ۲۵ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر استان اردبیل واقع شده است.

کوهستان سبلان سه قله معروف دارد که قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و ۲ قله دیگر آن به هرم و کسری معروف هستند.

امتداد کوه سبلان شرقی ـ غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه‌داغ آن را به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند.

در بالاترین نقطه کوه سبلان دریاچه‌ای در حد یک هکتار در نوک قله و در محل فوران گدازه شکل گرفته که تنها سه ماه از فصل تابستان آب آن ذوب شده و در مابقی ایام سال یخ می‌بندد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =