در انتخابات حداکثری اشتباهات کمتر است

تهران- ایرنا- «منصور حقیقت پور» فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم با اشاره به ضرورت حضور مردم در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری گفت: طبیعی است که رئیس جمهور حداقلی بدون قدرت خواهد بود و کارآمدی هم نخواهد داشت.

تحولات انتخاباتی در کشور شتاب بیشتری گرفته، چرا که زمان زیادی به انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم باقی نمانده است. نهاد اجماع‌ساز اصلاح طلبان رییس خود را شناخت و دو نهاد اجماع ساز و وحدت بخش جناح راست یعنی شورای وحدت اصولگرایان سنتی و شورای ائتلاف نواصولگرایان فعلا نقش خود را به صورت معکوس ایفا می‌کنند.

رییس دولت اصلاحات به رهبر انقلاب نامه نوشته و برای افزایش مشارکت اعلام آمادگی کرده است. در آن سوی طیف هم رییس جمهوری سابق برنامه‌های انتخاباتی خود را با قوت پیگیری می‌کند. البته در فضای ابهام آمیز برآمده از این پرسش که اصولا تایید صلاحیت خواهد شد یا خیر؟

در این میان و فارغ از مسایل جناحی، مساله مشارکت دغدغه همه وفاداران به نظام است. از نگاه طیفی از ناظران، مردم به خاطر مشکلات اقتصادی و تنگناهایی که در این سال‌ها با آن مواجه بوده‌اند، شور و شوق سابق را برای حضور در انتخابات ندارند. البته برخی امیدوارند در ماه‌های آتی این فضا قدری بهتر شود. تاکید رهبری بر مشارکت حداکثری در این زمینه امیدآفرین است.

جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از تاکید بر مشارکت حداکثری عدول نکرده است

«منصور حقیقت پور» نماینده مجلس نهم و فعال سیاسی اصولگرا در خصوص مساله مشارکت حداکثری در گفت‌وگو با پژوهشگر ایرنا اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از ایده مشارکت حداکثری عدول نکرده است. چرا که این امر جزو اهداف و برنامه‌های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: مردم باید احساس تکلیف ملی و دینی بکنند و انتخابات را به عنوان یک امری که می‌تواند برای کشور سرنوشت ساز باشند و وزن بین‌المللی ایران را بالا ببرد در نظر بگیرند.انتخابات در ایران بسیاری از مسایل امنیتی ما را حل می‌کند. همچنین مشارکت حداکثری مردم در انتخابات می‌تواند پشتوانه خیلی خوبی برای منتخب مردم باشد. مشارکت حداکثری می‌تواند وحدت جامعه ایران را در دنیا به نمایش بگذارد. این نکات بخشی از منافع مشارکت حداکثری برای کشور است.

 حقیقت پور با بیان اینکه در مشارکت حداکثریِ مردم امکان اشتباه هم کمتر است بیان داشت: در انتخابات حداکثری قطعا اشتباهات کمتر است چون اکثریت مردم وقتی بر موضوعی تاکید کردند طبیعی است که احتمال اشتباه کاهش پیدا می‌کند.

مردم بخاطر مشکلات اقتصادی با نظام قهر نکنند

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر این نکته که مردم نباید به خاطر مشکلات اقتصادی با نظام قهر کنند، گفت: ما منکر برخی کاستی‌ها در جامعه نیستیم ولی مردم به خاطر برخی کاستی‌ها و گرانی مرغ و تخم مرغ نباید با نظام خود قهر کنند. نکته بعدی اینکه از اول انقلاب مردم محور امور بودند. دولت و مجلس باید مردم‌مدار و مردم‌محور جلو بروند و مسایل و مشکلات مردم را مدنظر قرار دهند و تلاش کنند ملت تحت حکومت آن‌ها دارای عزت روز افزون باشند. بنابراین از یک سمت مردم نباید با نظام قهر کنند از طرف دیگر هم مجلس و دولت باید تلاش کنند مشکلات مردم را کاهش دهند. یعنی اینگونه نباشد که در دوره انتخابات به مردم اعلام کنیم که در انتخابات شرکت کنید اما وقتی انتخابات تمام شد کاری به مردم نداشته باشیم.

تبعات مشارکت حداقلی
حقیقت پور سپس به نتایج مشارکت حداقلی مردم در انتخابات پرداخت و بیان داشت: رئیس جمهور می‌تواند با ۲۴ میلیون در پاستور ساکن شود و می‌تواند با ده میلیون انتخاب شود. مردم اگر شرکت نکنند نتیجه آن رئیس جمهور حداقلی است.طبیعی است که رئیس جمهور حداقلی بدون قدرت خواهد بود و کارآمدی هم نخواهد داشت.مردم نتیجه مشارکت حداقلی را در تجربه مجلس یازدهم مشاهده کردند. مجلس یازدهم که با رای حداقلی شکل گرفت آیا به نفع مردم شد؟ اگر مردم مشارکت می‌کردند قطعا افراد قوی‌تری انتخاب می‌شدند و تصمیمات قوی‌تری اتخاذ می‌شود. البته من منکر این امر نیستم که شورای نگهبان باید اجازه دهند سلایق مختلف کاندید شوند و فقط یک سلیقه در انتخابات نباشد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =