بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر نشات گرفته از کم تحرکی است

زنجا - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، گفت: بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر در میان مردم، ناشی از کم تحرکی و عدم فعالیت‌های بدنی است.

دکنر محمدرضا صائینی، روز سه شنبه در جلسه شورای ورزش استان زنجان که به ریاست استاندار زنجان در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزار شد، افزود: هرقدر سن افراد بالا می رود متاسفانه شیوع بیماری های غیرواگیر نیز بیشتر می شود که در این میان ورزش می تواند نقش مهمی را در حفظ و ارتقای سطح سلامت افراد داشته باشد.  

وی اظهار داشت: میزان تحرک در سطح کشور کم است اما طبق بررسی ها و ارزیابی های علمی صورت گرفته از سوی مرکز تحقیقات سلامت کشور، استان زنجان از لحاظ کم تحرکی در وضعیت بهتری قرار داشته و رده پنجم یا ششم را دارد.  

صائینی، افزود: زنجان به لحاظ شیوع ابتلا به بیماری دیابت نیز در رده بیستم کشور قرار دارد و در میان گروه های سنی بالای ۳۰ سال در مناطق روستایی حدود چهار درصد و در مناطق شهری نیز مابین ۶ تا ۸ درصد است که به حتم تحرک و فعالیت های بدنی در پیشگیری از ابتلای افراد به این بیماری، نقش بسیار موثری را دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه شیوع ویروس کرونا، موجب کم تحرکی افراد شده است، تصریح کرد: این ویروس منحوس، مشکلات روانی نیز در جامعه و میان مردم ایجاد کرده و بر روی روان افراد تاثیر گذاشته است.

صائینی با بیان اینکه مردم وابسته به آمد و شدهای اجتماعی و ارتباطات با یکدیگر هستند و با توجه به شیوع ویروس کرونا، چون رفت و آمدها به حداقل رسیده و در برخی مواقع نیز ممنوع شده است بنابراین در روان مردم اثر منفی گذاشته است هرچند که وضعیت ما در مقایسه با کشور، بدتر نیست و کشورمان در قیاس با جهان نیز وضعیت متفاوت‌تری دارد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان نیز گفت: ورزش همگانی با حداقل ترین امکانات ورزشی صورت می گیرد و اگر افراد رغبت داشته باشند با کمترین امکانات نیز می توان فعالیت های بدنی را انجام داد.

علی خلیلی با بیان اینکه ورزش در حفظ و ارتقا سطح سلامتی افراد بسیار اثربخش است، افزود: در این شرایط کرونایی نیز می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و اصلاح سبک زندگی، ورزش کرد.

وی با تاکید براینکه ایجاد جامعه، محیط، سیستم و مردم، فعال جزو برنامه های این اداره کل در حوزه ورزش های همگانی است، اظهار داشت: امروز با توجه به شیوع ویروس کرونا و به منظور مقابله و پیشگیری از ابتلا به این بیماری منحوس، برنامه های ورزشی همگانی در فضای مجازی بیشتر شده و رونق گرفته است.

خلیلی، افزود: طرح آماده باش، ورزش در خانه، ورزش صبحگاهی و عصرگاهی، طرح طبیعت گردی، مسابقات مجازی، طرح آوای همسایگی، لیگ تندرستی، طرح دفاع از خود (پیرامیدی تای چای) و طرح کمک های مومنانه به آسیب دیدگان ناشی از ویروس کرونا، ازجمله برنامه های اجرا شده این اداره کل در سالجاری است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان، گفت: هدف از ورزش در اصل ایجاد تحرک، نشاط، شادابی و پر کردن اوقات فراغت در افراد است و این مقوله مهم می تواند در تندرستی و سلامت مردم و جامعه، بسیار تاثیر گذار و نقش مثبت داشته باشد.

خلیلی، باید بخش خصوصی در حمایت از ورزش به ویژه در حوزه ورزش های حرفه ای و قهرمانی، پای کار آید، افزود: توسعه ورزش صبحگاهی و عصرگاهی ازجمله برنامه های این اداره کل است و سعی داریم با رسیدن فصل گرما با استفاده از فضاهای روباز و رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی، مردم را به تحرک درآوریم.

وی با اشاره به اینکه اماکن ورزش باید از انحصار طلبی بیرون بیاید،  اظهار داشت: متاسفانه اماکن ورزشی دستگاه های اداری در اختیار همگان قرار نمی گیرد در حالیکه هزینه احداث آنها  از  بیت المال بوده است و باید هیات ها و ورزشکاران بتوانند از این اماکن استفاده کنند.       

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha