دانشگاه خواجه نصیر به دنبال راه‌اندازی دانشگاه مشترک با روسیه است

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: در زمینه افزایش همکاری های بین المللی به دنبال راه اندازی دانشگاه مشترک با روسیه هستیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرهاد یکه یزدان دوست روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت مقام خواجه نصیر الدین طوسی (روز مهندس) افزود: به زودی صندوق نوآوری و پژوهش دانشگاه راه اندازی می شود که گام موثری برای انجام فعالیت های پوهشی و تولید ثروت است. 

وی ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد دانش آموختگان دارای اشتغال هستند که در راس سایر دانشگاه ها است، اما به دنبال تلاش بیشتر و یک مجموعه چند گرایشی تقاضا محور برای رفع معضلات و مشکلات جامعه هستیم. 

یزدان دوست تصریح کرد: در ابتدای همه گیری کرونا با مشکلات زیادی رو به رو شدیم و در حال حاضر نگران روحیه و نوع زندگی دانشجویان هستیم تا مسئله آموزش؛ زیرا رفت و آمد و تعامل دانشجویان قطع شده که نگران کننده است و امید است این مسئله مرتفع شود. 

وی اظهار داشت: برگزاری اجلاس های بزرگ بین المللی با حضور هزاران نفر به محیط زیست بسیار کمک می کند و فضای جدیدی است.

یزدان دوست عنوان کرد: دانشگاه هاباید به صنعت ورود کنند. در فضای تعامل با صنعت در اوایل همه گیری کرونا با منطقه ویژه فرودگاهی پیام یک حرکت جدید شکل گرفت. همچنین در تعامل با گروه مپنا موسسه ای برای برقی سازی وسایل نقلیه مختلف تشکیل شده است. در زمینه همکاری موضوعی با دانشگاه های چین و روسیه تفاهم‌نامه هایی امضا شده و ممکن است دانشگاه مشترکی با روسیه احداث کنیم. 

وی ادامه داد: امسال تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه ۲۴ درصد افزایش داشته است. دانشگاه با ۴۳ دانشگاه و موسسه بین المللی تعامل نزدیک دارد که این همکاری تنها تفاهم نامه کاغذی نیست و عملیاتی شده است. همچنین ۲۵۰ فارغ التحصیل در صنایع هوافضا داریم.

یزدان دوست ادامه داد: در حال حاضر باوجود همه تحریم‌ها، تعدادی دانشجوی شاغل مشترک، منتهی به مدرک دوگانه در هلند، کره جنوبی، فرانسه و روسیه داریم.

وی درباره وضعیت پروژه‌های بین المللی این دانشگاه گفت: تعداد پروژه‌های بین المللی دانشگاه در دی ۹۸ حدود ۱۸ مورد بود که در سال ۹۹ با ۳۳ درصد افزایش به ۲۴ پروژه افزایش یافت.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی افزود: نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه ۲۲ به یک است. دانشگاه‌ها هر ساله بعضاً با کسری بودجه مواجه می‌شوند و در دانشگاه خواجه نصیر نیز از سال ۹۸، ۸ درصد بودجه همچنان اختصاص نیافته و از سال ۹۹ تاکنون ۹۰ درصد بودجه تخصیص پیدا کرده است.

۹۰ درصد بودجه ۱۴۰۰ به حقوق اختصاص می‌ یابد

یزدان دوست خاطرنشان کرد: امسال ۸۰ درصد بودجه دریافتی دانشگاه به حقوق و دستمزد اختصاص یافت. برای سال آینده با توجه به افزایش حقوق، این میزان به ۹۰ درصد حتی افزایش خواهد یافت و تنها ۱۰ درصد بودجه به سایر موارد اختصاص می یابد. اینکه دانشگاه فقط در انتظار تزریق پول باشد، مشکل گشا نیست و باید راهکارهایی با توجه به امکانات دانشگاه و تعامل با نهادهای بیرونی برای جذب درآمدهای اختصاصی اندیشیده شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اعتراض دانشجویان شهریه پرداز این دانشگاه گفت: میزان شهریه از قبل اطلاع رسانی شده بود و دانشجویان با علم به این موضوع و میزان شهریه ثبت نام کردند. دانشگاه تسهیلاتی را برای این دسته از دانشجویان از جمله پرداخت وام دانشگاه و وام مقطعی در نظر گرفته است. ۱۰-۱۲ درصد کل جمعیت دانشجویی در مقطع کارشناسی را دانشجویان شهریه پرداز تشکیل می‌دهند. سعی می‌کنیم میزان شهریه دانشجویان شهریه پرداز در سال‌های بعد افزایش پیدا نکند.

رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تصریح کرد: درآمد دلاری گرنت های بین المللی دانشگاه در دی ماه ۹۸ بیش از یک میلیون دلار بود که در سال ۹۹ به ۸۰۶ هزار دلار رسید و شاهد کاهش ۲۰ درصدی بودیم. در برخی دانشگاه‌ها این درآمد با کاهش ۵۰ درصدی روبرو شد، اما میزان کاهش در دانشگاه خواجه نصیر از سایر دانشگاه ها کمتر بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =