همه نیروهای خارجی باید از عراق اخراج شوند

بغداد – ایرنا- نمایند ائتلاف الفتح در پارلمان عراق تاکید کرد که کشورش نیازی به نیروی خارجی ندارد و همه آنها باید براساس مصوبه پارلمان اخراج شوند.

به گزارش ایرنا، «عباس الزاملی» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق امروز (سه شنبه ) تاکید کرد: عراق نه تنها نیازی به هیچ گونه نیروی خارجی ندارد بلکه لازم است که مصوبه پارلمان درخصوص اخراج نیروهای خارجی مستقر در این کشور نیز اجرا شود.
وی درباره قصد سازمان پیمان آتلانیک شمالی (ناتو) برای افزایش شمار نیروهایش در عراق به پایگاه خبری «المعلومه» این کشور گفت: این افزایش عملا صورت نگرفته است و هرگونه افزایش نیرو نیز باید با نظر و موافقت پارلمان باشد. 
الزاملی در عین حال تاکید کرد: درحالی که پارلمان بر اخراج کامل نیروهای خارجی از خاک عراق رای داده است، این کشور نیازی به ورود هیچ گونه نیروی خارجی ندارد.
الزاملی این مطلب را پس از آن بیان کرد که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو پنجشنبه گذشته در پایان نشست وزیران دفاع این ائتلاف نظامی به طور رسمی اعلام کرد که ناتو تصمیم گرفته تا شمار پرسنل خود در عراق را هشت برابر کرده و از ۵۰۰ نفر به چهار هزار نفر افزایش دهد.

دبیرکل ناتو در کنفرانس مطبوعاتی خود گفته بود: "ناتو تصمیم به توسعه ماموریت های خود در عراق به درخواست دولت عراق گرفته و با احترام به حاکمیت عراق اجرا خواهد شد".
در همین حال، «جسیکا آل مک نولتی» سخنگوی پنتاگون نیز جمعه گذشته به شبکه تلویزیونی «سی. ان. ان» آمریکا گفت: واشنگتن در روند شکل دهی به نیروی (جدید) ناتو در عراق مشارکت خواهد کرد و با سهم عادلانه ای در این ماموریت فراگیر و مهم سهیم خواهد شد.
این تصمیم ناتو درحالی انجام می گیرد که شماری از نمایندگان پارلمان، سیاستمداران، تحلیلگران و شخصیت های دینی عراق طی روزهای اخیر از توسعه ماموریت ناتو و افزایش شمار نیروهای آن در این کشور انتقاد کرده و آن را "اشغالگری جدید تحت عنوانی بین المللی" توصیف کرده و گفته اند که "ساختار ناتو را نیروهای آمریکایی تشکیل می دهند و این سازمان تحت فرماندهی آمریکا قرار دارد و از این رو، آمریکا از این دریچه، بدنبال باقی ماندن در عراق در پوشش جدیدی است".
برخی نمایندگان پارلمان عراق نیز گفته اند که دولت عراق بدون کسب موافقت پارلمان نمی تواند چنین افزایشی را انجام دهد.
«قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق جمعه شب در توییتی نوشته بود: "پیمان ناتو در عراق با موافقت دولت عراق و هماهنگی با آن کار می کند و ماموریتش مشورتی- آموزشی است و نه رزمی".
وی افزود: "با کشورهای جهان همکاری می کنیم و از تجربیات آنها در مشورت دهی و آموزش برای تقویت امنیت استفاده می کنیم و درباره تعداد مشاوران تا این لحظه توافقی صورت نگرفته است".
در اولین واکنش به این مخالفتها نسبت به تصمیم ناتو برای افزایش ۸ برابری نیروهای خود در عراق، سرلشکر ستاد «پیر اولسن» فرمانده هیات ناتو در عراق به دیدار قاسم الاعرجی رفت و تاکید کرد که هر گونه توسعه ماموریت این سازمان تنها با موافقت دولت عراق خواهد بود.
الاعرجی در این دیدار گفت: عراق برای استفاده از تجربیات ناتو تلاش خواهد کرد و تبادل تجربیات مهم است، زیرا داعش همچنان تا این لحظه خطر به شمار می رود.
سرلشکر اولسن نیز گفت که وجود هیات ناتو به درخواست دولت عراق بوده و هرگونه توسعه ماموریت آن بنا بر درخواست دولت عراق است و این هیات از عراق در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی حمایت می کند.
درعین حال، فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق آمار اعلام شده درخصوص شمار افزایش نیروهای ناتو در این کشور را دقیق ندانست و نسبت به اعتراضات داخلی در این باره واکنش نشان داد.
سرلشکر «تحسین الخفاجی» سخنگوی فرماندهی ستاد عملیات مشترک عراق درباره اعلام قصد ناتو برای افزایش شمار نیروهایش در این کشور گفت: نیروهای ناتو برای آموزش نیروهای عراقی در این کشور حضور دارند.
وی افزود: آمار مربوط به تعداد نیروهای اضافی ناتو در عراق دقیق نیست.
الخفاجی درباره نیروهای ائتلاف بین المللی موسوم به ضد داعش مستقر در عراق نیز گفت: ماموریت رزمی ائتلاف بین المللی، فقط هوایی است.
شماری از مقامات و سران احزاب و مردم عراق تاکنون در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =