فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی از ناشران یک میلیارد ریال کتاب خرید

بجنورد- ایرنا- معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: این اداره کل به منظور حمایت از ناشران یک میلیارد ریال کتاب در سال جاری خریداری کرد که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش دارد.

رضا رضایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این زمینه حدود پنج هزار جلد کتاب در ۲۴۷ عنوان با موضوعات مختلف از ناشران استان خریداری کرده است.

وی گفت: این میزان خرید در سال گذشته ۶۴۷ میلیون ریال با ۲۳۲عنوان کتاب بوده است.

وی از جمله موضوعات کتاب‌های خریداری شده از ناشران را در زمینه هنر، موسیقی، مذهبی، ورزشی، شعر و شعردفاع مقدس ، کودک و نوجوان عنوان کرد.

وی در ادامه به طرح‌های روستایی در زمینه کتاب اشاره کرد و گفت: ۱۵۵ اثر از ۳۳ روستا و آبادی عشایری استان به دبیرخانه هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ارسال شده بود.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: همچنین در مرحله نهایی هفتمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب خوانی ، سه نفر از استان در ۲ بخش افراد و نگاه ویژه انتخاب شدند که در بخش نگاه ویژه، مریم گریوانی از بجنورد و  زهره همتی از شیروان و در بخش افراد، مصطفی قدوسی از بجنورد انتخاب شدند.

وی افزود: در بخش پایانی این جشنواره مریم گریوانی  کتابدار شهرستان بجنورد در بخش نگاه ویژه برگزیده کشوری شد.

سرانه مطالعه در  خراسان شمالی با میانگین کشوری برابر است. آمار نشر کتاب در کشور نشان می‌دهد که سالانه به ازای هر ایرانی تقریبا ۲ کتاب چاپ می‌شود.

از مجموع ۷۰ کتابخانه عمومی خراسان شمالی ۴۰ باب در مناطق شهری و ۳۰ باب در نواحی روستایی مستقر است.

خراسان شمالی با جمعیت ۸۶۳ هزار نفری، جایگاه نخست سرانه فضای کتابخوانی را به نسبت جمعیت خود در کشور دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha