شینهوا: توافق ایران و آژانس امید عبور از بن‌بست را افزایش داده است

تهران- ایرنا- شینهوا خبرگزاری رسمی چین در گزارشی نوشت: توافق جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) و سازمان انرژی اتمی ایران، علاوه بر اینکه برای رفع مشکلات دوطرف زمان بیشتری خریده است امید مذاکرات دیپلماتیک بین تهران و واشنگتن را برای کاهش تنش ها و عبور از بن بست هسته ای هم افزایش داده است.

به گزاش ایرنا ،شینهوا روز سه شنبه در این تحلیل نوشت: بر اساس این توافق، ایران از امروز ۲۳ فوریه /۵ اسفند ۱۳۹۹/ اجرای اقدامات داوطلبانه پیش بینی شده در برنامه جامع اقدام مشترک ۲۰۱۵ (JCPOA)، معروف به توافق هسته ای ایران را متوقف می کند تا مطابق با قانون تصویب شده در پارلمان این کشور عمل کرده باشد.

گزارش می افزاید: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای پس از سفر دو روزه خود به ایران، به خبرنگاران گفت: در توافق با طرف ایرانی، آژانس انرژی هسته ای فعالیت های تأیید و نظارت لازم خود را تا سه ماه دیگر ادامه خواهد داد. سفر گروسی و توافق سه ماهه با تهران بعد از هشدار کشورهای غربی در مورد کنار گذاشتن قریب الوقوع تعهدات داوطلبانه هسته ای ایران از سوی تهران و پیش از مهلت تعیین شده توسط ایران برای ایالات متحده به منظور لغو تحریم های فلج کننده تهران صورت گرفت.

گزارش با یادآوری اینکه پس از امضای برجام در سال ۲۰۱۵، ایران موافقت کرد که به صورت داوطلبانه به بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای اجازه بازدید دهد نوشت: با این حال، تصمیم ایران برای کنار گذاشتن تعهدات داوطلبانه خود یعنی پروتکل الحاقی آژانس انرژی هسته ای، هشدار غربی ها را افزایش داد.

شینهوا در ادامه نوشت: در واکنش به خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم ها از سوی ترامپ، ایران در ماه مه سال ۲۰۱۹ شروع به کاهش گام به گام تعهدات داوطلبانه خود در این توافق نامه، از جمله افزایش ذخیره غنی سازی اورانیوم با درجه پایین و از سرگیری فعالیت های تحقیق و توسعه مرتبط با هسته ای و آزمایش سانتریفیوژهای پیشرفته کرد. بر همین اساس، فرانسه، آلمان و انگلیس هشدار دادند که این اقدام ایران می تواند باعث اختلاف شود.

گزارش با بیان اینکه با وجود هشدار غربی ها، ایران همچنان تعهدات داوطلبانه هسته ای خود را کاهش داده، آورده است: در ژانویه امسال، ایران فرایند غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را به عنوان بخشی از برنامه استراتژیک خود برای مقابله با تحریم ها که در دسامبر سال ۲۰۲۰ توسط پارلمان تصویب شد، آغاز کرد. مصوبه پارلمان همچنین دولت ایران را موظف کرده است از ۲۳ فوریه (امروز) اجرای پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی هسته ای را متوقف کند.

شینهوا می افزاید: در واکنش به نگرانی های قانون گذاران ایران بر سر این تواق، آژانس انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ دسترسی و بازرسی فراتر از توافق نامه پادمان همانطور که ‌در مصوبه پارلمان ایران آمده است، وجود نخواهد داشت.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: با وجود تمایل دولت جدید ایالات متحده برای تعامل مجدد با ۱ + ۴ (شامل انگلیس، چین، فرانسه، روسیه به علاوه آلمان) و ایران برای احیای برجام، تهران و واشنگتن هفته ها است در بن بست دیپلماتیک آشکار گیر کرده اند که کدام یک از طرفین باید اولین کسی باشد که اقدامات موثر را برای احیای برجام انجام دهد.

تحلیلگر شینهوا به نقل از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران آورده است: جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، سیاست "فشار حداکثری" سلف خود، دونالد ترامپ را فقط با کلمات رد کرده است اما در عمل، او همان روش را دنبال می کند.

پیش از این، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران هم گفته بود که تهران در حال بررسی پیشنهاد اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست غیررسمی ایران و سایر طرف های توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ است که ایالات متحده نیز به عنوان مهمان در آن شرکت می کند. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم روز دوشنبه گفت: ایالات متحده ابتدا باید تعهدات خود را در مورد توافق هسته ای ۲۰۱۵ اعلام کند تا بتواند به توافق بازگردد. واشنگتن مجبور است تحریم های ضد ایران را برداشته، تا بتواند در چارچوب برجام وارد گفت و گو شود.  

شینهوا در پایان این گزارش به نقل از کارشناسان مسایل سیاسی نوشته است به نظر می رسد که اوضاع بحرانی و سخت خواهد بود «اما هنوز هم می توان امیدوار بود».

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha