ربیعی: تحت تاثیر فضای احساساتی قرار نخواهیم گرفت

تهران-ایرنا- سخنگوی دولت تاکید کرد: سیاست دولت بر اساس قوانین و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده و قطعا تحت تاثیر فضای احساساتی قرار نخواهیم گرفت و آنچه در این روزها مشاهده می‌شود خللی در اراده دولت در آنچه فکر می‌کند به نفع و مصلحت مردم و زندگی و معیشت آنها است، وارد نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری و در پاسخ به خبرنگاران درباره مذاکرات اروپایی‌ها برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک با آمریکا با بیان اینکه مذاکرات بین ایران و آمریکا تنها در چارچوب برجام اتفاق می‌افتد، گفت: از آنجا که آمریکا هنوز  به برجام بازنگشته، نمی‌تواند از ساختار و چارچوب درون آن بهره گیری کند؛ پیشنهاد طرف‌های اروپایی برای برگزاری نشست غیررسمی به منظور گفت و گو و مذاکره ایران و چهار به اضافه یک با آمریکا به عنوان مهمان است.

وی با خوب ارزیابی کردن اقدامات جوسپ بورل، ادامه داد: ما این اقدامات را در چارچوب تلاش‌های ایشان برای حفظ برجام می‌دانیم و دعوت از دولت‌های ناظر در چارچوب برجام پیش‌بینی شده بود و برای آن مقررات خاصی تعیین شده است.

هنوز تصمیمی درباره نشست کمیسیون مشترک گرفته نشده است

ربیعی افزود: طبق پیوست چهارم برجام، حضور یک دولت باید با اجماع به تصویب برسد و دولت ناظر خارج از این توافق حق شرکت در نشست را نخواهد داشت. هنوز تصمیم نهایی در دولت گرفته نشده و این تصمیم بستگی به متقاعد شدن ما دارد که آیا شکل‌گیری این گفت‌و گو می‌تواند به آمریکا برای انجام کامل تعهداتش کمک کند یا نه.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این نشست احتمالی صرفاً برای تکرار روشن مواضع صریح ما و دیگر طرف‌ها است و به هیچ وجه مذاکره و چانه زنی در کار نخواهد بود. بنابراین این موضوع در دست بررسی کارشناسی است و اینکه دستور کار مشخص و صرفاً در محدوده انجام تعهدات برجامی توسط همه کشورها است.

ربیعی در پاسخ به ایرنا مبنی بر تدوین آیین‌نامه اجرایی از سوی دولت برای قانون اقدامات راهبردی لغو تحریم‌ها و اقدامات عملی دولت در این زمینه، شاهد تجمع عده‌ای در مقابل سازمان انرژی اتمی بوده ایم و ارزیابی شما چیست، گفت: همه تشکل‌ها و افراد در قانون اساسی از حق اظهارنظر آزادانه برخوردارند و به نوبه خود در دولت حق اظهار نظر را برای همگان قائل هستیم و به آزادی بیان اعتقاد داریم.

وی افزود: بنابراین اینگونه اظهار نظرها نه تنها جای هیچ نگرانی نیست بلکه به شادابی فضای سیاسی کشور کمک می‌کند و اینکه همگان بتوانند فرصت‌هایی برای اظهار نظر در چارچوب مقررات قانونی داشته باشند، بسیار خوب است.

سخنگوی دولت با اشاره به وجود پیچیدگی‌هایی در مذاکرات هسته‌ای، اظهار کرد: باید با عقلانیت تمام و پرهیز از شعارزدگی عمل کنیم. به نظرم این‌گونه تجمعات حق همه است اما در مواضعی که از تریبون‌های رسمی اتخاذ می‌شود قطعاً دنبال کردن این موضع بدون شعار و بر اساس یک خرد جمعی که همه ارکان به آن رسیده‌اند، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است .

 آنچه این روزها مشاهده می‌شود خللی در اراده دولت وارد نخواهد کرد

ربیعی تصریح کرد: در عین حال سیاست دولت بر اساس قوانین و رهنمون‌های مقام معظم رهبری بوده و قطعا تحت تاثیر فضای احساساتی قرار نخواهیم گرفت و آنچه در این روزها مشاهده می‌شود خللی در اراده دولت در آنچه فکر می‌کند به نفع و مصلحت مردم و زندگی و معیشت آنها است، وارد نخواهد کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دولت همواره با درک عمیق از شرایط بین‌المللی و منافع ملی تلاش کرد با حفظ استقلال و عزت کشور ضمن مرتفع ساختن شر بدخواهان نظام مانند دولت ترامپ، در سایه ایستادگی، مقاومت و تدبیر منافع مردم را تامین کند و حق حیات، پیشرفت و سلامت ایرانیان را در این میان حفظ کند.

وی ادامه داد: دولت همواره مصالح نظام را در نظر داشته و از همگان به ویژه نخبگان دارای تریبون این انتظار را داریم به رفع مشکلات مردم بیندیشند و با کمی صبر و اندیشه از بیان و رفتار و جملات هیجان‌زده اجتناب کنند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که دولت جمهوری اسلامی تا چه حد اختیار تعامل با دولت آمریکا را دارد و گام عملی و راهبردی در این راستا چیست، گفت: این ما نیستیم که باید با آمریکا همراهی کنیم بلکه آمریکاست که باید اقدامات خود را با قوانین و مقررات بین‌المللی همراه کند و آن طور که رییس‌جمهور آمریکا اقرار کرده با برگشت به جامعه بین‌الملل و هنجارهای بین‌المللی باید احترام بگذارد.

وی با اشاره به اظهارات چند روز پیش خود درباره لغو تحریم‌ها گفت: من گفته بودم ما با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم به رغم کش و قوس‌های دیپلماتیک که مقدمه ابتکار روابط دیپلماتیک است، این مسیر تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت.  

ربیعی در تبیین موضع خود تصریح کرد: اول اینکه اطمینان از شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا و اینکه راهی جز بازگشت به برجام، اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و لغو کامل تحریم‌ها نیست. دوم اطمینان نسبت به اراده ما برای استقبال از مسیرهای دیپلماتیک و همچنین ائتلاف در پیگیری راه حل‌های سیاسی که به پیمان‌شکنی آمریکا خاتمه دهد، در صورتی خواهد بود که آمریکا آماده نشان دادن حسن نیت خود باشد. سپس خواهیم دید ایران هیچ زمانی را

برای برداشتن گام‌های متقابل مبتنی بر حسن نیت تلف نخواهد کرد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اتفاقی که برای ترامپ افتاد و جامعه جهانی او را تنها گذاشت، یکی از اتفاقاتی است که الان آمریکا باید درنظر داشته باشد و با قواعد بین‌المللی همکاری کند و با زیر پا گذاشتن تحریم‌هایی که خود قبول داشته‌، حسن نیت خود را نشان دهند.

 تدابیر دولت برای مهار کرونا در خوزستان/ اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال برای تامین نیازهای استان

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره افزایش شیوع کرونا در خوزستان و برنامه دولت برای مهارکرونا در این استان گفت: برداشت‌های متعددی از مفهوم قرنطینه وجود دارد. طبق آنچه که در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شده است، دستورالعمل‌هایی متناسب با قرار گرفتن مناطق در هر رنگ در استان‌ها اجرا می‌شود.

وی افزود: ممنوعیت‌های اعمال‌شده برای هر شهر هم، متناسب با آن رنگ است یا اینکه در هر کشور با توجه به شرایط خاص خود، مقررات و محدودیت به نحوی متناسب اعمال می‌شود. الگوی اتخاذ شده از سوی ستاد ملی هم بنابر تجارب جهانی اتخاذ شده است.

ربیعی با بیان اینکه بهترین راه مقابله با کرونا از هر نوع  و تیپ آن، اعمال محدودیت‌های هوشمند و پلکانی مبتنی بر ارزیابی ریسک بیمار در هر منطقه است، اظهار کرد: این مهم، به ویژه در ایران با دقت و جدیت، اعمال شده و طبیعتا ادامه مسیر، میزان و نوع محدودیت‌ها نیز تابعی از آن خواهد بود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: در مورد خوزستان و وضعیت قرمز این استان، تصمیماتی اتخاذ شده است که بستن مرزها میان ایران و عراق، یکی از آنها است. مرزهای مسافری خوزستان بسته شده تا شرایط برای انجام تست در مناطق مرزی فراهم شود. علاوه بر این تنها یک سوم کارمندان در شهرهای قرمز باید در محل کار خود حاضر شوند و به جز دستگاه‌های امدادرسان همه ادارات موظف به رعایت این دستورالعمل هستند و هیچ دستگاهی حق تفسیر این دستورالعمل را ندارد. 

به گفته وی، بنابر تصمیم ستاد کرونا در اهواز قرار است مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان کمک شود تا بتوان برخی از نیازها را تامین کرد. همچنین افرادی که تست کرونای جهش یافته انگلیسی آنان مثبت شده، به همراه خانواده شان کاملا قرنطینه شده ‌اند.

مجلس هنوز لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت را اعلام وصول نکرده است

ربیعی همچنین درباره عملکرد دولت در زمینه لایحه منع خشونت علیه زنان، درج نام مادران در کارت ملی و ارائه خدمات درمانی به زنان معتاد و بی خانمان، اظهار کرد: دولت لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت را حدود یک ماه قبل تصویب و برای طی تشریفات قانونی توسط رییس جمهوری، به مجلس ارسال کرد اما تاکنون با وجود پیگیری‌های متعدد،‌ متاسفانه اعلام وصول نشده است.

وی ادامه داد: دولت جهت تبیین لایحه، تاکنون سه نشست تخصصی در تهران و سه جلسه در قم برگزار کرد و چون لایحه، اجماع دولت و قوه قضاییه است، ‌انتظار می‌رود مجلس اقدام لازم را انجام بدهد.

سخنگوی دولت با اشاره به اقدامات دولت برای حمایت از زنان در معرض اعتیاد، گفت: معاونت و ستاد مقابله با مواد مخدر، ۲ دوره توان‌افزایی برای زنان و خانواده‌های در معرض آسیب اعتیاد، در نقاط پر آسیب کشور در حال اجرا دارد. همچنین دو طرح ارتقای تاب‌آوری اجتماعی و گفت‌و گوی ملی خانواده، برای خانواده‌های زندانیان و جوامع در معرض اعتیاد نیز اجرا می شود.

وی ادامه داد: طرح مرکز مادر و کودک که از سال ۹۶  به اجرا درآمده، تاکنون توانسته به ۶۹۷ زن در تهران برای بهبود و ارتقای توانمندی‌های روانی اجتماعی کمک کند. همچنین طرح مرکز توانمندسازی و جامعه‌پذیری، برای ایجاد مکانی امن برای زنان بهبود یافته از اعتیاد و بازگشت به خانواده و اجتماع از سال ۹۴ اجرا شده که در نتیجه آن، ۸۳۰ نفر خدمات دریافت کرده ‌اند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهوری تصریح کرد: در طرح مرکز بهبود و بازتوانی اختلال مصرف مواد  نیز که از سال ۹۲ توسط دولت در ۲۵ استان به اجرا درآمده، حدود ۷۴ هزار نفر درمان شده و به خانواده و اجتماع بازگشته‌اند. مراکز کاهش آسیب اعتیاد هم طرح دیگری است که آن هم از سال ۹۲ به اجرا درآمده و با هدف کاهش بیماری‌های منتقله از راه تزریق و رفتارهای پرخطر در زنان مصرف کننده مواد، به بیش از ۱۵۶ هزار نفر در ۳۰ استان خدمت رسانی کرده‌اند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: نکته قابل تامل این است که این طرح‌ها تا قبل از شروع به کار دولت تدبیر و امید وجود نداشت و با آغاز به کار دولت یازدهم، برنامه‌ریزی‌ها برای اقدامات فوق آغاز شد و طرح‌های مورد اشاره همچنان در حال اجرا است.

ربیعی قانون صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را نمونه دیگر طرح‌های حمایتی دولت از زنان عنوان کرد و افزود: تاکنون بیش از ۵۵ هزار نفر از فرزندان زیر ۱۸ سال و بیش از ۳۳ هزار  نفر فرزند بالای ۱۸ سال در سایت مربوطه پیش ثبت نام کرده‌اند که از این حدود ۱۵ هزار پرونده به مراجع مربوطه جهت استعلام ارسال و بیش از ۶۰۰ شناسنامه صادر شده است.

 وی خاطرنشان کرد: هیچ گونه صف انتظاری برای دریافت شناسنامه وجود ندارد و بلافاصله بعد از تشکیل پرونده اقدامات لازم برای صدور شناسنامه انجام می‌شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری درباره افزودن نام مادر روی کارت ملی، گفت: با توجه به موانع زمانی و مالی که در حال حاضر وجود دارد، یک نظر کارشناسی توسط همکاران ما در وزارت کشور در حال بررسی است مبنی بر اینکه پس از اصلاح آیین‌نامه اجرایی مربوطه درخصوص اطلاعات چاپی روی کارت، برای متقاضیان کارت ملی از تاریخ ۱۴۰۱/۱/۱ به بعد، شامل نام مادر هم باشد.

 وزارت کشور صرفا مسئول ابلاغ صورت‌جلسه انحلال جمعیت امام علی(ع) بوده است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره درخواست انحلال جمعیت امام علی (ع) توسط وزارت کشور گفت: توجه به سازمان‌های مردم‌نهاد و تقویت و توسعه آنها یکی از سیاست‌های راهبردی دولت و به عنوان یک اصل مهم و حیاتی است و دولت همواره از گسترش سازمان های مردم نهاد و افزایش نقش و کارکرد آنها در جامعه حمایت کرده است.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: از ابتدای انقلاب تا سال ۹۲ حدود ۴ هزار ۳۰۰ تشکل خیریه عضو سازمان بهزیستی فعال بودند و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ سمن و خیریه مجوز فعالیت داده شد و درحال حاضر فقط در حوزه خیریه های سازمان بهزیستی بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ سمن فعالیت می کند. ۶هزار و ۸۰۰  مجوز هم توسط وزارت کشور صادر شده و در مجموع با احتساب سایر دستگاه‌های مسوول، ۲۲ هزار تشکل از دولت مجوز دریافت کردند.

ربیعی با اشاره به اینکه دولت بر حمایت از نهادهای میانجی اجتماعی به عنوان یک اصل باور دارد و از گسترش نقش زنان و جوانان در تشکل‌ها استقبال می‌کند، ‌گفت: در مورد تشکل مد نظر سوال شما نیز وزارت کشور بیانیه‌ای صادر کرده است. در این مورد خاص، برای مدیران موسسه پرونده قضایی تشکیل شده و با توجه به اینکه برخی قوانین تصمیم‌گیری درباره مجوز سمن‌ها توسط شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم نهاد، اتخاذ می‌شود، وزارت کشور صرفا مسوول ابلاغ صورت‌جلسه این شورا است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت حفظ تشکل ها، تمهیدی اندیشیده شده تا فعالان دفاتر و شعب این تشکل برای آسیب ندیدن جامعه هدف، در سطح استان‌ها به فعالیت خود ادامه داده و مجوز استانی دریافت کنند. این یعنی همه اعضا و داوطلبان دفاتر نمایندگی و شعب این جمعیت در استان‌ها در صورت انحلال جمعیت می‌توانند با ایجاد یک تشکل مردم نهاد مستقل از آن جمعیت به فعالیت‌های خود در چارچوب مقررات ادامه دهند.

تصمیمات شورای عالی کار ۲۹ اسفند اعلام می‌شود/ نگران معیشت کارگران هستیم

سخنگوی دولت با اشاره به موضع دولت درباره دستمزد ۱۴۰۰ کارگران گفت: جلسات کمیته مزد با شورای عالی کار به طور منظم تشکیل شده و به شهادت جامعه کارگری، کارگران در این هشت سال در جلسات حضور پیدا کرده و اعتراض کردند و جلسات هم بسیار منظم برگزار شده است.

وی ادامه داد: مذاکرات نمایندگان کارگران و کارفرمایان در این مرحله انجام می‌شود و دولت طرف مذاکره اصلی نیست بلکه دو گروه کارفرمایی و کارگری در حال مذاکره با یکدیگر هستند و تا نیمه دوم اسفند برای بررسی کامل تر و دقیق‌تر مشخص شدن نرخ تورم فرصت است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: در شورای عالی کار معمولاً ۲۹ اسفند این تصمیمات طبق ماده ۱۶۸ قانون کار اتخاذ می شود به نظرم هنوز فرصت است و بحث‌ها در حال پیگیری است. قطعاً ما نگران معیشت جامعه کارگری هستیم و تمام تلاش به کار گرفته می‌شود تا تصمیماتی گرفته شود که هم به تولید لطمه نخورد و ادامه حیات دهد و هم در شرایط فعلی با توجه به مشکلاتی که از سال ۹۷ به  کشور وارد شد و کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی که متأثر از این شرایط قرار گرفتند، دریافتی بهتری داشته باشند.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز نظارت و ارزیابی اجرای سیاست‌های کلی نظام از نحوه اجرای سیاست‌های کلی نظام توسط دولت گفت: آنچه که از سخنان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتشر شده، درخواست ایشان برای توجه جدی و بیش از پیش به سیاست‌های کلی نظام در روند تقنینی و اجرایی کشور بوده است.

وی افزود: او در این جلسه گفت که متاسفانه در روند اجرایی سیاست‌های کلی نظام و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی دستگاه‌های مختلف، گاهی قوانینی مغایر یا با کمترین میزان انطباق با سیاست‌های کلی دیده می‌شود که چندان مطلوب نیست و باید نسبت به افزایش ضمانت‌های اجرایی سیاست‌های کلی نظام اقدامات موثرتری انجام شود. حتی در سایت مجمع هم چنین جمله ای وجود ندارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه من ندیدم ایشان دولت را متهم به عدم اجرای سیاست‌های کلی کرده باشد، گفت: دولت همیشه به سیاست‌های کلی نظام و اسناد بالادستی توجه داشته و اساسا همه قوانین با توجه به سیاست‌های کلی نظام در نظر گرفته می‌شود و دولت هم مجری قوانین است.

وی اضافه کرد: به این حقیقت هم باید توجه کرد که بیشتر این سیاست‌ها قبل از هفت سال گذشته تصویب شده که ما در شرایط عادی به سر می‌بردیم. این دولت با وجود قرار گرفتن در دوران جنگ اقتصادی و نیز شرایط کرونا که اقتصاد جهانی را متاثر و کوچک کرده، همه اهتمام و تلاش خود را به کار گرفته است.

ربیعی بر اجتناب از کلی گویی و اعلام دقیق اینکه کدام سیاست تبدیل به قانون شده، اجرا نشده است، تاکید کرد.

تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی قبل از پایان سال در کشور آغاز می‌شود

سخنگوی دولت درباره راه‌اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک وی گفت: طبق تفاهم به عمل آمده و به لطف زیرساخت‌های موجود در کشور، تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی با مشارکت بخش خصوصی ایران با موسسه گامالیا روسیه قبل از پایان سال با انتقال دانش فنی و سل‌بانک به ایران آغاز خواهد شد.

وی افزود: بعد از دست کم ۴۵ روز محصول نهایی در دسترس قرار خواهد گرفت و ایران یکی از پنج سانتر تولید اسپوتنیک وی خارج از مرزهای روسیه خواهد بود.  پیش بینی می‌شود افزون بر ۴۰ میلیون دوز ظرفیت سالانه این خط تولید باشد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه فاز دوم مطالعه بالینی واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران نیز با موفقیت و با اشراف انستیتو پاستور ایران در هاوانا در حال انجام است، گفت: فاز ۳ نیز همزمان در ایران و کوبا در هفته‌های آتی انجام می‌شود و درصورت موفقیت، تولید این واکسن همزمان در ایران و کوبا از میانه بهار کلید می‌خورد. 

ربیعی در پاسخ به سوالی در رابطه با تعداد سانتریفیوژهای نصب شده نسل جدید در نطنز و فوردو، گفت: تعداد سانتریفیوژهای نصب شده نسل جدید در فردو و نطنز در حال حاضر ۴۹۲ نسل جدید آی .آر.۲.ام است که گاز هم به آنها تزریق شده و در حال نصب ۴۹۲ ماشین دیگر نیز از همین نسل هستیم که ان شاءالله تا یک ماه دیگر تکمیل می‌شود.

سخنگوی دولت گفت: دو زنجیره کامل IR۴ هم نصب شده است و زیر ساخت دو زنجیره سانتریفیوژ نسل جدید IR۶ هم در فردو در حال تکمیل و نصب روی ماشین‌ها است. البته با توجه به اینکه روند نصب در حال افزایش روز به روز است ممکن است این آمار تغییر کند. ممکن است امروز که این آمار را اعلام کردم، این آمار تغییر کرده باشد. البته تمام اقدامات ما مطابق با قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در حال انجام است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha