تزریق فاز اول تست انسانی رازی کوو پارس از اوایل هفته آینده آغاز می‌شود

تهران- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: تزریق مرحله اول تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با نام "رازی کوو پارس" به داوطلبان به احتمال زیاد اوایل هفته آینده آغاز خواهد شد.

دکتر محمد حسن فلاح مهرآبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: سایت ثبت نام داوطلبان این طرح مطالعاتی از شب دوشنبه باز شده و تا دیروز حدود ۱۰۰ داوطلب در این سامانه ثبت نام کردند که از بین آنان افرادی برای ورود به این طرح مطالعاتی انتخاب خواهند شد.

وی تعداد داوطلبان فاز اول تست انسانی این واکسن را ۱۳۳ نفر اعلام کرد و گفت: ۱۳ نفر در گروه اول و بقیه هم در چهار گروه ۳۰ نفره وارد این طرح مطالعاتی خواهند داشت.

فلاح ادامه داد: از داوطلبان هم آزمایشاتی گرفته می شود تا آنان برای ورود به این مطالعه انتخاب شوند که این آزمایش حدود ۷۲ ساعت زمان می برد. اگر بتوانیم امروز این آزمایش را از آنان بگیریم، تا شنبه هم جواب آزمایش ها را به ما بدهند، در کوتاه ترین زمان ممکن واکسن به داوطلبان تزریق می شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو تائیدیه نمونه های تزریق انسانی واکسن کرونای ساخت این موسسه به داوطلبان را صادر می کند، گفت: سازمان غذا و دارو در حال آزمایش روی نمونه های ارسالی بود که این کار قدری طول کشید.

به گزارش ایرنا، واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که روز دوشنبه (۲۰ بهمن ماه) در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مستقر در کرج رونمایی شد.

این واکسن به عنوان اولین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کووید- ۱۹، توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید شد.

موسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است، برای تولید آن استفاده کرد.

این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را تمام کرد، در اردیبهشت دوزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان صورت گرفت.

واکسن کووپارس رازی تحت رهبری وزارت بهداشت و با کار کارشناسی دقیق سازمان غذا و دارو انجام شده است. با تصویب کمیته ملی اخلاق، آزمایش انسانی این واکسن به زودی روی ۱۳ نفر در بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران آغاز می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha