تبدیل زوائد نفتی به روغن سبز توسط یک شرکت دانش بنیان

تهران- ایرنا- یک مجموعه‌ دانش‌بنیان با مطالعه و تحقیق روی انواع مواد روغنی و نفتی، محصولات جانبی پالایشگاهی، پتروشیمی، شیمیایی و همچنین ضایعات حاصل از این صنایع که در محیط رها شده، آنها را به محصولاتی کاربردی در صنایع نفت، روغن، پتروشیمی و شیمیایی تبدیل کرد.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محصولات سبز به کالاهایی گفته می‌شود که دوستدار محیط‌زیست یا به عبارتی فاقد آلایندگی برای محیط پیرامون هستند. روغن فرآیند لاستیک سبز نیز از جمله محصولات روغنی مورد استفاده در صنعت تایر و لاستیک است. این روغن‌ها برای اینکه دارای شاخصه‌های زیست‌محیطی بالایی هستند در کشورهای تراز اول جهان و اروپایی و برندهای معتبر لاستیک و تایر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

این شرکت به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان صنعتی در حوزه روغن‌های صنعتی موفق شد در کنار تولید محصولات روغنی با فرآیندهای سازگار با محیط‌زیست و به‌کارگیری دانش و فناوری داخلی، در تولید روغن‌های فرآیند لاستیک سبز منطبق با استانداردهای روز دنیا ورود کند.

مسعود حکیم داود، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: روغن‌های فرآیند لاستیک از محصولات عمده این شرکت است،  بیشتر روغن‌های تولید شده در شرکت به عنوان روغن فرآیند در صنعت تایرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: این محصول در حوزه تولید لاستیک انواع خودرو، کامیونت و ماشین‌آلات راه‌سازی، تولید ماکروویوها، اتصالات لوازم خانگی مانند ماشین‌های لباسشویی، ظرفشویی و غلتک‌های لاستیکی کاربردی است.

این فعال فناور ادامه داد: با تلاش متخصصان و پژوهشگران از مواد زاید نفتی و برخی محصولات جانبی پالایشگاه‌های روغن، محصولی تولید می‌کنیم که دوست‌دار محیط زیست است. این روغن‌های پایه، محصولی منطبق با استانداردهای روز دنیا و دوستدار محیط‌زیست هستند که در صنایع لاستیک و تایرسازی تحت عنوان روغن فرآیند لاستیک سبز شناخته می‌شوند.

این فعال فناور ادامه داد: مواد زاید نفتی به دلیل ترکیبات اسیدی، آروماتیک بالا، خاک و آب را تبدیل به پسماند می‌کنند و به مرور وارد سفره‌های آب زیرزمینی می‌شوند و مسائل و مشکلات عدیده‌ای را برای محیط زیست ایجاد می‌کنند. اما روغن‌های تولیدی شرکت محصولات دوستدار محیط‌زیست هستند و از این اتفاقات و خسارات پیشگیری می‌کنند.

وی تصریح کرد: روغن‌های فرآیند لاستیک، سنگین و CBFS مورد مصرف صنایعی همچون لاستیک‌سازی بعد از تبدیل به دوده کربن سیاه در صنایع دوده‌سازی است. در حال حاضر علاوه بر تامین بازارهای داخلی توانسته است در جنگ اقتصادی و تحریمی به عنوان یک بازوی صادراتی و ارزآور در صحنه به عنوان یک شرکت صادراتی موفق عمل کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha