آمریکایی‌ها و غربی‌ها در جنگ تحمیلی حقوق بشر را زیر پا گذاشتند

تهران - ایرنا - رئیس قوه قضاییه گفت: باید نقض حقوق انسان‌ها توسط آمریکایی‌ها و غربی‌ها را در دوران دفاع مقدس به جهانیان ارائه کنیم و برای مردم سراسر جهان تبیین کنیم که آمریکایی‌ها و غربی‌ها چگونه در زمان جنگ تحمیلی برای دستیابی به امیال و بر مبنای شیطنت‌های خود، حقوق بشر را زیر پا گذاشتند.

به  گزارش روز سه شنبه ایرنا  از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس ضمن گرامیداشت ولادت حضرت علی (ع) و با اشاره به روایت‌های متفاوتی که از حوادث در طول تاریخ وجود دارد، افزود: زمانی جهل در مقابل عقل و زمانی در مقابل علم است و جاهلیت مدرن در مقابل تعقل است.

رئیسی اظهارداشت: امروز جامعه و جوامع بشری باید قدرت تعقل و تحلیل پیدا کنند تا نظام سلطه به نام حمایت از مردم، به دنبال منافع خود نباشد و کشور و مردمی را بیچاره کند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در صورتی که جریان دفاع مقدس خوب تبیین شود کما اینکه خاطرات نوشته و فیلم‌ها و مستنداتی تهیه شده و بخش حفظ آثار و نشر دفاع مقدس اقدامات خوبی انجام داده است؛ اما اگر به برخی از جریاناتی که در عالم صورت گرفته و فیلم‌هایی که ساخته شده نگاه کنیم، با آنچه که ما کردیم تفاوت دارد.

وی ادامه داد: بسیار کار شده و بسیار باید کار شود. باید جریان دفاع مقدس، انقلاب شکوهمند اسلامی و ایستادگی ملت ایران بیشتر از این به تصویر کشیده شود و به عالمیان و عصرها و نسل‌ها معرفی گردد؛ چون امروز جاهلیت مدرن نمی‌خواهد نسل جوان، دانشجو و طلبه ما قدرت تحلیل پیدا کند، لذا می‌خواهد روایت خود را منتقل و راوی گیری کند.

رئیسی یادآور شد: در دوران جنگ تحمیلی، صدام مباشر بود، اما ضرورت دارد نقش شریکان جرم نیز در آن دوران تبیین شود و باید شرکای جرم در آن دوران به عالم معرفی شوند.

وی با بیان اینکه فهرست کمک‌های سیاسی، تسلیحاتی و مالی ارائه شده به صدام توسط غربی‌ها در دوران جنگ تحمیلی فهرست بلند بالایی است، افزود: در صورت تنظیم کیفرخواست و قید تمامی جرایم آمریکایی‌ها و برخی دیگر از کشورهای مدعی غربی نظیر آلمان و فرانسه در دوران جنگ تحمیلی، شاهد خواهیم بود که این کیفرخواست بسیار قطور و بلند خواهد بود و این کیفرخواست باید پیش روی همه حقوقدانان در عالم قرار گیرد تا آن‌ها احساس شرمندگی کنند.

رئیس قوه قضاییه اظهارداشت: مدعیان حقوق بشر و حقوقدانان در عالم باید به کنار بستر جانبازان و ایثارگران جنگ تحمیلی ما بروند و مشاهده کنند که این قهرمانان چگونه ۳۰ سال است بر روی بستر و تخت نشسته‌اند و عوارض و دردهای حاصل از بمباران‌های شیمیایی و سلاح‌های عصبی را تحمل می‌کنند و پرستاران آن‌ها که همان مادران و همسرانشان هستند در کنار این عزیزانشان سختی‌ها را می‌گذارند.

رئیسی تأکید کرد: ما در دستگاه قضایی همانطور که در قبال همه پرونده‌ها و تضییع حقوق‌ها مسئولیت داریم نسبت به این پرونده بزرگ نیز که مدعی آن هزاران و میلیون‌ها نفر از انسان‌های آزاده مورد آسیب قرار گرفته هستند، خود را مسئول می‌دانیم؛ اگرچه به لحاظ سلطه‌گری نظام سلطه شاید در حال حاضر زمینه دادرسی عادلانه برای پیگیری و احقاق حق ایثارگران و جانبازان آسیب دیده ما از جنگ تحمیلی در عرصه جهانی وجود نداشته باشد، اما قطعاً این جنایت صورت گرفته با مشارکت کشورهای سلطه‌گر قطعاً باید در یک محکمه عادلانه مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه امروز مطالبه‌گری نسبت به حقوق ملت ایران درباره دفاع مقدس امر عقلانی، شرعی و قانونی است، افزود: در این میدان نباید به هیچ عنوان سستی و تردید ایجاد شود زیرا پیگیری این موضوع بسیار مهم است و باید برای همه عصرها و نسل‌ها گفت که جریان دفاع مقدس جریان جنگ اراده‌هاست یعنی اراده‌ای که می‌خواهد مستقل و آزاد زندگی کند و جریانی که می‌خواهد بر زندگی او مسلط شود و می‌خواهد تمام مقدرات را او بدست گیرد.

رئیس قوه قضاییه  اظهارداشت: اراده سلطه‌گر به دنبال پیدا کردن سلطه است و اراده نیروهای مسلح و بسیجیان دلاور متکی به اراده ذات مقدس حضرت حق است. این دو اراده باهم می‌جنگند و هشت سال جنگ تحمیلی برای آن بود که نظام اسلامی شکل نگیرد و از شکل‌گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی جلوگیری کنند بنابراین باید موضوع جنگ اراده‌ها به جوانان و نسل‌ها معرفی شود.

رئیس دستگاه قضا گفت: میدان دفاع مقدس، میدان رسوایی نظام سلطه است و هر نفسی که جانبازان و ایثارگران می‌کشند استیضاح جریان مدعی حقوق بشر در عالم است.

رئیسی افزود: امروز میدان دفاع مقدس باید به استیضاح مدعیان دروغین حقوق بشر در عالم تبدیل شود و این بدست توانای سرداران و افسران و درجه‌داران رزمنده‌ای است که در میدان حضور پیدا کردند و به خوبی می‌توانند روایتگر باشند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: امپراطوری رسانه‌ای دشمن امروز به دنبال جاهلیت مدرن است و جاهلیت مدرن امروز چند تفاوت نسبت به جاهلیت قدیم دارد و مسلح به سلاح علم و فناوری و امپراطوری رسانه‌ای گسترده دشمن است. قدرت‌هایی به دنبال آن هستند که این جاهلیت مدرن را در عالم ایجاد کنند.

رئیسی افزود: تبیین موضوع جنگ تحمیلی از ناحیه حقوقدانان بسیار مهم است تا مستند حقوقی این جنایات را ذکر، تدوین و ترسیم کنند و افکار عمومی جوامع را نسبت به این قضیه روشن کنند.

همه حقوقدانان عالم باید علیه تروریسم دولتی فریاد کنند

رئیس دستگاه قضا گفت: آمریکا رسماً اعلام می‌کند ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را انجام داده است؛ حال وظیفه حقوقدانان عالم چیست، آیا کسانی که حقوق خوانده‌اند باید در این رابطه ساکت بنشینند، همه حقوقدانان عالم باید علیه تروریسم دولتی فریاد کنند.

رئیسی یادآور شد: حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم است؛ رسماً وزیر خارجه آمریکا اعتراف کرد که داعش مولود آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و نظام صهیونیستی است، حال کسانی که در مقابل داعش صف آرایی می‌کنند و ظرفیت منطقه را به کار می‌گیرند تا داعش را زمین‌گیر کنند، در حالی که باید مورد تشویق همه عالم قرار گیرند را ترور می‌کنید.

وی گفت: این پژوهشگاه و ستاد مشترک نیروهای مسلح انشالله این رسالت عظیم را به عهده خواهد داشت تا نقشی که امروز تروریسم دولتی و نقشی که ناقضان حقوق انسان در عالم به نام دفاع از حقوق بشر دارند را تبیین کند.  ما طالب عدالت هستیم و یقین داریم روزی ستمگران و نظام سلطه گرفتار خواهند شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =