بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه های چین

تهران- ایرنا- رسانه های چین از جمله شینهوا خبرگزاری رسمی و «سی جی تی ان» تلویزیون جهانی این کشور ضمن بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع خبرگان رهبری، این اخبار را در صدر گزارش های خود قرار دادند.

به گزارش ایرنا، «سی جی تی ان» تلویزیون بین المللی چین روز سه شنبه در گزارشی نوشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران روز دوشنبه با یادآوری اینکه «در مساله هسته‌ای عقب‌نشینی نخواهیم کرد» تاکید کرده اند که جمهوری اسلامی می تواند در صورت لزوم غنی سازی اورانیوم را به ۶۰ درصد برساند.

گزارش می افزاید: رهبر ایران گفتند حد غنی سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و ما در حدی که لازم باشد و کشور در اهداف دیگر به آن نیاز داشته باشد عمل خواهیم کرد.

تلویزیون چین می گوید بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، تنها چند ساعت پس از سخنان «آنتونی بلینکن»  وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام شد که گفته بود واشنگتن به دنبال مقابله با «رفتارهای بی ثبات کننده ایران و توسعه موشک های بالستیک» است.  

در این گزارش آمده است: «جو بایدن»  رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده هم اظهار داشته است که واشنگتن آماده گفت و گوهای غیررسمی با تهران است که به میزبانی اتحادیه اروپا و با حضور روسیه، چین و انگلیس برگزار می شود.

این رسانه چینی یادآوری کرده است با این حال، ایران بارها گفته است که می خواهد تحریم های فلج کننده قبل از این گفت و گوها لغو شود.

شینهوا خبرگزاری رسمی چین هم در گزارشی نوشت آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه گفتند که ایران با تغییر نیازهای کشور غنی سازی اورانیوم را افزایش می دهد.

گزارش می افزاید: رهبر ایران تاکید کرده اند تهران به غنی سازی ۲۰ درصدی (اورانیوم) محدود نخواهد شد احتمال افزایش غنی سازی تا ۶۰ درصد متناسب با نیاز کشور وجود دارد.

شینهوا می گوید با این حال رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرده اند که «ایران به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست.»

در این گزارش آمده است در ژانویه سال جاری میلادی، ایران روند غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را به عنوان بخشی از برنامه تهران برای مقابله با تحریم ها که در دسامبر سال ۲۰۲۰ توسط مجلس ایران تصویب شد، آغاز کرد.

شینهوا می گوید: پارلمان ایران همچنین دولت را موظف کرد که از ۲۳ فوریه /پنجم اسفند ۱۳۹۹/ اجرای پروتکل اضافی آژانس بین المللی انرژی اتمی را متوقف کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار جهان