ضرورت گام‌های عملی برای تقویت تجارت با ایران از نگاه روزنامه پاکستانی

اسلام‌آباد - ایرنا - روزنامه پاکستانی «جنگ» با تاکید بر اهمیت توسعه ارتباطات زمینی، دریایی و هوایی با همسایگان برای تقویت روابط به ویژه مناسبات تجاری، خواستار گام‌های عملی دولت اسلام‌آباد برای گسترش تجارت دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران و تقویت زیرساخت‌های مرزی شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، «جنگ» روزنامه مطرح اردو زبان چاپ شهر راولپندی در سرمقاله خود با عنوان «تجارت پاکستان و ایران» نوشت: کشورهای همسایه که از لحاظ جغرافیایی به یکدیگر نزدیک هستند به طور معمول از طریق راه آهن، دریا، هوا و جاده به راحتی به هم متصل می‌شوند و این عاملی برای ارتقای روابط و تسهیل تجارت مشترک است.

در این سرمقاله به اهمیت سفر اخیر وزیر کشور پاکستان به ایالت بلوچستان و بازدید از دو مرز رسمی این کشور با ایران در مناطق تفتان (مرز میرجاوه) و گبد (مرز ریمدان) پرداخت و نوشت: با توجه به شرایط جغرافیایی پاکستان، این کشور از نظر تجاری دارای موقعیت بسیار مهمی است. به دلیل مرزهای مشترک با چین، ایران، افغانستان و حتی هند برای هیچ یک از همسایگان این کشور امکان نادیده گرفتن اهمیت تجاری پاکستان وجود ندارد.

جنگ افزود: افزایش روابط تجاری با همسایگان یکی از ملزومات ضروری منافع ملی پاکستان است. در همین راستا سفر اخیر وزیر کشور به منطقه مرزی تفتان پاکستان از اهمیت زیادی برخوردار است، جایی که روند حصارکشی مرزهای پاکستان با ایران و وضعیت تجارت میان دو کشور و تسهیل امکانات حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت.

این روزنامه پاکستانی نوشت: دولت اسلام‌آباد متعهد به مدرن‌سازی سیستم مدیریت مرزی به ویژه با ایران برای دستیابی به اهداف تجاری شده و عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز ماه گذشته در یک نشست بلندپایه جهت تسریع راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی با ایران، خواستار تدوین استراتژی جامع برای این هدف شد.

روزنامه جنگ نوشت : احداث بازارچه‌های مرزی نه تنها فرصت‌های شغلی را برای افرادی که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند فراهم می‌کند بلکه به جلوگیری از قاچاق نیز کمک شایانی خواهد کرد. روابط برادرانه میان ایران و پاکستان مهم‌ترین عامل برای تقویت همکاری‌های تجاری بین دو کشور است. ایران و پاکستان همچنین تا حد زیادی نیازهای کشاورزی یکدیگر را برآورده می‌کنند، با این وجود زمینه‌های بسیاری برای همکاری از جمله در حوزه انرژی وجود دارد که به پیشرفت قابل توجهی نیاز دارند، بنابراین باید در اسرع وقت گام‌های موثری در این راستا برداشته شود.

وزیر کشور پاکستان روزهای جمعه و شنبه گذشته در جریان بازدید از دو گذرگاه مرزی مشترک با ایران اقدامات امنیتی در این مناطق، روند حصارکشی و فعالیت‌های تجاری را مورد بررسی قرار داد.

وی تاکید کرد: دولت پاکستان مصمم به تحکیم دوستی با جمهوری اسلامی ایران است و با همین هدف تقویت هرچه بیشتر امنیت مرزهای مشترک، تسهیل تجارت و احداث بازارچه‌های مرزی را در دستور کار قرار داده است.

دومین گذرگاه رسمی دو کشور، گذرگاه مرزی 'ریمدان' ایران و 'گبد' پاکستان با حضور «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی کشورمان، خانم «زبیده جلال» وزیر تولیدات دفاعی پاکستان و سایر مسوولان و معاونان وزیران کشور، خارجه و صنعت و معدن ۲۹ آذرماه امسال به صورت رسمی افتتاح شد.

علاوه بر این دولت اسلام‌آباد توسعه زیرساخت‌های مرزی را نیز در دستور کار قرار داده و در تازه‌ترین اقدام، نخست وزیر پاکستان خواستار تسریع احداث بازارچه‌های مرزی با ایران و تدوین یک راهکار جامع در این خصوص شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =