هاشمی: باید اعتماد از دست رفته را به فوتبال بازگردانیم

تهران- ایرنا- نامزد ریاست فدراسیون فوتبال، گفت: امیدوارم بتوانیم اعتماد از دست رفته را به فوتبال بازگردانیم. معتقدم تحکیم جایگاه فوتبال باید بدست متولی این رشته پرطرفدار انجام شود.

به گزارش ایرنا، «کیومرث هاشمی» دوشنبه شب در مناظره انتخاباتی ریاست فدراسیون فوتبال، اظهار داشت: اعتقاد دارم که فوتبال ایران به نظام‌بخشی درآمدهای فوتبالی نیاز دارد. ما نیاز به توازن در این موضوع داریم. متاسفانه به دلایل مختلف این توازن وجود ندارد که ناشی از قرار دادهای مختلف است که ما خسارت های زیادی از آن دیدیم. درآمد ها باید هزینه فوتبال شود اما این اتفاق رخ نداده است.این موضوع نیاز به ایجاد نظام بخشی شفاف و کارآمد اقتصادی دارد.

هاشمی افزود: این موضوع فوری است و مردم آن را احساس می کنند. پول‌های زیادی با این قرار دادها از فوتبال خارج شده که این درست نیست. فوتبال دنیا مسیر توسعه حرفه‌ای خود را طی کرده و ما لازم نیست راه جدیدی را ابداع کنیم. راه درآمدزایی فوتبال مشخص است. بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بحث درآمدزایی، پخش تلویزیونی است. مابقی هم بحث فروش کالاهای ورزشی و اسپانسرینگ است.

او ادامه داد: برخی اوقات باید این مشکلات در بستر قانون حل شود. مثال آن قانون ۷۰۳۰ است که آن را تصویب کردند اما آن نفعش به فوتبال نمی‌رسد. امروزه ظرفیت‌های خوبی در باشگاه‌ها به وجود آمده است. اعتقاد دارم که تحول در بحث اقتصادی نیازمند چند مورد است. یک اینکه بحث رویه های شفاف است. با این موضوع بنگاه‌های اقتصادی ترغیب می‌شوند سرمایه گذاری کنند اما عملا این اتفاق نیافتاده است. 

منابع انسانی متخصص و به روز که باید به خوبی از آن استفاده کنیم. باید از تجربه آن‌ها استفاده کنیم. حمایت‌های قانونی نیز یکی دیگر از موضوعات مهم است که موجب موفقیت در دوره های بلند مدت است. برنامه های بلند مدت نیز یکی دیگر از موضوعات مهم است و باید به آن توجه کرد. 

وی در خصوص نظام باشگاه‌داری در فوتبال، گفت: توسعه باشگاه در فوتبال روز دنیا به عنوان موتور پیشرفت فوتبال از آن یاد می شود بنابراین باید موانع پیشرفت فوتبال حرفه ای را از بین ببیریم. فدراسیون باید با هماهمگی دولت و مجلس این موضوع را پیگیری کند.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال تصریح کرد: یک کار مطالعاتی انجام شده و ۲۷ مانع پیش روی فوتبال حرفه‌ای شناسایی شده است. دو مورد اول بسیار مهم است. یک، نابسامانی نظام باشگاه داری در فوتبال کشور و دومی، فقدان اراده و اجماع استراتژیک کلان در ورزش است. اراده‌ای در خصوص خصوصی‌سازی باشگاه‌ها وجود ندارد البته در حال حاضر اتفاقاتی از سوی دولت و مجلس به وجود آمده است.

وی ادامه داد: فوتبال آنقدر بزرگ است که یک نظام باشگاه داری باید تبدیل به قانون شود. بحث خصوصی سازی یک چالش بزرگ است. برخی اوقات می گویند انصاف مالی رعایت نمی شود. خصوصی سازی زمانی اتفاق می افتد که قابلیت کسب درآمد در آن به وجود بیاید. باشگاه زمانی می تواند خصوصی شود که بتواند کسب درآمد کند. باید در این مورد بحث تجاری سازی بوجود بیاید که این موضوع شدنی است و مجلس آمادگی این موضوع را دارد.

وی در مورد موضوع پیشرفت تیم های ملی، گفت: در برنامه های ما توسعه در همه رده ها دیده شده است. امروزه موفقیتی حاصل نمی شود مگر اینکه به چند مورد کلیدی تاکید شود. یکی از عوامل، پشتیبانی مالی است. اردوهای تیم ملی باید حمایت کامل شود که موضوع مهمی است. عامل دوم فوتبال پایه و استعداد یابی است. عامل سوم نیز حمایت از بازیکنان ملی است. باید پول‌های آن‌ها پرداخت شود و باید از آن ها حمایت کامل شود. عامل چهارم مربیان هستند که نقش کلیدی دارند و ما معتقدیم صعود تیم ها به مدارج بالا بستگی به مربی دارد.

هاشمی اضافه کرد: عامل پنجم نیز فراهم کردن امکانات است که خدا راشکر وضعیت خوبی دارد اما باید آن ها را در استان‌ها توسعه دهیم. عامل ششم فناوری است که باید از آنها استفاده کنیم. عامل هفتم میزبانی از مسابقات است که موضوع بسیار مهمی برای ما است.

او افزود: به طور قطع بدانید که فوتبال از المپیک حذف می‌شود. ما باید در این خصوص از فوتسال و فوتبال ساحلی حمایت کنیم تا با این تیم‌ها در صورت اضافه شدن آن‌ها به رشته‌های المپیکی، در سکوی المپیک قرار بگیریم.

وی ادامه داد: در بیش از ۶۰ اجلاس حضور پیدا کردم و بیش از ۳۵۰ دیدار اختصاصی با مسوولان مهم ورزشی کشورها داشتم. سعی می‌کنم یک‌سری پیشنهادهای عملی ارائه دهم. ما از ظرفیت‌های کرسی‌های موجودمان هم به خوبی استفاده نکردیم. این کرسی ها مشکلات ما را حل نکرده است. ما زمانی می توانیم به آن افتخار کنیم که یک، به جذب منابع بین المللی ما کمک کند و دوو، اینکه این کرسی‌ها بتواند از اجزای فوتبال ما دفاع کند. اعتقاد دارم که باید با ای اف سی و فیفا تعامل داشته باشیم.

هاشمی تصریح کرد: می توانیم در این خصوص از تجربیات روز استفاده کنیم. راه کوتاه مدت این کار این است که از ظرفیت ایرانی‌های مقیم خارج از کشور استفاده کنیم. یا در موضوع فیفا دی از طریق کارگذارهای معتبر وارد شویم. حالا شاید تحریم باشیم اما این اتفاق شدنی است و پول می‌خواهد. باید از توان داخلی نیز استفاده شود. باید برای کسب کرسی افرادی را تربیت کنیم و باید از ظرفیت های وزارت ورزش، وزرات امور خارجه و کمیته ملی المپیک در این مورد استفاده شود. باید از افراد فوتبالی مطرح خود، مانند «علی دایی» در این خصوص استفاده کنیم.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال در خصوص فوتبال پایه گفت: آیا واقعا هر آنچه برای پیدا کردن استعداد باید انجام می دادیم را انجام دادیم؟ این کار وظیفه فدراسیون نیست و این کار در دنیا به عهده باشگاه‌ها و آموزش و پرورش است. تجربه چهار سال معونت آموزش و پرورش را داشتم. ما در آن زمان یک مسابقات فوتسال راه اندازی کردیم و حالا نتایج آن را در تیم ملی و باشگاه ها می بینیم.

وی افزود: فدراسیون این وظیفه را دارد که در چارچوب قوانین و مقررات باشگاه ها تیم های پایه را داشته باشند اما متاسفانه ما در این موضوع ضعف داریم. ما در این خصوص هزینه نکرده ایم. یکی از رسالت های فدراسیون، فوتبال برای همه است. موظف هستیم این موقعیت را برای همه فراهم کنیم. از دل این موضوع استعدادهای خوبی بیرون می آید.

هاشمی اضافه کرد: در دنیا کسی که کار استعدادیابی می کند، به او حق رشد می دهند. در اینجا این موضوع به خوبی وجود ندارد و این موضوع موجب بی انگیزگی می شود.

وی در مورد مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال، اظهار داشت: با جلساتی که برگزار کردم، افراد مجمع را مستقل دیدم و این فضای خوبی است. نگرانی ندارم و به رای آن ها احترام می گذارم.

او در خصوص تیم میل فوتبال و کادر فعلی آن، گفت: اعتقاد دارم که فدراسیون ما باید پاسخگو باشد. به نظرم باید کادر فنی تیم ملی حفظ شود و حتی تقویت شود. سرمربی فعلی ایران را کاملا می‌شناسد و فردی دلسوز است.

هاشمی تصریح کرد: علی کریمی عزیز هستند اما من هیچگاه نگفتم که او را نایب رییس خود می کنم. به حاشیه توجهی نمی کنم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار ورزش